AMD Phenom na scéne

AMD Phenom Procesory AMD Phenom 9500, 9600 a 9700 (2,2, 2,3 a 2,4 GHz) tvoria spoločne s čipovými súpravami AMD 770/790 a grafickými kartami založenými na čipoch Radeon HD série 3800 prvú čisto AMD-vlastnú platformu, označovanú tiež Spider. Dlho očakávané procesory AMD Phenom boli na trh uvedené včera, po asi ročnom oneskorení (analógia k ročnému oneskoreniu ATI Radeonu HD 2000). AMD vkladalo (vkladá) do nových procesorov veľké nádeje, podľa prvých recenzí sa však ukazuje, že to s Phenomami nebude až také horúce, aspoň čo sa výkonu týka…

Všetky novouvedené procesory sú natívne štvorjadrové, čo znamená, že nejde "len" o dve samostatné dvojjadrové procesorové jednotky na jednom puzdre (ako je tomu u Intelu), ale o skutočný štvorjadrový procesor. Zároveň mi však nedá nespometnúť (narozdiel od mnohých iných), že z hľadiska užívateľského je tento fakt absolútne zbytočný a netreba mu pripisovať žiadny význam.

Phenomy sú postavené na vylepšenej architektúre K8 s označením K10. Vyrábané sú stále 65nm procesom, prechod na 45 nm je plánovaný na prvú polovicu roka 2008. Oproti Athlonom 64 sú Phenomi obohatené o ďalšiu úroveň vyrovnávacej pamäte - 2 MB L3 cache sú zdieľané medzi všetky jadrá. Okrem nej má každé jadro vlastných 64 kb L1 a 512 kB L2 cache. Phenomy takisto dostali do vienka schopnosť vykonávať SSE inštukcie v jednom takte a vylepšený branch prediction mechanizmus (jednoducho povedané, ide o predpovedanie toho, čo bude procesor robiť). Vybavené sú okrem iného aj nekompletnou inštruckčnou sadou SSE4. Viac do detailov zachádzať nebudem, pretože to vlastne ani nemá význam. Všetkých zaujíma výkon a preto…

… ešte budem chvíľku naťahovať. Po internete kolovali v poslednom čase správy o výbornej taktovateľnosti Phenomov (taktovať sa dá každé jadro zvlášť a dosiahuť hranicu 3 GHz nemal byť až taký problém) a rovnako tak aj správy o ich nízkej spotrebe. Nakoľko boli podložené "obrazom", na pohľad nie retušovaným, zdali sa byť dostatočne uveriteľné.

Výkon v Unreal Tournament 3 Beta Demo Výkon v Crysis SP Demo

Prvé náznaky toho, ako to ale s Phenomom po stránke výkonu skutočne bude, podalo už samotné AMD, keď oznámilo, že procesory nebudú mierené do high-end sektoru, ale že sa budú snažiť súperiť najmä cenou a zatlačia na konkurenčný Core 2 Q6600 (2,4 GHz). A ako teda dopadli? Vo väčšine hier sú Phenomy a Core 2 Duo na rovnakej frekvecii približne rovnako výkonné. Čím viac ale hra kladie nárok na výkon procesora, tým viac sa Core 2 vzďaľuje. Toto samozrejme platí pre nízke rozlíšenia, v ktorých sa grafická karta nemá možnosť prejaviť. V bežných rozlíšeniach budú frameraty samozrejme takmer rovnako vysoké. Keď sa presunieme k inej činnosti, napr. k renderovaniu či enkódovaniu videa, Core 2 Duo končí vždy ako víťaz, miestami aj s 15%-ným náskokom na rovnakej frekvencii. V priemere je aplikačný výkon Phenomov o 10% nižší ako výkon Core 2. Aj keď výkon Phenomov nie je vôbec zlý a oproti svojim predchodcom si miestami polepšili aj o 20%, rozhodne sa od nich čakalo viac.

Výkon v POV-Ray Benchmark Spotreba AMD Phenom

A spotreba? Bez záťaže je prakticky identická. Akonáhle sa ale procesor naplno zaťaží, spotrebou Phenomy ulietajú o 30W - to nie je málo (hlavne keď si spomeniem na tie veľké reči, ktoré sa o spotrebe Phenomov šírili)! Do budúcnosti bude spotreba určite klesať (vyladenie výroby, prechod na 45 nm), mňa však nezaujíma, čo bude o pol roka, ale čo mám možnosť kúpiť si teraz (podobne konkurencia bude o pol roka niekde inde).

Výkonovo ani spotrebou sa Phenomy intelovským procesorom nedokážu úplne vyrovnať, ako sú na tom teda s pretaktovatoním? Ako už iste mnohí tušíte, ani v tejto oblasti sa Phenom nepredviedol v najlepšom svetle. Problém je ako na strane základných dosiek, tak aj na strane procesorov. AMD napr. muselo oddialiť uvedenie 2,6GHz Phenomov 9900, pretože pri záťaži boli nestabilné. Kedže všetky súčastné Phenomy pochádzajú vlastne z jednej série, po pretaktovaní hrozí rovnaké riziko všetkým momentálne dostupným Phenomom! S novými modelmi sa tieto nedostatky budú odstraňovať, aj tu však platí to isté, čo som napísal pri spotrebe (nezaujíma ma, čo bude o pol roka, ale to, čo je teraz). Teoreticky by zákazníka mohli osloviť ceny stanovené na 280, 300 a 320 dolárov, ale ani tie celkom nezodpovedajú jeho výsledkom. Najslabší 2,2 GHz model je cenovo ohodnotený podobne ako Core 2 Q6600, no výkon má o 10 až 30% nižší!

Pre viac informácii odporúčam navštíviť (usporiadané podľa abecedy), napr.: AnandTech, FiringsQuad, Hexus, HotHardware, TomsHardware

Histogramy použité v článku pochádzajú zo servera Anandtech.com.

20.11.2007 20:39

Richard Biely

Ostatné