Ako vyzerá SigmaCMS?

SigmaCMS Dva mesiace voľného času boli venované ΣCMS (alebo inak SigmaCMS). Je to môj vlastný projekt, ktorého účelom je správa obsahu na internete, čiže to nie je nič iné ako CMS. Vynechám podobné reči ako sú na iných weboch o tom ako je ten alebo onen systém iný (lepší od ostatných) a prejdem rovno k veci. ΣCMS, ktorý vidíte nasadený na tejto stránke už nemá nič spoločné s tým, čo vám chcem predstaviť v tomto článku. Tentokrát je ΣCMS prepísaný od základu. Ja viem, že rovnaký osud postihol aj predchádzajúce verzie ale táto je naozaj posledná, pretože sa mi páči jej návrh aspoň z 3/4. Je tam ešte kopa práce, čiže musím dopísať/prepísať pár riadkov. Celý kód je napísaný v PHP5 a je objektovo orientovaný. Po inštalácií si určite všimnete (teda ja, lebo vy si zatiaľ nemôžete), že systém neobsahuje vôbec nič. Nedokáže urobiť absolútne nič okrem vytvorenia statických stránok a aj tie musíte sami písať v XHTML kóde. Všetko sa však náhle zmení, keď si nainštalujete vhodné pluginy. Zrazu môžete napísať článok vo WYSIWYG editore, môžete vytvoriť veľkú galériu, manipulovať s hlasmi v ankete :-), vytvárať ľubovoľný počet stránok v ľubovolnom počte jazykov (vrátane väzieb medzi nimi), prekladať texty (cez GetText) alebo spravovať svoj vlastný internetový obchod.

Click here to read Belorussian translation.

Popis

Tajomstvo funkcií ΣCMS je ukryté v pluginoch, ktoré využívajú skvelé API. Po inštalácií týchto pluginov sa vám naskytne príležitosť ich implementovať do vzhľadov (ak je to nutné) pomocou špeciálnych kľúčových slov, ktoré spracuje parser. Práca s pluginmi je ľahká nielen pre užívateľov ale aj pre vývojárov. Dopredu sú im poskytnuté triedy pre internacionalizáciu, prácu zo súbormi alebo personalizáciu užívateľov. Celý systém je multijazyčný a má prístupnú administráciu. Nedokáže ho však ovládať ktokoľvek, pretože nie každému sa môže zdať jednoduchá syntax šablón. To je asi jediné, čo vás môže zaskočiť. Znalosť tejto syntaxe je však pre administrátora nevyhnutná ale dúfam, že nie zložitá. Po prečítaní dokumentácie ju určite označíte za jednoduchú a veľmi efektívnu. Implicitný typ obsahu, ktorý systém odosiela je application/xhtml+xml. Túto skutočnosť je hračka ovplyvniť ale neodporúčam to.

Kedy bude…?

Presný dátum vydania neviem presne ale viem, že to ešte zopár týždňov (možno mesiacov) potrvá kým uvidíte prvú alfa verziu. Licenciu ešte sám nepoznám ale rozmýšlam o GNU/GPL. Po vydaní bude k dispozícií samozrejme aj dokumentácia (pre užívateľov aj pre vývojárov), fórum, wiki, faq a nebude chýbať ani repozitár pluginov.

Ukážky administrácie

SigmaCMS: Prihlásenie SigmaCMS: Pluginy SigmaCMS: Manažér súborov SigmaCMS: Konfigurácia SigmaCMS: Členovia SigmaCMS: Skupiny SigmaCMS: Úprava skupiny SigmaCMS: Zálohovanie SigmaCMS: Plugin galéria SigmaCMS: Plugin galéria - úprava obrázku SigmaCMS: Vzhľady SigmaCMS: Úprava šablóny

03.09.2007 01:52

PaBi3

Programovanie