Core i7 oficiálne

Intel Core i7 Pred niekoľkými dňami sa po internete začali šíriť správy o obchodnom názve nových, ešte nevyšlých, procesorov Intelu založených na architektúre Nehalem. Tieto správy a takisto logá dnes oficiálne Intel potvrdil. Samotné procesory budú naďalej niesť označenie Core, pribudne však dvojica znakov i7. Tie by podľa všetkého mali oznamovať, že ide v poradí už o siedmu generáciu platformy x86 (súčastná šiesta generácia sa na trhu drží už od uvedenia Pentia Pro v novembri 1995, teda takmer 13 rokov!).

Nakoľko sa slová ako Solo, Duo či Quad z názvu procesorov vytratia, bude značenie Nehalemov oproti terajšiemu zjednodušené. Zostane len obyčajné Intel Core a o samotné odlíšenie sa postará model numbering. Identifikátor i7 sa môže u mobilných alebo serverových procesorov líšiť, Intel ale pravdepodobne príde s unifikovaným názvom pre celú novú modelovú líniu.

Desktopové Nehalemy s jadrami Bloomfield sa majú objaviť už onedlho, v priebehu štvrtého quartálu tohto roka. Konktrétne pôjde o tri štvrojadrové modely, z toho jeden bude verzia Extreme. Extrémna verzia bude uvedená s frekvenciou 3,2 GHz, zvyšné dva Core i7 budú taktované na 2,66 a 2,93 GHz. Oproti súčasným procesorom Core 2 sa hlavné zmeny týkajú prenesenia pamäťového radiča priamo na CPU a faktom, že so zvyškom systému sa nebude komunikovať cez FSB, ale prostredníctvom zbernice QPI. Hlavným rozdielom medzi extrémnou a štandardnou edíciou Core i7 bude v prenosovej kapacite zbernice QPI a maximálnej podporovanej rýchlosti pamätí DDR3. Pre Extreme je to 6,4 GT/s pre zbernicu a 1,33 GHz pre pamäte. Neextrémne edície ponúknu "len" zbernicu s prenosovou rýchlosťou 4,8 GT/s a podporu pre pamäte DDR3 1066 MHz. Všetky majú sdielaných 8 MB L3 cache pre celé CPU a vlastnú L1 (2x32 kB) a L2 cache (256 kB) pre každé jadro.

V prípade procesorov Bloomfield pôjde o highendovú platformu, ktorá bude spolupracovať s čipovou súpravou X58. Po dlhšej dobe sa bude meniť aj päťica - nová nesie názov LGA1366. Okrem týchto na jeseň roku 2009 objavia aj mainstreamové (Havendale, Lynnfield) a mobilné (Clarksfield) verzie Nehalemu určené pre pätice LGA1160, resp. mPGA 989.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 12.08.2008 12:17

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti