Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Opäť raz sa Microsoft rozhodol rozmútiť trochu vody v rybníku svojich hardwarových produktov. Výsledkom sa stalo kombo klávesnice a myši, tentokrát určené ani pre hráčov, ani pre pisateľov, ale pre stále viac sa rozširujúcu skupinu zákazníkov využívajúcich počítač ako domáce kino. A ako tu už u setov Microsoftu býva dobrým zvykom, ide o riešenie, ktoré rozhodne nesklame a stojí za zváženie.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Balenie

Balenie

Podobne ako internetová prezentácia klávesnice na stránkach výrobcu, aj škatuľa je ladená do červených odtieňov. Na prednej strane tradične nájdeme obrázok produktu spoločne s jeho názvom. Okrem iného u výrobkov Microsoftu samozrejme nemôže chýbať ani veľké logo signalizujúce spôsobilosť pre operačný systém Windows Vista.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Zadná strana škatule je venovaná popisu najdôležitejších prvkov klávesnice a myši. Nechýba ani pohľad na ne zboku. Vďaka bočnému pohľadu si práve tu prvý raz uvedomíte, aká je vlastne klávesnica tenká – prezradím, že v najvyššom bode ani náhodou nepresahuje 2 cm!

Vo vrchnej časti škatule je vyhĺbený otvor, ktorý poskytuje útočisko pre priehľadnou fóliou chránenú myš. Vidno ho ale len pri pohľade na škatuľu zozadu.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Vo vnútri balenia sa okrem klávesnice a myši nachádzajú bežné súčasti ako ovládač (na CD médiu) a manuál k obom zariadeniam. Ďalej je dodávaných päť AA NiMH batérii s kapacitou 2000 mAh, v mojom prípade značky Energizer a Bluetooth kľúč, prostredníctvom ktorého môže set s počítačom komunikovať.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

K setu sa dodáva aj dokovacia stanica, ktorá poslúži nielen ako skladovací priestor pre myš, ale aj ako nabíjačka na batériu v nej osadenú.

Vyhotovenie

Vyhotovenie

Už prvý letmý pohľad na klávesnicu prezrádza, že ide o niečo viac než len bežnú tuctovú záležitosť. Farebné vyhotovenie je príjemné. Nesie sa v kombinácii čiernych kláves, strieborného hlavného tela a sivých okrajov. Písacia oblasť je jemne skrútená do tvaru písmena „u“, čo samé o sebe znamená akúsi alternatívu, i keď rozhodne nie úplnú, k lomenému a zvyčajnému rozloženiu kláves. Tie sú nízke, pri stlačení kladú príjemný odpor. Samotná ich plocha je závislá od vlastného umiestnenia na klávesnici (T, Z, V sú zväčšené jemne, G, H, B, N potom o niečo viac).

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Pri pohľade na spodnú stranu klávesnice sa nám naskytne pohľad na tradičný varovný štítok, gumové nožičky, dva „zásobníky“ na batérie, vypínač a tlačidlo na identifikáciu klávesnice pre prípad, že by ste z nejakého dôvodu potrebovali vynútiť jej manuálnu detekciu (napr. ak by ju Windows pri štarte nerozpoznal).

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Zaujímavostí na klávesnici nájdeme hneď niekoľko. Začnem absenciou numerickej časti. Pre niekoho len dôvod na pousmiatie sa, pre iného katastrofa. Toto rozhodne nie je obyčajná klávesnica a v oblasti, do ktorej je určená, by numerická klávesnica aj tak nenašla veľké uplatnenie. Zaujme aj netypickým spracovaním funkčných kláves. Nejde totiž ani tak o tlačidlá v pravom zmysle slova, ako skôr o dotykové senzory, nie nepodobné tým, ktoré sa používajú pri touchpadoch.

Ach áno, touchpad. Ak mi niečo na bezdrôtových klávesniciach chýba, je to práve touchpad. Bezdrôtová klávesnica bez tohto zariadenia jednoducho nemôže využiť všetok potenciál, ktorý v sebe bezdrôtové pripojenie skrýva a je až zarážajúce, že doteraz sa vari nikto neodhodlal nejaký do klávesnice integrovať. Tu nájdete jeden, dokonale presný, na pravej strane klávesnice. V jeho centre sa nachádza tlačidlo OK, ktoré plní rovnakú funkciu ako ľavé tlačidlo myši. Reaguje na jemné poklepanie, pričom samozrejme funguje aj dvojklik.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Aby bola možnosť odlúčenia od myši aj podčiarknutá, disponuje klávesnica navyše dvojicou tlačidiel zastupujúcich pravé a ľavé tlačidlo myši. Využiteľnosť sa dá ilustrovať ľahko. Prestavte si, že by ste sa mali na monitor pozerať zo vzdialenosti, napr. dva metre (bežná prax). Ak nemáte na stole 24- a viac palcový monitor, pravdepodobne by vám robilo problémy sa s miniatúrnymi obrazcami na obrazovke vysporiadať. Klávesnica aj myš sú však na tieto problémy pripravené (myši sa budem venovať v jednom z nasledujúcich odstavcov, pretože tú pri pohybe po miestnosti asi necháte na stole). Pomoc vašim očiam sa v tomto prípade nazýva jednoducho – lupa. Jej funkcia je pomocou obdĺžnikového okienka zväčšiť obraz na monitore. S úspechom sa jej to aj darí, musíte ale rátať s tým, že zobrazené budú jedine objekty vykresľované štandardne, t. z. cez GDI. Ak už sa niečo vykresľuje cez Direct3D či OpenGL rozhranie (napr. video v prehrávači Windows Media Player, hra), uvidíte na ich mieste len čiernu farbu.

K trošku štandardnejším klávesám potom patrí Fn. Ak by to niekto nevedel, prostredníctvom tejto klávesy sa pristupuje k alternatívnym funkciám ostatných kláves. Ak klávesa nejakú má, je to na nej označené znakom modrej farby.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 Vďaka Fn sa dá veľmi jednoducho pristupovať k vašim fotografiám, videám, hudbe, či alternatívnej numerickej klávesnici. K dispozícii sú aj zoomovacie tlačidlá, ktoré využijete, ak vám nesedia veľkostné pomery prehliadaných stránok. Znalcov klávesníc Microsoftu rozhodne neprekvapí neoddeliteľná šestica kláves „hviezdička“ a „1“ až „5“. Klávesou „hviezdička“ je vyvolané menu, v ktorom môžete naprogramovať funkciu zvyšným piatim klávesám. V zmysle naprogramovať je myslené nastaviť cestu k spúšťaciemu súboru vami vybraného programu. Ďalej tu máme klávesu na ukladanie aktuálne rozpracovaného súboru (celkom zbytočnosť, pretože toto veľmi ľahko nahradíme stlačením dvojice Ctrl+S), klávesu na vyvolanie tlače, Insert, Scroll Lock a dvojicu Home a End. Musím poznamenať, že som rád, že Scroll Lock zostal v pozícii „len“ špeciálnej klávesy a nebol v tejto pozícii nahradený Pause/Bk, ako to zvykne na niektorých klávesniciach bývať. Scroll Lock sa prakticky nepoužíva, zato Break využijú najmä „windosáci“ dosť často a strpčovať im život potrebou tlačenia ďalšej klávesy pri známom dvojhmate by naozaj nebolo namieste.

Prispôsobenie klávesnici systému Windows Vista priam bije do očí. Na jednej strane sú to logá prítomné na klávese Win (nachádza sa približne v strede klávesnice pod medzerníkom) a Media Center (pod touchpadom a klávesou Spať), na strane druhej sú to ich funkcie – už spomínaný Media Center, ďalej Messenger a Gadgets.

Opomenúť sa nedá ani najmultimediálnejšie zameraný ľavý blok klávesnice. Sú v ňom koncentrované klávesy na ovládanie hlasitosti (aj „mute“), posúvanie sa v otvorených audio/video súboroch, na zastavenie, spustenie prehrávania, prepínanie kanálov (Media Center) a Messenger.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Myš je, podobne ako klávesnica, dizajnovo veľmi podarená. Do ruky sadne ako pravákom, tak aj ľavákom. Povrchová úprava je kovová, myš v ruke teda pôsobí odolným dojmom. Pre ľahšiu navigáciu je vybavená kolieskom, ktoré sa neotáča len okolo horizontálnej osi, ale dá sa nakláňať aj do strán. Koliesko je schopné práce aj ako tlačidlo. Okrem dvoch štandardných tlačidiel na myši nájdeme aj dve doplnkové po oboch jej stranách. Po inštalácii je funkčnosť ľavého tlačidla vypnutá, pravé slúži ako lupa (obdoba klávesnicovej lupy). Keďže ale ide o programovateľné tlačidlá, môže si používateľ ich funkčnosť prispôsobiť vlastným potrebám. Rovnako ako u klávesnice, aj u myši sa na spodnej strane nachádza vypínač a tlačidlo na manuálne prihlásenie myši k bluetooth zariadeniu.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Myš fungovala celkom dobre, mala dobrú odozvu, nemôžem sa ale zbaviť dojmu, že niekedy akoby „vynechávala“. Spočiatku som si myslel, že pôjde len o nastavenie režimu spotreby, no aj po nastavení myši na maximálny výkon sa mi tento jav odstrániť neporadilo. Trošku mi takisto vadilo, že ťažisko sa nenachádza v jej strede, ale kdesi bližšie k ľavému okraju (na mieste, kde je uložená batéria). V žiadnom prípade však nejde o nič vážne a poznám myši, ktoré sú na tom z tejto stránky omnoho horšie. Inak sa ale nemôžem sťažovať, odozva aj presnosť boli vo všeobecnosti veľmi príjemné, podobne aj jednoduchosť presúvania. Ešte spomeniem, že po osadení do doku sa myš v tlačidlovej časti rozsvieti do svetlozelena a dáva tak o sebe vedieť, že bolo osadená správne.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Ovládače, záver

Ovládače

Inštalačné CD, ktoré bolo k obom zariadeniam dodané, obsahuje, ku dňu recenzie, najnovšie ovládače vo verzii 6.1. Určené sú pre operačné systémy Windows a, trochu prekvapivo, pre operačné systémy Mac OS X vo verzii 10.2.x a 10.5.x (v ostatnom čase ide o čoraz viac zabehnutý trend). Mojim operačným systémom bol Windows Vista.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

S inštaláciou nebol žiadny problém. Klávesnica aj myš boli okamžite rozpoznané tak, ako mali byť - behom niekoľkých okamihov som mohol set používať. Po inštalácii ovládačov na pracovnej ploche pribudnú dve ikony – Microsoft Keyboard a Microsoft Mouse. Ide vlastne len o odkazy na obyčajných správcov klávesnice a myši, ku ktorým sa môžete dostať aj cez control panel (správca zariadení), teraz však obohatených o nové funkcie. Umožňujú nastaviť funkcie pre jednotlivé funkčné klávesy na klávesnici, takisto ako funkcie pre dve špeciálne tlačidlá myši. V prípade myši má užívateľ navyše možnosť nastaviť aj jednu z niekoľkých možných úrovní spotreby, citlivosť scrollovacieho kolieska v štandardných smeroch, ako aj citlivosť kolieska pri scrollovaní do strán.

Ak budete náhodou v budúcnosti plánovať zmenu hardwaru, nie je problém v ovládačoch jednoducho prepnúť myš či klávesnicu na nové zariadenie v zozname a bez problémov ho používať (reinštalácia teda v prípade upgrade na známe zariadenie nie je nutná).

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Ako klávesnica, tak aj myš boli k dispozícii takmer ihneď po nabehnutí operačného systému. Počkať bolo treba len na nabehnutie správcu bluetooth zariadení (to sa stane ani nie päť sekúnd po štarte, v dobe, keď spúšťajúci sa systém ešte statočne swapuje).

Záver

S Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000 mám veľmi dobré skúsenosti. Obe súčasti tohto celku sú dizajnovo podarené, nezaostávajú však ani po funkčnej stránke.

Klávesnica je využiteľná nielen na ovládanie domáceho počítačového centra (čo je jej primárnym zameraním), ale ak privriem oko nad neprítomnosťou numerickej časti, prekvapivo dobre sa na nej píše. Nemôže sa síce porovnávať so skvôstom typu Natural Ergonomic Keyboard 4000, bežné klávesnice ale s pokojným svedomím strčí za klobúk. Mohli by sa ozvať hlasy kritizujúce jej notebookové rozloženie kláves, najprv ale odporúčam vyskúšať a až potom súdiť. Vďaka touchpadu a širokej škále špeciálnych kláves je klávesnica pripravená aj na ľudí, ktorí túžia vychutnať si ovládanie PC z diaľky, napr. aj bez otravovania sa myšou.

Myš v ruke sedí takmer ako uliata (ako vždy ale bude záležať na veľkosti vašich dlaní), dobre sa ňou pohybuje, kurzor je celkom presný. Kladne hodnotím dokovaciu stanicu, vďaka ktorej má myš zabezpečený prakticky bezhraničný prísun energie a je teda vždy plne pripravená podať zo seba plný výkon. Vyzdvihujem aj fakt, že napriek tomu, že nie je z najľahších, po stole akoby sa vznášala (pritom pre mnohé, aj oveľa ľahšie myši, je tento pojem tabu).

Microsoft Wireless Entertainment Keyboard 7000
+ design
+ funkčnosť
+ vyhotovenie
- neohrabanosť pri písaní číslic
- horšie umiestenie šípok a kláves na ľavom okraji klávesnice

Microsoft Laser Mouse 8000
+ pevnosť koštrukcie
+ pohodlnosť pri manipulácii
+ nabíjacia stanica
+/- sedí pravákom aj ľavákom
- občasné oneskorenie

Cena kompletu: 3800 až 4500 SKK s DPH

Za možnosť uverejnenia recenzie ďakujeme www.pretaktovanie.sk.

28.02.2008 08:53

Richard Biely

Ostatné