Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Opäť raz sa Microsoft rozhodol rozmútiť trochu vody v rybníku svojich hardwarových produktov. Výsledkom sa stalo kombo klávesnice a myši, tentokrát určené ani pre hráčov, ani pre pisateľov, ale pre stále viac sa rozširujúcu skupinu zákazníkov využívajúcich počítač ako domáce kino. A ako tu už u setov Microsoftu býva dobrým zvykom, ide o riešenie, ktoré rozhodne nesklame a stojí za zváženie.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Vyhotovenie

Už prvý letmý pohľad na klávesnicu prezrádza, že ide o niečo viac než len bežnú tuctovú záležitosť. Farebné vyhotovenie je príjemné. Nesie sa v kombinácii čiernych kláves, strieborného hlavného tela a sivých okrajov. Písacia oblasť je jemne skrútená do tvaru písmena „u“, čo samé o sebe znamená akúsi alternatívu, i keď rozhodne nie úplnú, k lomenému a zvyčajnému rozloženiu kláves. Tie sú nízke, pri stlačení kladú príjemný odpor. Samotná ich plocha je závislá od vlastného umiestnenia na klávesnici (T, Z, V sú zväčšené jemne, G, H, B, N potom o niečo viac).

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Pri pohľade na spodnú stranu klávesnice sa nám naskytne pohľad na tradičný varovný štítok, gumové nožičky, dva „zásobníky“ na batérie, vypínač a tlačidlo na identifikáciu klávesnice pre prípad, že by ste z nejakého dôvodu potrebovali vynútiť jej manuálnu detekciu (napr. ak by ju Windows pri štarte nerozpoznal).

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Zaujímavostí na klávesnici nájdeme hneď niekoľko. Začnem absenciou numerickej časti. Pre niekoho len dôvod na pousmiatie sa, pre iného katastrofa. Toto rozhodne nie je obyčajná klávesnica a v oblasti, do ktorej je určená, by numerická klávesnica aj tak nenašla veľké uplatnenie. Zaujme aj netypickým spracovaním funkčných kláves. Nejde totiž ani tak o tlačidlá v pravom zmysle slova, ako skôr o dotykové senzory, nie nepodobné tým, ktoré sa používajú pri touchpadoch.

Ach áno, touchpad. Ak mi niečo na bezdrôtových klávesniciach chýba, je to práve touchpad. Bezdrôtová klávesnica bez tohto zariadenia jednoducho nemôže využiť všetok potenciál, ktorý v sebe bezdrôtové pripojenie skrýva a je až zarážajúce, že doteraz sa vari nikto neodhodlal nejaký do klávesnice integrovať. Tu nájdete jeden, dokonale presný, na pravej strane klávesnice. V jeho centre sa nachádza tlačidlo OK, ktoré plní rovnakú funkciu ako ľavé tlačidlo myši. Reaguje na jemné poklepanie, pričom samozrejme funguje aj dvojklik.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Aby bola možnosť odlúčenia od myši aj podčiarknutá, disponuje klávesnica navyše dvojicou tlačidiel zastupujúcich pravé a ľavé tlačidlo myši. Využiteľnosť sa dá ilustrovať ľahko. Prestavte si, že by ste sa mali na monitor pozerať zo vzdialenosti, napr. dva metre (bežná prax). Ak nemáte na stole 24- a viac palcový monitor, pravdepodobne by vám robilo problémy sa s miniatúrnymi obrazcami na obrazovke vysporiadať. Klávesnica aj myš sú však na tieto problémy pripravené (myši sa budem venovať v jednom z nasledujúcich odstavcov, pretože tú pri pohybe po miestnosti asi necháte na stole). Pomoc vašim očiam sa v tomto prípade nazýva jednoducho – lupa. Jej funkcia je pomocou obdĺžnikového okienka zväčšiť obraz na monitore. S úspechom sa jej to aj darí, musíte ale rátať s tým, že zobrazené budú jedine objekty vykresľované štandardne, t. z. cez GDI. Ak už sa niečo vykresľuje cez Direct3D či OpenGL rozhranie (napr. video v prehrávači Windows Media Player, hra), uvidíte na ich mieste len čiernu farbu.

K trošku štandardnejším klávesám potom patrí Fn. Ak by to niekto nevedel, prostredníctvom tejto klávesy sa pristupuje k alternatívnym funkciám ostatných kláves. Ak klávesa nejakú má, je to na nej označené znakom modrej farby.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 Vďaka Fn sa dá veľmi jednoducho pristupovať k vašim fotografiám, videám, hudbe, či alternatívnej numerickej klávesnici. K dispozícii sú aj zoomovacie tlačidlá, ktoré využijete, ak vám nesedia veľkostné pomery prehliadaných stránok. Znalcov klávesníc Microsoftu rozhodne neprekvapí neoddeliteľná šestica kláves „hviezdička“ a „1“ až „5“. Klávesou „hviezdička“ je vyvolané menu, v ktorom môžete naprogramovať funkciu zvyšným piatim klávesám. V zmysle naprogramovať je myslené nastaviť cestu k spúšťaciemu súboru vami vybraného programu. Ďalej tu máme klávesu na ukladanie aktuálne rozpracovaného súboru (celkom zbytočnosť, pretože toto veľmi ľahko nahradíme stlačením dvojice Ctrl+S), klávesu na vyvolanie tlače, Insert, Scroll Lock a dvojicu Home a End. Musím poznamenať, že som rád, že Scroll Lock zostal v pozícii „len“ špeciálnej klávesy a nebol v tejto pozícii nahradený Pause/Bk, ako to zvykne na niektorých klávesniciach bývať. Scroll Lock sa prakticky nepoužíva, zato Break využijú najmä „windosáci“ dosť často a strpčovať im život potrebou tlačenia ďalšej klávesy pri známom dvojhmate by naozaj nebolo namieste.

Prispôsobenie klávesnici systému Windows Vista priam bije do očí. Na jednej strane sú to logá prítomné na klávese Win (nachádza sa približne v strede klávesnice pod medzerníkom) a Media Center (pod touchpadom a klávesou Spať), na strane druhej sú to ich funkcie – už spomínaný Media Center, ďalej Messenger a Gadgets.

Opomenúť sa nedá ani najmultimediálnejšie zameraný ľavý blok klávesnice. Sú v ňom koncentrované klávesy na ovládanie hlasitosti (aj „mute“), posúvanie sa v otvorených audio/video súboroch, na zastavenie, spustenie prehrávania, prepínanie kanálov (Media Center) a Messenger.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Myš je, podobne ako klávesnica, dizajnovo veľmi podarená. Do ruky sadne ako pravákom, tak aj ľavákom. Povrchová úprava je kovová, myš v ruke teda pôsobí odolným dojmom. Pre ľahšiu navigáciu je vybavená kolieskom, ktoré sa neotáča len okolo horizontálnej osi, ale dá sa nakláňať aj do strán. Koliesko je schopné práce aj ako tlačidlo. Okrem dvoch štandardných tlačidiel na myši nájdeme aj dve doplnkové po oboch jej stranách. Po inštalácii je funkčnosť ľavého tlačidla vypnutá, pravé slúži ako lupa (obdoba klávesnicovej lupy). Keďže ale ide o programovateľné tlačidlá, môže si používateľ ich funkčnosť prispôsobiť vlastným potrebám. Rovnako ako u klávesnice, aj u myši sa na spodnej strane nachádza vypínač a tlačidlo na manuálne prihlásenie myši k bluetooth zariadeniu.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Myš fungovala celkom dobre, mala dobrú odozvu, nemôžem sa ale zbaviť dojmu, že niekedy akoby „vynechávala“. Spočiatku som si myslel, že pôjde len o nastavenie režimu spotreby, no aj po nastavení myši na maximálny výkon sa mi tento jav odstrániť neporadilo. Trošku mi takisto vadilo, že ťažisko sa nenachádza v jej strede, ale kdesi bližšie k ľavému okraju (na mieste, kde je uložená batéria). V žiadnom prípade však nejde o nič vážne a poznám myši, ktoré sú na tom z tejto stránky omnoho horšie. Inak sa ale nemôžem sťažovať, odozva aj presnosť boli vo všeobecnosti veľmi príjemné, podobne aj jednoduchosť presúvania. Ešte spomeniem, že po osadení do doku sa myš v tlačidlovej časti rozsvieti do svetlozelena a dáva tak o sebe vedieť, že bolo osadená správne.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 28.02.2008 08:53

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti