Naruto

Už ste si niekedy predstavovali aké by to bolo, keby ste si mohli vyskúšať byť nindžom? V tom prípade je pre vás anime Naruto ako stvorené.

Naruto je dielom, ako inak, japonského autora s menom Masashi Kishimoto a v súčastnosti je jedným z najoblúbenejších anime na svete. V Japonsku sa dokonca už prakticky od začiatku drží v rebríčku TOP10 a veľa svojich fanúšikov si našiel aj v Európe a Amerike. Vychádza z rovnomennej mangy, ktorá sa po prvý krát objavila v roku 1999 v japonskom chlapčenskom manga týždenníku Shounen Jump.

O čo tu ide?

Anime je zasadené do alternatívneho sveta, ktorý je rozdelený medzi množstvo krajín, z pomedzi ktorých má práve päť najmocnejších, označovaných aj ako Veľké krajiny, výsostné postavenie. V každej Veľkej krajine sa nachádza jedna Skrytá dedina (ekvivalent k celku, ktorý nazývame hlavné mesto), predstavujúca centrálny riadiaci orgán celej krajiny. Na čele Skrytej dediny stojí osoba s titulom kage (tieň), jej najrešpektovanejší obyvateľ, považovaný aj za jej najväčšieho nindžu. Týchto päť Veľkých krajín nesie meno po piatich základných elementoch - Krajina Ohňa (na čele hokage), Vzduchu (kazekage), Vody (mizukage), Bleskov (raikage) a Zeme (tsuchikage).

Hatake Kakashi

Život nindžu začína v útlom veku v akadémii, kde sú učení taktike a základom, ktoré musí každý nindža zvládnuť. Po absolvovaní štúdia nový nindža automaticky získa hodnosť gennin (základný nindža), ktorú môže na základe služieb svojej krajine v misiách a úspešne zloženým skúškam postupne navýsiť na chuunin (pokročilý nindža) a jounin (top nindža), resp. špeciálny jounin (t. z., špecializujúci sa na určitú oblasť, napr. liečenie, špionáž a podobne). Príkladom špeciálneho jounina sú v Narutovi jednotky anbu (temná strana), tajomní nindžovia spadajúci priamo pod kageho plniaci najtažšie špionážne a bojové úlohy.

Misie, ktoré nindžovia dosávajú sú podľa obtiažnosti a dôležitosti od najnižšej po najvyššiu hodnotené stupňami D, C, B, A a S. So vzrastajúcim stupňom misie vzrastá aj cena za jej vykonanie a aj osadenie nindžov, ktorí sa na jej vykonávaní podieľajú.

sarutobi hokage

Ak si ale myslíte, že v tomto anime sa stretnete len s "bežnými" nindžami, ktorý sú odkázaný len na seba a vlastný arzelnál kunaiov (nože) a shurikenov (hviezdice), ste na omyle. Čo dáva tomuto anime korenie, sú jutsu (techniky). Jutsu sa podľa typu delia na tri základné druhy - taijutsu (fyzické techniky, boj na blízko), genjutsu (ilúzie) a ninjutsu (nindža techinky). Aby mohol ninja používať taijutsu, vystačí si s energiou tela, teda silou, rýchlosťou a kondíciou. Ak však chce používať nin- a genjutsu, bude sa musieť spoliehať na čakru, čo je vlastne niečo ako spirituálna energia. Pomocou čakry dokáže ninja vytvárať zaujímavé a efektné techniky. Sústredením čakry do nôh dokáže napríklad vyskakovať vyššie, behať rýchlejšie a napríklad aj chodiť po vode či stenách.

Tak ako krv, aj čakra prúdi, no nie v žilách, ale v špeciálnych kanálikoch s 361 vývodmi, ktoré prechádzajú celým telom vrátane jeho orgánov. Ak je z nejakého dôvodu určitý vývod potlačený, hrozí poškodenie priradeného orgánu a schopnosť alokovať čarku sa zníži.
Na vykonanie množstva techník je potrebné formovať pečate pomocou špeciálnych polôh rúk symbolizujúcich znamenia čínskeho horoskopu.
Na alokovanie čarky je najprv potrebné premeniť ju z telesnej energie. Nesie to so sebou ale jedno riziko. Ak sa jej premení príliš málo, technika sa nepodarí urobiť. Ak sa jej premení priveľa, môže poškodiť telo a spôsobiť smrť.

Ďalším zaujímavým prvkom v Narutovi je organizácia istých skupín ľudí do klanov, ktorých členovia sú nositeľmi nadradených krvných línií (z japonského kekkei genkai, čo znamená pokrvný limit, skok). Takýto ľudia majú potom schopnosti prevyšujúce možnosti bežných smrteľníkov, čo ich robí výnimočnými. Mnohé tieto klany boli ale práve kvôli ich výnimočnosti vyvraždené, pretože ostatí sa báli ich schopností a potenciálu.

Na Narutovi je sympatické takisto výborné vykreslenie charakteru (a v niektorých prípadoch aj podvedomia) nielen hlavných postáv. Postavy doslova robia to, na čo vyzerajú a plne sa riadia ich charakterovými rysami. Minulosť mnohých z nich pritom zostáva dlho zahalená rúškom tajomstva a väčšinou býva, ako inak, tragická. To spolu s faktom, že ide o anime s nindžovskou tématikou neznamená, že je určené len pre milovníkov bojových scén. Svoje si tu nájdu aj humormilný diváci. Bojové scény sa totiž často striedajú s humornými a niektoré epizódy sa nesú vyslovene v jeho duchu.

Príbeh

"Kedysi dávno sa objavil líčši démon s deviatimi chvostami. Stačil jediný pohyb jeho chvosta a zrútila by sa hora a rozpútalo tsunami. Aby ho ľudia zdolali, zhromažďovali ninjov. Jednému ninjovi sa obludu v boji na život a na smrť podarilo zastaviť. Ten ninja bol známy ako štvrtý hokage. Zomierajúc nevedno prečo, zapečatil sily démona do tela malého chlapca, z ktorého sa stane legenda."
Uzumaki Naruto

Anime sa začína v prvej z menovaných Veľkých krajín, v Krajine Ohňa, keď na Skrytú dedinu Konohasagure no Soko (Dedina skrytá medzi listami) zaútočil líčší démon Kyuubi (deveť chvostov). Takmer celá dedina spolu so všetkými jej obyvateľmi by mu padli za obäť nebyť ich vodcu, yondaime (štvrtý) hokageho, ktorému sa výmenou za svoj život podarilo zapečatiť démona do tela nič netušiaceho novorodenca, Uzumaki Naruta, v nádeji, že ho ľudia budú považovať za záchrancu, spasiteľa a symbol pádu všemocného démona.

Situácia sa ale začala vyvýjať inak, ako si nebohý hokage predstavoval. Staronový sarutobi (tretí) hokage hneď na to vydal dva prísne zákazy. Prvý bol, že rodičia mali zakázané hovoriť svojim deťom o tom, že v Narutovi je zapečatený démon v obave, že sa ho ostatné deti budú báť a druhý, nemenej dôležitý, Naruto sa nesmel dozvedieť, že je v ňom démon. Dedinčania ale Naruta začali nenávidieť a videli v ňom len tíško spiacu beštiu a príčinu smrti ich vodcu, rodín a priateľov. Väčšina z nich sa preto od neho začala úplne izolovať. Naruto tak vyrastal bez akýchkoľvek priateľov, zo všetkých strán bklopený nenávisťou a nevrživosťou . A aby toho nebolo málo, už od malička nemal žiadnu rodinu - bola zabitá počas útoku Kyuubiho.

Haruno Sakura

Z Naruta napriek tomu vyrástol chlapec veselý, hyperaktívny a hlavne neustále sa dostávajúci do problémov. Jeho osamelosť ho ale napriek tomu poznačila. Veľmi túži, aby ho ostatní ľudia uznávali za seberovného a nie len za odpad. Jeho najväčším snom je preto stať sa hokagem a je pevne rozohodnutý urobiť pre svoj cieľ všetko. Stane sa preto študentom Nindža akadémie Konohy, ktorú sa mu horko-ťažko podarí absolvovať.

Jeho cesta bude ďalej pokračovať vo štvorčlennom týme s názvom Tým 7, ktorý bude tvorený jeho maličkosťou, dievčaťom jeho snov, Haruno Sakurou, podľa Naruta odporným stvorením, Uchiha Sasukem, a tajomným nindžom Hatake Kakashim.

Spracovanie

Po grafickej stránke nie je anime čo vytknúť. Je vidieť, že nejde o nejaké nízkorozpočtové dielo (bez urážky, pretože aj medzi nimi sa nájdu skvelé anime). Všetko je veľmi pekne nakreslené a výborne animované, najmä jutsu bola venovaná veľká pozornosť. Špeciálna pozornosť bola samozrejme venovaná bojovým scénkam, bez nich by to v bojových anime asi ani nešlo.

Zvuková stránka je kapitola sama o sebe. Takmer všetky melódie, ktoré v anime odzneli, vyšli už na troch CD ako OST (Original Sound Track). Hudba výborne dotvára atmosféru a je mimoriadne pestrá. Zvuky sú prinajmenšom takisto výborné. Bral sa ohľad na to, po akom povrchu sa postavy pohybujú, do akého materiálu narážajú... Jediné čo mi chýba sú zvuky vetra.

K openingom a endingom sa dá povedať len jediné. Napriek tomu, že sa medzi nimi nájde zopár "skôstov", radia sa na najvyššie priečky vo svojom obore a len veľmi ťažko sa vám pre ne budú hľadať konkurenti. Každý nový opening bol na tom graficky lepšie a lepšie a pesničky sú konštantne na vysokej úrovni.

Zaujímovaosti

V dobe uverejnenia tohto článku má Naruto už 193 epizód a je dosť možné, že v dobe jeho ukončenia výrazne prekročí hranicu troch stoviek. Momenálne beží ešte len prvá séria, ale od októbra by sa mala začať druhá. Manga je však už dávno niekde úplne inde a druhú sériu má rozbehnutú v plnom prúde.

Uchiha Sasuke

Vzhľadom na to, že Naruto vychádza z manga predlohy, trpí jedným nedostatkom. Je pravidlom, že anime nemôže v deji predbehnúť mangu, t. z. že manga musí mať vždy náskok a že bude ukončená skôr ako anime. V určitej fáze sa ale anime tak dlhé ako Naruto musí dostať k mange tak blízko, že tvorcovia majú len dve možnosti. Buď anime pozastavia, čo by bolo veľmi nešťastné riešenie, alebo vytvoria niekoľko epizód, tzv. fillerov - vyplňovacích epizód, ktoré budú slúžiť len a len na zdržiavanie a dávajú tak priestor mange dejovo sa vzdialiť. Kvalita vyplňovacích epizód býva ovplyvnená najmä dĺžkou ich trvania. Naruto túto situáciu zažil už tri krát a treba povedať, že sa s ňou vysporiadal veľmi dobre. Teda takmer, pretože v jeho prípade neplatilo staré známe "do tretice všetko dobré". Kvalita aktuálnych vyplňovacích epizód, ktorých bude 52 (dva krát dve sezóny) a absolútna väčšina už bola vydaná, je úmerná ich počtu. Zatiaľ čo prvé sa dali pozerať takmer bez problémov, s pribúdajúcim množstvom sa situácia zhoršuje. Našťastie sa medzi nimi objavilo zopár svetlých výnimiek.

Nedá mi ešte nespomenúť jednu naozaj zaujímavú správu. Tvorca Naruto, už spomenutý Masashi Kishimoto sa zdá byť, v tom najkladnejšom zmysle slova, zaťažený na mytológiu. Preto ak si pozriete toto anime a o japonskej mytológiu čo-to viete, bude s mýtmi vydieť množstvo paraliel. A ak nie, nevadí, skúste prekutať internet, alebo radšej Wikipédiu - naozaj to stojí za to!

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 16.07.2006 17:46

Komentáre

#1 Michal Slančík Web E-mail
16.07.2006 20:14
No ja zrovna Naruta nemusím [laugh], ale niekedy mu mozno zasa dam sancu.

Inak bol si na Animecone?

#2 ribi Web E-mail
16.07.2006 22:20
Tak to som rád, že Pabi3.com číta aj sám veľký INeťák.[laugh]

Čo sa Animeconu týka, nie, nebol som na ňom.

#3 Blazy E-mail
14.08.2006 18:34
No tak Naruto je moje najoblubenejsie anime...(a tom ich uz videl dost :))... aj ked poslednych 50dielov sa pribeh nevyvyjal, stale sa to da pozerat(len dufam, ze nakoniec neskonci ako pokemon alebo ine vela dielove anime, kde je nastrkanych hrozne vela casti, ktore tam vobec nemusia byt).
Mam zatial vsetkych 196dielov+2filmy(ktore ale niesu nic moc) a tesim na na kazdy dalsi diel :)

#4 ribi Web E-mail
20.08.2006 09:23
Vyplňovacie epizódy sa už naštastie končia. Epizódy 200-204 budú Kakashi Gaiden (ak čítaš mangu, tak vieš o čo ide) a druhá séria Naruta sa začne epizódou 205.[amazed]

#5 Tomika Web E-mail
20.08.2006 17:03
ja toto anime pozeram, ale je dost blbe tahat ho z pomalych torrentov starych aj 2 roky... nemate nejake stranky kde by to slo rychlejsie resp. vo formate rm/rmvb miesto avi?

#6 Blazy E-mail
30.08.2006 14:19
Hm ja taham z www.realitylapse.com - jeden diel ma asi 75mb a stahuje to 40kb/s. A kvalita je asi taka ista ako tie 150mb diely.

Btw. Som rad ze sa uz vyplnoviacie casti koncia. Mangu necitam, pretoze sa k nej neviem dostat ale viem ze teraz by malo byt nieco o Kakashiho minulosti? [confused] ... inak TV Tokio by Naruta mohlo vysielat castejsie [tongue]

#7 ribi Web E-mail
31.08.2006 13:59
Najlepšie ne-AVI epizódy má www.naruto-bunshin.com. Sú tam v troch stupňoch kvality. Oplatia sa sťahovať len tie s najlepšou kvalitou vo formáte mkv. Veľkosť je okolo 65 MB a kvalita celkom dobrá (asi 80% v porovnaní s avi verziou od dattebayo!).

#8 Tomika Web E-mail
02.09.2006 20:22
diki vam za stranky, uz aj taham, ale realitylamse.com mi neide.. jpg na http://acdesign.ic.cz/screen.JPG

#9 ribi Web E-mail
03.09.2006 09:50
Niektoré anime sa tam nedajú stiahnúť, no napriek tomu sa dá označiť položka na stiahnutie, ktorá vyzerá asi takto: "Full Episodes (Direct Download) [0 Videos]".[laugh]

#10 Cucmo E-mail
16.02.2007 14:26
Pocuj nemas nahodov songy ale cele s Naruta bolo to tusim na tych poslednych castiach 220 a menej viem ze zacinajuci song sa vola neak YURA YURA a tem druhy cim koncil Naruto tak ten nevim ak sa vola az by si mi dal neak vedet bolo by fajn

#11 Maggio
04.03.2007 18:03

Tie diely z www.realitylapse.com su v jakom jazyku ?

#12 Majo7471 E-mail
21.04.2007 18:30
[5] Tomika,A prosimta z ktorej stranky stahujes tie avi?alebo pomocou ktorych programov pozeras tie diely co maju rmvb?

#13 Nika
17.05.2007 23:18
Máš dve možnosti - buď si stiahneš RealPlayer, napriklad tu, je to zadarmo http://www.stahuj.cz/multimedia/multimedialni_prehravace/real-player/

alebo si stiahneš kodek real alternative http://www.free-codecs.com/download/Real_Alternative.htm tiež free a môžeš to pozerať aj v iných prehrávačoch - napr. windows media player

#14 Majo7471 E-mail
01.06.2007 21:49
[13] Nika,A nevies prosimta nejake strankz na stahovanie naruta velmi prosim potrebujem ich stiahnut pokial moyno mi ich posli na mail majo7471@ayet.sk dikz dufam ye tu budes a precitas si to tz sa v narutovi asi tiey viynas lepsie ney ja vdaka

#15 solid E-mail
09.06.2007 21:16
Treba skúsiť pozrieť stránky štúdia, ktoré tvorí Naruta. Tam možno nájdeme nejaké info o soundtrackoch, epizódach a pod.

#16 jan12 Web E-mail
09.07.2007 18:40
Naruto je podľa mňa super, rád ho pozerám. Rád mám najmä, keď Naruto s niekým bojuje. :P

#17 sass E-mail
11.12.2007 11:24
[3] Blazy,kde sa da zohnat film naruto

#18 kubo
15.01.2008 17:58
Kde možno nájsť diely Naruta? Myslím tie novšie.

#19 6tomas61
06.05.2009 15:10
[18] kubo, najdes ich na www.mangacesky.cz.wz to su komixi . ale filmy neviem aj ja ich zhanam

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti