Code::Blocks

Code::Blocks Nie každý si môže dovoliť kúpiť profesinálny nástroj na vývoj aplikácií (a nie každý kto si to dovoliť môže, chce). Preto v minulosti začali vznikať skupinky programátorov-nadšencov, odhodlaných vytvoriť pre svojich kolegov voľne šíriteľné vývojové prostredie, ktoré by dokázalo čo najlepšie nahradiť platený software.

Jednou z mnohých takýchto skupiniek je tým ľudí stojacich za IDE Code::Blocks. Ide o multiplatformové IDE, štandartne vybavené kompilátorom MinGW, ktoré, ako autori tvrdia, je najlepším v obore. Podľa vlastných skúseností s Code::Blocks mi nezostáva nič iné, len ich slová potvrdiť. Rukami mi už prešlo veľké množstvo freewarových IDE, no Code::Blocks je jedným z mála, pri ktorom som si povedel, že naozaj za niečo stojí.

Code::Blocks Program sa momentálne už niekoľko mesiacov nachádza vo verzii 1.0RC2. Na základe toho by si potenciálny záujemnca mohol myslieť, že program sa už ďalej nevyvíja, opak je však pravdou. Takmer každú noc vývojári Code::Blocks vypustia tzv. Night Build (nočné zostavenie aplikácie), ktoré program nejakým spôsobom vylepšuje (pribudne nová vlastnosť, opravia sa známe bugy a pod.). Dnešné Night Buildy sú oproti oficiálnej verzii 1.0 RC2 o dosť pokročilejšie nielen po stránke stability, ale aj priateľskosti samotného vývojového prostredia, množstva šablón programov a vzťahov Code::Blocks a kompilátory.
Pre niektorých môže byť nevýhodou, že Night Buildov nie sú dostupné ako inštalátor s kompilátorom MinGW, ale len ako archív, ktorý potom už len rozbalíte do cieľového adresára. Kompilátor si teda budete musieť zadovážiť dodatočne.

Základnou črtou Code::Blocks je jeho rozšíriteľnosť a multiplatformovosť. Celý program je postavený na systéme pluginov. Nové vlastnosti sa tak do programu dostávajú bez nutnosti rekompilácie kódu. Autori ku Code::Blocks dodávajú aj SDK, vďaka ktorému si môžete naprogramovať svoj vlastný plugin a poprípade sa s ním aj podeliť s ostatnými ľudmi z komunity. Pre tých, ktorí vytvárajú multiplatformové aplikácie príde určite vhod wxWidgets, knižnica, ktorá dovoluje programu fungovať na niekoľkých platformách bez nutnosti väčšieho zásahu do programového kódu.

Okrem kompilátora MinGW program podporuje množstvo ďalších - VC++ 6, CygWin, Borland C++ 5.5, Open Watcom, pričom aktuálne Night Buildy pridávajú mnoho ďalších (napr. VC++ 7.1 a 8). Každému z podporovaných kompilátorov sa dá nastaviť široká škála správaní na globálnej úrovni, alebo aj na úrovni projektu, na ktorom práve pracujete.

http://www.codeblocks.org

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Software · Dátum: 06.02.2007 14:07

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti