Death Note

Death Note Ako by váš život zmenil fakt, že môžete zabiť kohokoľvek sa vám zachce? Stačí vám na to len poznať tvár vami zvolenej osoby, jej meno a jeden už na prvý pohľad neobyčajný zápisník - zápisník smrti.

Raito Yagami je najlepší študent jednej tokijskej strednej školy a vlastne aj najlepší študent v celom Japonsku. Dodržiava pravidlá a na každý deň má presne navrhnutý rozpis činností. Napriek tomu, že je úspešný v súkromnom aj štúdijnom živote, každý deň zažíva ten zvláštny pocit, keď vám niečo vykrúca vnútornosti. Všetko je stále rovnaké - ráno sa zobudí, ide do školy, v škole exceluje a vracia sa domov. Tokijský rozhlas pritom neustále hlási správy o vraždách, o samovradách, či tragických násilných prepadnutiach. Yagami jednoducho konštatuje, že svet je skazený.

Príbeh

Zástancom rovnakého názoru je aj shinigami (boh smrti) Ryuk, ktorý žije v svete nadradenom tomu nášmu. I keď je bohom, nemá čo robiť, shinigami totiž už dávno stratili svoj účel a tak len celé dni hrajú hazardné hry. Ryuk už má takejto existencie akurát tak dosť a preto sa len tak pre zábavu rozhodne, že do sveta ľudí hodí zápisník, ktorý má moc zabíjať.

Čisto náhodou padne počas vyučovania tento zápisník na pozemok školy, ktorú Raito navštevuje. A keďže Raito sa v tom momente pozeral z okna, z nebies padajúci predmet nemohol nezaregistrovať. Po skončení školského dňa už Raito na padajúci predmet takmer zabudol, no tesne pred opustením školy si naň spomenul a zo zvedavosti sa šiel na miesto dopadu pozrieť. Na trávniku uvidel ležať čierny zápisník so zaujímavým názvom no ešte mimoriadnejším obsahom. Na prvej stránke totiž stálo, že osoba ktorej meno bude do zápisníka napísané, do 40 sekúnd dostane infarkt. "To je choré", povedal si a hodil zápisník na zem. Niečo v ňom ho ale prinútilo zápisník opäť zdvyhnúť zo zeme a zobrať ho so sebou domov na podrobnejšie prešetrenie.

Po prelistovaní jednotlivých strán v domácom prostredí sa dočítal o schopnostiach, ktorými by mal zápisník disponovať. Všetky boli úplne neuveriteľné, neustále mu však v hlave vŕtalo, prečo by si dal niekto s niečím takú námahu, keby to nemala byť pravda? Raito teda došiel k názoru, že jediný spôsob ako zistiť, či je zápisník skutočný alebo len atrapa, je vyskúšať ho v praxi. Ako testovací subjekt si zvolil kriminálnika, ktorého práve ukazovali v televízii. A aké bolo jeho prekvapenie, keď zistil, že zápisník naozaj funguje?! No predsa o nič menšie ako keď ho po 5 dňoch odsudzovania kriminálnikov na smrť navštívil autor zápisníka, shinigami Ruyk! Po prvotnom ľaknutí bol Raito plne schopný viesť so shinigami rozhovor o jeho plánoch so zápisníkom. Raito sa rozhodol, že popraví každého kriminálnika sveta a stane sa Bohom nového sveta, očisteného sveta.

Pomenovanie Kira môže mať niekoľko koreňov. Jedným z nich by mohol byť pôvod slova "kira", ktoré aj keď neviem od kiaľ pochádza, znamená svetlo. To by mohla byť narážka na meno Raito/Light Yagami. Ak by sme ale vychádzali z prekladu z japončiny, zistíme, že slovo kira znamená "štýlové oblečenie". I keď sa to zdá byť smiešne, označenie "Kira" by sme mali významovo pripisovať práve tomuto slovnému spojeniu. Výtvarník tohto anime, Takeshi Obata, je totiž známy svojou "zaťaženosťou" na kreslenie štýlového (nie bežného) oblečenia hlavným postavičkám.

Death Note Po dňoch "trestania" kriminálnikov po desiatkach infarktami myokardu a skúšania, kam až siaha moc zápisníka, začala byť japonská polícia situáciou znepokojená. Na udalosti samozrejme museli zareagovať aj médiá a vraha kriminálnikov označili menom Kira. Nikto si nemohol vysvetliť ako je možné takýmto spôsobom ľudí zabíjať a tak sa japonská polícia musela obrátiť aj na pomoc amerických agentov. K políci sa navyše pridá aj tajomná osoba vystupujúca pod akronymom L, ktorá dokázala objasniť aj tie najkomplikovanejšie policajné prípady sveta. Problém je, že polícia mu napriek jeho reputácii príliš nedôveruje, pretože ešte nikdy neukázal svoju tvár a všetkú komunikáciu so svetom sprostredkúva prostredníctvom svojho asistenta. Jeho výkony ale aspoň niektorých policajtov so zmyslom pre spravodlivosť, ktorí sa neboja pri vykonávaní svojho povolania zomrieť, presvedšia. Geniálne pátracie postupy tajomného L rýchlo zmenšujú okruh podozrivých a z Raita, ktorý si uvedomuje, že má dočinenie s kapacitou možno ešte väčšou ako on sám, sa tak postupne stáva štvaná zver. Raitovi zostáva čoraz menej vzduchu na dýchanie a musí sa uchýliť aj k zabíjaniu osôb, ktoré majú od kriminálnikov na míle ďaleko. Vo vzduchu vysí otázka - dostane skôr Raito tajomného L, alebo sa to prvému podarí L-ovi? A čo ak spomeniem, že Raito nie je jediným človekom vlastniacim zápisník?

Fakty

Anime Death Note vychádza z rovnomennej manga predlohy, ktorú napísal Tsugumi Ohba a ilustroval Takeshi Obata (Hikaru no Go, Blue Dragon).

Napriek tomu, že Death Note je Tsugumiho prvotina, dosahuje mimoriadne vysokú kvalitu. Preto sa špekuluje o tom, či Tsugumi Ohba je vlastne len krycie meno autora s menom Hiroshi Gamou, ktorý si túto cestu zvolil, pretože Death Note je úplne iný štýl diela, aké produkoval v minulosti. Je dosť možné, že sa tieto špekulácie zakladajú na pravde. Autori mangy totiž v svojich dielach často zvyknú používať niečo ako tzv. easter eggy. Väčšinou to bývajú odkazy na ich skutočný život a pár takých by sa v Death Note našlo.

Death Note Manga je k dnešnému dňu už dokončená, kdežto anime sa ešte len rozbieha. Death Note je prvé anime, ktoré ma po dlhej dobe skutočne zaujalo. Má jedinečnú dejovú líniu pripomínajúcu hru na mačku a myš. Dej sa neustále posúva dopredu, je plný zvratov a je navyše podčiarknutý výborným stvárnením postáv, zaujímavým použitím kamery, plynulou animáciou a na dôležitých miestach monumentálnou "katedrálnou" hudbou, ktorá je inak trošku v úzadí. Štýl kresby je vyspelý (nie detský), čo vlastne aj zodpovedá obsahovej stránke príbehu. Dôraz je pritom kladený na oblečenia hlavnejších postáv.

Death Note je z veľkej časti postavený najmä na troch výpravných postavách. Prvým hlavným charakterom je Reito Yagami. Génius, spočiatku "len" najlepší japonský študent, ktorý sa od momentu keď nájde zápisník smrti rozhodne, že vytvorí utopiu. Jeho charakter sa ale postupom času pôsobením rôznych okolností vyvíja a stáva sa z neho trošku iná osoba. Reito je súčastne hrdinom aj antihrdinom príbehu.

Ďalej tu máme už spomínaného L. Tajomná osoba, génius možno ešte väčší ako Reito a možno aj najlepší detektív sveta, ktorý nikdy neodhalil svoju tvár. Vážnosť prípadu s Kirom je ale taká veľká, že sa rozhodne svoje zásady zmeniť a spolu so 6 členmi policajného zboru vytvorí "Tím na vyšetrovanie Kiru".

Ako tretiu hlavnú postavu som si nechal istým spôsobom špeciálnu osôbku. Je ňou shinigami Ryuk. On samotný v príbehu možno paradoxne nehrá až takú veľkú úlohu, ale z jeho iniciatívy sa mnoho krát stane niečo "veľké". Je milo zákerný a veľmi tajnostkársky - všetky dôležité informácie spojené so zápisníkom smrti prezrádza Reitovi až na poslednú chvíľu. Teda takmer všetky. Tie najdôležitejšie a zároveň aj príbeh rozuzlujúce si necháva až do konca len a len pre seba. Vzhľadom na to, že nepochádza zo sveta ľudí, je vzhľadom na náš svet nehmotný a žiadne živé bytosti s ním nemôžu byť v kontakte. Jedine tí, ktorí sa dotknú zápisníka smrti ho môžu vidieť a rozprávať sa s ním.
Okrem týchto troch postáv sa v príbehu samozrejme vyskytú aj ďalšie, ktoré už viac či menej zamotajú dej. O tých tu ale písať nebudem, pretože to by som prezradil až príliš veľa.

Záver

Nie vždy anime prekoná svoju manga predlohu. Existujú ale žánre, pri ktorých sa to deje takmer na 100%. Týmto žánrom sú akčne ladené detektívne príbehy, dalo by sa povedať, že až thrillery. Death Note túto podmienku spĺňa dobodky. Jeho kvality sú neodiskutovateľné. Preto odporúčam každému vážnejšie ladenému otaku, aby si nenechal ujsť mangu a už vôbec nie veľmi sľubne sa rozbiehajúce anime Death Note.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 25.11.2006 00:14

Komentáre

#1 Aranius
26.01.2007 00:21
Death note, patrí k jedným z najlepších anime, aké som kedy videl. Stiahlo ma to svojim dejom a už teraz sa neviem dočkať, čo prinesie ďalšia časť.
Skvelá recenzia. Neprezrádza príliš veľa a zároveň je výstižná.

#2 tarz
24.03.2007 23:24
Jj, súhlasím s Vami. Lepšie anime som nevidel. Film je blud, hlavne pre toho, kto videl anime alebo čítal mangu.

#3 Mery
22.12.2007 20:20
Teraz som videla 1. epizódu a vyzerá to celkom dobre. Po tejto recenzii mám ešte väčšiu chuť si to celé pozrieť. Fakt díky za super recenziu. Si naj!

#4 Mery
28.12.2007 19:11
Ja sa len chcem spýtať, prečo Ryuk *** CENSORED ***. On by aj tak zomrel?

#5 Sasuke E-mail
16.01.2008 19:44
Videl som uz 25 častí a je to fakt super. Dúfam ze vyhrá L.

#6 Johny
05.03.2008 22:11
Sasuke - *** CENSORED ***.
Skvela vec, nadabovaných je ale asi len 19 častí... zúfalo sa snaží zohnať ďalšie...

#7 Delilah Web
06.03.2008 22:49
Tak podľa mňa je to najhoršie anime na svete! V polovici *** CENSORED ***!!! Zo začiatku som myslela, že to bude to najlepšie, čo som kedy pozerala, lenže keď *** CENSORED ***, už to nemalo správnu príchuť. Proste už to nebolo ono.

#8 animato
22.03.2008 06:43
Musím povedať, že Death Note je fakt skvelé anime. Škoda, že zo stránky, z ktorej som doteraz sťahoval, sa nedá stiahnuť. Skúsim nájsť niečo iné.

#9 shinigami
16.04.2008 23:13
Úplne skvelé anime, i keď zatiaľ som len v polovičke. Škoda, že pár ľudí, čo sa vyššie vyjadrilo mi to celkom pokazilo. Recenzia je taká aká má byť - zaujme, povie príbeh, ale neprezradí, čo sa konkrétne stane, tak prečo sa toho nemôžu držat aj ľudia, ktorí to komentujú? Naozaj nemám záujem čítať dopredu kto zomrie (ďakujem pekne...), mňa len zaujímal názor iných ľudí na to, čiže naozaj pekne ďakujem. :/

#10 Hikaru-chan Web E-mail
20.04.2008 11:02
Naprosto súhlasím so shinigami-san. Ešte že som si neprečítala všetko. =( Recenzia je fakt super a ani takmer nič neprezradila. Keby každý písal takého recenzie, svet by bol krásnejší. =D

#11 Highlander28 E-mail
22.04.2008 20:33
Je to to najlepšie, čo som videl. Nikdy ma nič neovplyvnilo a nedonútilo rozmyšľať ako toto anime - je to dokonalé dielo. Keď som videl poslednú časť, tak ma zamrzelo, že sa to tak skončilo (nepoviem ale ako, to sa dozviete), ale poprosil by som vás či by ste nevedeli poslať na môj e-mail linky na stiahnutie cez rapidshare. Nutne zháňam. Píšte na Uriel13@centrum.cz. Mimochodom, na Animaxe chodia dabované časti, i keď už sú na 22. časti, ktorá pôjde vo štvrtok. Ale je to super, dík za recenziu, je fakt super.

#12 Highlander28 E-mail
22.04.2008 20:36
A mimochodom, na tom Animaxe chodia 2 časti po sebe v pondelok o 01:00, vo štvrtok o 21:15 a v sobotu o 23:30. Opakujem - český dabing.

#13 Andrew E-mail
06.05.2008 21:33
Je to fajne serial, uz sa neviem dockat kedy bude zas stvrtok aby som si pozrel dalsie casti!!! ozaj nepozna niekto link kde by sa to dalo stiahnut???

#14 Highlander28 E-mail
12.05.2008 19:09
Casti stiahnes iba v japoncine maximalne z ceskymi titulkamy aj to zlej kvalite ja si napriklad nahravam vsetky casti na stare dobre VHSky skoda ze az od casti 13 linky takzo najdes ja ich hladam mesiace mal som ich ale to zrusili a stiahol som len 14 casti presne tie ktore nemam na VHS xD ak najdes posli aj mne na Uriel13@centrum.cz DIK

#15 ryuzo25 E-mail
13.05.2008 18:55
Podľa mňa je to najlepšie anime, aj keď ku koncu od 25 časti už to nebude také dobré ako predtým... a kto si myslí, že by sa Yagami hodil k Ryuzakimu?Ja úplne žerem Ryuzakiho a myslím si že s Yagamim by sa k sebe veľmi hodili... aj keď Yagamiho veľmi nemusm...

#16 Ryuzo25 E-mail
13.05.2008 19:04
Ja som to videla po 34, lebo nemám titulky... Please nemáte niekto tie titulky po 35-37... Rada by som to videla aj keď už to nie je taká zábava ako po 25. časť.
A ten film je fakt trapny.Hlavne tie dve hlavné postavy sa vôbec nepodobajú na Yagamiho a na Ryuzakiho... a tiež myslím si že je odfláknutý aj český dabing, lebo niekto rozpráva asi 5 ludí a aj ten preklad je úplne iný než ten pravý.Môj e-mail je ada01251@azet.sk.

#17 sorafay E-mail
21.05.2008 20:30
no tak Death Note je skvelé anime, naozaj nemá chybu, mňa vždy zaujímalo, čo by som robila, keby som mala možnosť takto nejako zabiť ľudí, občas ma napadali myšlienky rovnaké ako Kirinka, vlastne asi každého, nie? mať takú moc, hm, ale aj keď som z neho už toľko videla, stále mi na tom vadí jedna vec, a to zabitie strapáčika. Bez neho je to tam také iné, aj keď ho nahradili iní. Inak klobúk dole pred touto recenziou, je fakt dobrá xD

#18 dysthanasia Web E-mail
08.06.2008 12:39
[17] sorafay,Aj ja mam rovnaký názor ako všetci predchádzajuci komentátori k tomuto anime dielu. Milujem Death Note. Úplne ma to okúzlilo dejom a stále netrpezlivo čakám na ďaľšie a ďaľšie časti. Aj keď na Animaxe ich dávajú trocha neskoro, nikdy si nenechám ujsť ani jednu :) Je to veľmi pekne spracované aj keď by som bola veľmi rada, ak by sa to dalo nejako zohnať niekde na DVD. Nevie niekto o takejto možnej ponuke?
Bola by som veľmi rada, pretože niektoré časti som vynechala a chcela by som mať kompletnú sériu všetkých častí... Nevie niekto, kde sa to dá zohnať? Hoc aj cez internet?
Inak, ešte by som chcela zareagovat na anime dielo. Počula som o Beyon Birthday niečo v takom znení, že kopírujú Death note. Chcela som len vedieť, či je to pravda...
Ďakujem, prosím odpíšte mi, ak by niekto niečo našiel, určite mi napíšte!
Moje ICQ : 416-027-215
Ďakujem moc moc moc, vaša faninka Jul :)

#19 Highlander28
08.06.2008 13:30
No musím súhlasiť, že bez strapáčika (ako ho nazvala sorafay) to už nie je ono, ale stále je to napínave až do konca. Tento štvrtok to vyvrcholy na Animaxe poslednými dielmi a to 36 a 37. A ešte musím zareagovať na poznámku sorafay - áno, všetci sme niekedy asi mysleli na to , čo by sme robili, keby sme mali tento zápisník. Niekedym, keď sa v škole moc nudím, dívam sa von z okna a trochu dúfam, že zbadám letieť na zem nejaký notes, no zatiaľ nič. Asi sa nedočkám :D

#20 Fallenheal E-mail
26.07.2008 14:32
Som veľmi rád, že sa vám páči Death note videl som všetky časti nes počet krát a stále ma to uchvacuje. Je pravda, že po 25 to stratilo svoje prirodzené napätie ale celkoví dojem je, aspoň pre mňa „SUPER“. Nie každý deň je vidno takúto dobru mangu s dobrou hudbou, dejom, dobre spracovanými postavami, a iné dobré kvality. Avšak som si všimol pár chýb v deji, ktoré ste si aj vy mohli všimnúť v uvažovaní prvého L. A ak som správne pochopil pointu diela „Nechoď sám proti svetu“ môžem len dodať ,že Light Yagami (Kira) sa dostal ďalej ako by sa ktokoľvek dostal (pravdaže za pomoci zápisníku). Ak ste nemali česť vidieť Death note 1-34 (37) s českým dabingom môžete si ho stiahnuť na http://anime.blog.sblog.cz/ alebo všetky časti na http://www.deathnote.tv/ ale len s anglickými titulkami a s japonským dabingom. Dúfam že ešte tento príbeh neskonči. Light sa musí pomstiť :-D[19] Highlander28,

#21 SWEET E-mail
23.08.2008 21:06
videl som vsetky casti a je to asi naj anime na svete a dobre je tiez full metal alchemist ale DEATH NOTE je proste SUPER je to dobre anime hlavne kvoli psychologickymi bitkami medzi L a KIROM len ten koniec sa mi velmi nepacil

#22 NNEAL-X
30.08.2008 15:06
Mne sa koniec Death Note náhodou páčil.

#23 Janchi Web E-mail
14.10.2008 21:31
Nazdar..ja som videl par prvych casti s dabingom a namotal som sa nato..neviete kde by som mohol stahovat časti?? aj v japončine,titulky si už viem zohnat..diki

#24 missa E-mail
05.12.2008 19:05
Ahojte ja sm si to zacala pozerat az teras ked to zacalo chodit druhy xsom rada ze to zaujalo aj ostatnych som sice len na casti 16 ale velmi ma to zaujalo vsetkim co ste tu spomonali.Som zvedava co sa stane s missou.A ci ju lait zachranio.Neviem ci poznate Bleach ale podoba sa to v smeroch boch smrti shinigami ...M am velki zaujem o taketo anime som nimi posadnuta .Asi nikto vas nepozna blood+ al. bleach,FMA.,.....ak hej tak mi date niaku adresu nastiahnutie.Videla som uz vsetko ale neodolam a DEATH NOTE. A chodte na tuto stranku castejsie

#25 Marekk
08.12.2008 09:26
Podľa mna je to druhé najlepsie anime ake som videl, prve miesto zastava kenshin. Prost supa.

#26 sora
12.12.2008 21:40
hojky, citali ste aj mangu? preco sa anime inak konci...a na konci mangy, ta baba je Misa? diki:)

#27 janiii E-mail
31.12.2008 21:46
ty kks to naj co som kedy vydela uplne super na zaciatku ked to zacali davat uplne 1x som myslela hm...hovadina az teraz ked som si to kukla 2x som videla ze je te uplne super a vymenilo sa mi to s FMA-movie fakt total supa 1. miesto u mna 2 FMA 3HELLSING ULTIMATE to je tes super dalej su dobre co stoja za to kuknut aj blood+ ,gallery fake,full metal panic! fumofu,paradise kiss,spirala,r.o.d the tv a dalej :D

#28 Arkhipov
06.01.2009 03:50
Kto si to chce stiahnut tak tu:
http://big4um.sk/post28702.html
DVD kvalita, dvd rip :)

#29 RAito332
03.02.2009 17:00
tyyyy sasuke jak to mozes povedat ja viem L je genius a haluzne vypada ale Kira to je spasitel a uz som videl vsetky casti a filmy su skvele radim si ich pozriet

#30 MIniMaster Web E-mail
04.03.2009 19:54
Ńo moze to bit celkom dobre co som tu cital moze to mat zaujmavy dej ale som zvedavi ci ma to oslovi tak ako naruto, bleach či FullMetal Alchemist no neviem pozrem a uvidim.

#31 Sarutobi Web E-mail
15.07.2009 11:33
Death Note je príbeh ktor dostane naozaj každého, stačí si pozrieť prvý jeden/dva diely a prinajmenšom do 25 dielu vám to vydrží :) Mňa Death Note tak uchvátil že som o ňom spravil stránku ( ak chcete pozrite : http://www.deathnote.sk )

Anime a príliž nezdarili. Obľúbenú postavu nemám lebo sa my pozdáva L aj Kira asi na rovnako. Čítal som aj mangu ale veľké zmeny tam nevidím . A čo vy?

#32 Sony E-mail
20.07.2009 01:52
waw.. death note je uplne uzasne... a uz par dni to v kuse pozeram a nemozem prestat, aj ked je fakt ze po tej 25 casti je to uz nejake slabsie... najradsej zo vsetkych mam ryuzakiho :( .... zo zaciatku sa mi velmi pacil light, no potom ked sa objavil ryuzaki ... kks ja som sa normalne buchla do animovanej postavicky :D ...
a hrozne sa mi pacilo ked sa misa skamaratila s ryuzakim.. bolo to zlate :)...
a cele je to proste skvele...
uzasne ako niekto dokaze vymysliet taky napinavy pribeh, atiez uzasne ako mu niekto dal taku perfektnu animovanu podobu...

#33 martina E-mail
11.09.2009 21:17
Nahodou som na AXN narazila na pre mna neznamy serial a uz som neprepla....waw, to je nařez...

#34 Misaki Nagasaki Web E-mail
13.08.2011 23:36
Aj ja by som chcela mat takú moc v rukach, mohla by som vrazdid kazdeko a nikto mi v tom by nevedel zabranit !!!!!....[em][/em]

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti