Ako vyzerá SigmaCMS?

SigmaCMS Dva mesiace voľného času boli venované ΣCMS (alebo inak SigmaCMS). Je to môj vlastný projekt, ktorého účelom je správa obsahu na internete, čiže to nie je nič iné ako CMS. Vynechám podobné reči ako sú na iných weboch o tom ako je ten alebo onen systém iný (lepší od ostatných) a prejdem rovno k veci. ΣCMS, ktorý vidíte nasadený na tejto stránke už nemá nič spoločné s tým, čo vám chcem predstaviť v tomto článku. Tentokrát je ΣCMS prepísaný od základu. Ja viem, že rovnaký osud postihol aj predchádzajúce verzie ale táto je naozaj posledná, pretože sa mi páči jej návrh aspoň z 3/4. Je tam ešte kopa práce, čiže musím dopísať/prepísať pár riadkov. Celý kód je napísaný v PHP5 a je objektovo orientovaný. Po inštalácií si určite všimnete (teda ja, lebo vy si zatiaľ nemôžete), že systém neobsahuje vôbec nič. Nedokáže urobiť absolútne nič okrem vytvorenia statických stránok a aj tie musíte sami písať v XHTML kóde. Všetko sa však náhle zmení, keď si nainštalujete vhodné pluginy. Zrazu môžete napísať článok vo WYSIWYG editore, môžete vytvoriť veľkú galériu, manipulovať s hlasmi v ankete :-), vytvárať ľubovoľný počet stránok v ľubovolnom počte jazykov (vrátane väzieb medzi nimi), prekladať texty (cez GetText) alebo spravovať svoj vlastný internetový obchod.

Click here to read Belorussian translation.

Popis

Tajomstvo funkcií ΣCMS je ukryté v pluginoch, ktoré využívajú skvelé API. Po inštalácií týchto pluginov sa vám naskytne príležitosť ich implementovať do vzhľadov (ak je to nutné) pomocou špeciálnych kľúčových slov, ktoré spracuje parser. Práca s pluginmi je ľahká nielen pre užívateľov ale aj pre vývojárov. Dopredu sú im poskytnuté triedy pre internacionalizáciu, prácu zo súbormi alebo personalizáciu užívateľov. Celý systém je multijazyčný a má prístupnú administráciu. Nedokáže ho však ovládať ktokoľvek, pretože nie každému sa môže zdať jednoduchá syntax šablón. To je asi jediné, čo vás môže zaskočiť. Znalosť tejto syntaxe je však pre administrátora nevyhnutná ale dúfam, že nie zložitá. Po prečítaní dokumentácie ju určite označíte za jednoduchú a veľmi efektívnu. Implicitný typ obsahu, ktorý systém odosiela je application/xhtml+xml. Túto skutočnosť je hračka ovplyvniť ale neodporúčam to.

Kedy bude…?

Presný dátum vydania neviem presne ale viem, že to ešte zopár týždňov (možno mesiacov) potrvá kým uvidíte prvú alfa verziu. Licenciu ešte sám nepoznám ale rozmýšlam o GNU/GPL. Po vydaní bude k dispozícií samozrejme aj dokumentácia (pre užívateľov aj pre vývojárov), fórum, wiki, faq a nebude chýbať ani repozitár pluginov.

Ukážky administrácie

SigmaCMS: Prihlásenie SigmaCMS: Pluginy SigmaCMS: Manažér súborov SigmaCMS: Konfigurácia SigmaCMS: Členovia SigmaCMS: Skupiny SigmaCMS: Úprava skupiny SigmaCMS: Zálohovanie SigmaCMS: Plugin galéria SigmaCMS: Plugin galéria - úprava obrázku SigmaCMS: Vzhľady SigmaCMS: Úprava šablóny

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 03.09.2007 01:52

Komentáre

#1 sloper Web E-mail
03.09.2007 09:37
Tak vela zdaru, aby sa ti podaril CMS, ktory nezapadne medzi desiatkami dalsich :-)

#2 tiso Web E-mail
03.09.2007 11:12
Otázka: prečo vsádzaš na mŕtveho koňa? Lebo sa Ti ľahšie pracuje s xml parserom? 1x str_replace to spraví...

#3 admin Web E-mail
03.09.2007 11:26
admin [2] tiso, nerozumiem. Napísal som niekde XML?

#4 Domo Web E-mail
03.09.2007 11:29
Zatím to vidím jako velmi úspěšný projekt. Systém pluginů je bezva a naprogramovat takovýto projekt v OOP je hodně dobrá práce. I vzhled administrace je velmi povedený. ;) Přeji hodně štěstí do budoucích prací na tomto CMS a už teď se těším na první vydání

#5 Pjotr Web
03.09.2007 13:27
Zatiaľ to vyzerá zaujímavo, sám som zvedavý na tento systém a hodlám ho vyskúšať.

#6 Jozef Benko Web
04.09.2007 13:54
Čo chceš docieliť s nepodporovaným a neperspektívnym MIME typom? A prečo ho neodporúčaš meniť?

#7 admin Web E-mail
04.09.2007 20:27
admin [6] Jozef Benko, nepodporuje ho len jeden z prehliadačov (ten najhorší a najrozšírenejší). application/xhtml+xml je naopak veľmi perspektívne a moderné. Toto ale nie je témou článku. Keď si bude chcieť užívateľ tento typ vypnúť, jednoducho prepíše kolonku "typ obsahu" na text/html a hotovo.

#8 gorgeous007 E-mail
10.09.2007 20:35
To s tými pluginmi si poriešil naozaj dobre. Mne napríklad na väčšine redakčných systémov vadilo to, že tam boli zbytočné veci (ako napríklad galéria), ktoré som vôbec nepoužíval a len mi tam zavadzali.

#9 piler Web E-mail
02.10.2007 10:37
pouzivas aj nejake frameworks? formularovy, resp. datovy? ja uz dlhsie vyvijam vlastne CMS, ale skladam ho z roznych casti na ktorych to xcem postavit.

Vyzera to fajn. Lubi sa mi to, ake je to CMS prehladne. Snazim sa drzat hesla: "V jednoduchosti je krasa".

Vela zdaru a volneho casu pri vyvoji.

#10 qacer Web E-mail
19.10.2007 18:58
chcel by som sa podakovat za kopu fakt dobrych clankov, odkazov a napadov. Fakt vyborne clanky, lebo tiez si robim vlastny CMS....isto neni taky premakany, ani asi nebude, ale nieco jednoduchsie, len na vytvaranie jednoduchych statickych stranok, a nachadzam tu námety, pomocky... napr. ikonky, wysiwyg editory. Drží palce aby uspešny

#11 eMKa Slovensko Web
22.10.2007 20:04
NO vyzera to naozaj velmi velmi pekne. Ako poznam tvoje prace tak istotne to bude naozaj aj super co sa tyka funkcii.

Uz sa tesim na vydanie (ak bude free :-) )

Vela zdaru prajem v dalsej tvorbe

#12 mattonik Web E-mail
15.11.2007 11:06
Zdravim. No vyzera to celkom zaujimavo. Som zvedavy ako sa budu do toho vyvyjat pluginy. Ten templatovaci system moze byt celkom fajn, mohlo byt aj viac ukazok :)Drzim palce v dalsom vyvoji.

#13 admin Web E-mail
16.11.2007 14:27
admin [12] mattonik, vývoj pluginov bude nesmierne jednoduchý :-). Tvorba šablón však bude neužívateľská - teda bude vyžadovať znalosť XHTML a pre používanie špeciálnej syntaxe bude musieť administrátor zapojiť aj trochu programátorskej logiky (tz. používanie podmienok, udalostí, kľúčových slov s parametrami, atď.). Tým chcem povedať, že neznalý človek (teda niekto, kto si neprečíta dokumentáciu) systém vymaže do 5 minút od inštalácie.

#14 mattonik Web E-mail
16.11.2007 23:12
[13] admin, nj, ved prave preto som chcel vidiet trosku viac z tej templatovacej syntaxe, nech viem co popripade cakat :)

#15 zero0x Web E-mail
01.01.2008 15:54
Ahoj,

chcel by som sa ta opytat na ten system pluginov.

Ako vyzera ulozisko? Kazdy plugin ma vlastnu tabulku?

Z coho sa sklada plugin? Ma nieco na zobrazovanie obsahu, nieco na administraciu alebo ma hadam aj nejake blokove komponenty (napriklad nakupny kosik)?

Prosim velmi by som si chcel pozriet zdrojovy kod, keby sa dalo tak by som bol velmi rad, keby si mi ho poslal na email.

Diki :)

#16 admin Web E-mail
01.01.2008 21:00
admin [15] zero0x, systém pluginov je tak veľmi prepracovaný, že by som na každú tvoju otázku mohol odpovedať "áno, môže mať". Záznam o každom plugine je uložený v jednej tabuľke. Tento záznam obsahuje meno, autora, verziu, prioritu a aktivitu pluginu. O ostatnom rozhoduje vývojár, teda on určí, či bude mať plugin administráciu, koľko databázových tabuliek bude mať a taktiež o tom čo plugin bude robiť.

Zdrojové kódy zatiaľ nikomu neposkytnem ale systém ako taký je už hotový (pripravený na čoskoré vydanie). Utrpenie je k tomu písať dokumentáciu, pretože to zaberie asi viac času než písanie kódu a zároveň aj tento problém odďaľuje jeho vydanie. Musím si nájsť čas a dopísať niekoľko nedokončených sekcií.

#17 zero0x Web E-mail
03.01.2008 13:54
hehe jeden typek (linux torvalds) povedal:

"Talk is cheap. Show me the code."

#18 admin Web E-mail
05.01.2008 19:20
admin [17] zero0x, myslel som, že to povedal Linus Torvalds.

#19 mcdonald Web E-mail
20.01.2008 19:46
Čawko nie že by som bol nedočkavý ale kedy asi príde alpha verzia ? pretože sledujem tvoje stránky už dlhšie a stále nič

#20 admin Web E-mail
20.01.2008 20:56
admin [19] mcdonald, už už sa to pripravuje, ale vždy musím niečo dokončovať a dokončovať. Teraz musí stačiť, ak poviem, že treba byť trpezlivý :-). Momentálne nemôžem venovať všetok čas SigmaCMS.

#21 McDonald Web E-mail
02.02.2008 03:46
Samozrejme chápem ta tiež mám podobny problém,dúfam že nás potešíš aj SEO pretože ak tam bude SEO tak ako máš na tvojej stránke tak to bude fakt trieda určite sa ho budem snažiť využiť a uvidím ešte na čo :)

#22 NickVK Web E-mail
08.08.2009 21:57
Všetci tu píšu samú chválu tak musim napísať aj trochu kritiky. Ja osobne nemám rád redakčné systémy ktoré niesu intuitívne a musím čítať dokumentáciu (nemyslím vývojársku). Vetšinou má niekoľko desiatok strán a vec ktorú práve potrebujem nájdem na 65 strane...

P.S.: neskúšal som ho a píšem to len ako pripomienku, netvrdím, že taký nieje

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti