Detekcia procesora cez RibiCPU

RibiCPU Už dlho som rozmýšľal, že si napíšem nejaký malý program, ktorý bude schopný zistiť, aký hardware je v počítači nainštalovaný. No a kedže doteraz akosi nebolo času, práve Vianoce sa ukázali byť ideálne na vytvorenie tohto môjho vysnívaného "skvostu". Nejde práve o časovo najjednoduchšiu záležitosť a tak som sa nateraz musel trochu uskromniť. Namiesto toho, aby som vytvoril program, ktorý otestuje všetky hardwarové súčasti PC, som vytvoril taký, čo aspoň detekuje procesor a jeho vlastnosti a schopnosti. Nazval som ho pekne sebecky, ako inak, RibiCPU.

Mojou hlavnou inšpiráciou bol veľmi známy program CPU-Z. RibiCPU síce zatiaľ zďaleka nie je tak schopný, čo-to už ale dokáže. Ide o maličký konzolový program, ktorý po skončení vytvorí súbor ribiCPU.txt. V ňom sú uložené všetky zistené dáta.

Program v súčastnom stave dokáže identifikovať procesory od Intel Pentium až po najnovší Intel Core 2 Quad s jadrom Yorkfield, rovnako ako aj procesory AMD of K5 až po Athlon 64 X2 (podpora Phenomov bude pridaná každú chvíľu). Aby som si však skutočne mohol byť istý, že všetko funguje ako má (pretože program má ešte veľa bugov na vychytanie), prosím, stiahnite si program, spustite ho a pošlite mi výsledný ribiCPU.txt súbor na richardbiely(at)gmail(dot)com. Ak bude procesor nesprávne identifikovaný, prosím, napíšte aj, aký procesor skutočne máte (chybu as okamžite pokúsim opraviť).

RibiCPU.exe

26.12.2007 11:20

Richard Biely

Ostatné