Zase som vyhral

Dátum: 28.01.2008 15:23 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

JetFlash 110 Mám ja ale niekedy štastie. Pred pár mesiacmi som úplne nečakane vyhral voucher od spoločnosti iHOTSPOT ZONE (za čo som bol, samozrejme, vďačný) a ešte som sa z toho ani nestačil celkom spamätať a je to tu opäť. Áno, po dnešnom príchode domov ma čakala na stole ďalšia obálka, ktorú som vôbec nečakal. V celej svojej belote po mne volala, aby som ju otvoril. Dnu bol list oznamujúci výhru v ankete usporiadanej časopisom PC REVUE, najväčšom slovenskom magazíne o PC, za mesiac december 2007. Samozrejme spolu s výhrou, USB kľúčom od spoločnosti Transcend s kapacitou 1 GB a štyrmi minikalendármi nesúcimi víťazné fotografie fotosúťaže časopisu DiGi REVUE.

Touto cestou by som sa teda redakcii PC REVUE chcel poďakovať - ďakujem - a pevne dúfam, že ich ruky, resp. počítače, aj nabudúce vyžrebujú tú správnu osobu. :)


Prezentácia v Opere - projection

Dátum: 25.01.2008 20:51 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

projektor Vedeli ste, že Opera môže zobrazovať prezentáciu, ktorá je vytvorená iba v rýdzom XHTML a CSS kóde? Áno, aj toto je jedna z jej skvelých vlastností. XHTML/CSS sa môže zdať, ako extrémne riešenie a možno by ste radšej použili OpenOffice.org Impress, či Microsoft PowerPoint. Tí, ktorí sú zručnejší a nechcú iba klikať, si môžu napísať vlastné CSS a využiť v ňom selektor page-break-after a ním definovať jednotlivé stránky prezentácie. Zároveň zistia, že takéto prezentácie prinášajú mnoho výhod - sú veľmi dobre prenositeľné, pretože si ich môžete jednoducho nahrať na internet a premietať kdekoľvek, kde je pripojenie, projektor a Opera. Pre uľahčenie tvorby prezentácií skúste program QuickShow. Odkazujú naň aj na oficiálnej stránke Opery. Z môjho pohľadu je zbytočný (neskúšal som ho). Všetko si radšej radšej napíšem ako stránku v normálnom editore. Predtým, než sa do niečoho pustíte, prečítajte si aj Opera Show Documentation , kde sa dozviete nové metatagy spojené s prezentáciou.


Detekcia procesora cez RibiCPU

Dátum: 26.12.2007 11:20 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

RibiCPU Už dlho som rozmýšľal, že si napíšem nejaký malý program, ktorý bude schopný zistiť, aký hardware je v počítači nainštalovaný. No a kedže doteraz akosi nebolo času, práve Vianoce sa ukázali byť ideálne na vytvorenie tohto môjho vysnívaného "skvostu". Nejde práve o časovo najjednoduchšiu záležitosť a tak som sa nateraz musel trochu uskromniť. Namiesto toho, aby som vytvoril program, ktorý otestuje všetky hardwarové súčasti PC, som vytvoril taký, čo aspoň detekuje procesor a jeho vlastnosti a schopnosti. Nazval som ho pekne sebecky, ako inak, RibiCPU.

Mojou hlavnou inšpiráciou bol veľmi známy program CPU-Z. RibiCPU síce zatiaľ zďaleka nie je tak schopný, čo-to už ale dokáže. Ide o maličký konzolový program, ktorý po skončení vytvorí súbor ribiCPU.txt. V ňom sú uložené všetky zistené dáta.

Program v súčastnom stave dokáže identifikovať procesory od Intel Pentium až po najnovší Intel Core 2 Quad s jadrom Yorkfield, rovnako ako aj procesory AMD of K5 až po Athlon 64 X2 (podpora Phenomov bude pridaná každú chvíľu). Aby som si však skutočne mohol byť istý, že všetko funguje ako má (pretože program má ešte veľa bugov na vychytanie), prosím, stiahnite si program, spustite ho a pošlite mi výsledný ribiCPU.txt súbor na richardbiely(at)gmail(dot)com. Ak bude procesor nesprávne identifikovaný, prosím, napíšte aj, aký procesor skutočne máte (chybu as okamžite pokúsim opraviť).

RibiCPU.exe


Počítačová zostava - mainstream, december 2007

Dátum: 09.12.2007 00:01 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Mainstreamová PC zostava Včera sme sa venovali segmentu lacných počítačov. Dnes sa presunieme o stupeň vyššie - do hlavného prúdu. Toto je oblasť najviac zaujímavá pre väčšinu zákazníkov a najmä teraz, v predvianočnom období, to platí dvojnásobne. Ceny hardwaru sú v dnešných dňoch ešte stále vo väčšine obchodov (paradoxne) veľmi nízke, preto netreba váhať a treba konať rýchlo, kým sa obchodníci nezobudia a nezhoršia nám predvianočnú náladu. Rozhodne je z čoho vyberať.


Počítačová zostava - lowend, december 2007

Dátum: 08.12.2007 10:45 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Lacná PC zostava Mikuláš je za nami a kto si v čižmičke nenašiel, čo potreboval, nech nezúfa. Pomaličky sa blížia Vianoce, cez ktoré si pod stromčekom určite niečo vytúžené nájdete. I keď vianočný trh je typický zvyšovaním cien (niekedy aj pomerne drastickým), väčšina obchodníkov s výpočtovou technikou našťastie na vianočný režím ešte stále neprešla (pozor na tých, ktorí už áno) a naskytá sa tak perfektná možnosť nákupu za ešte nízke ceny. Pre tých, čo si nepotrpia na vlastníctvo podľa možnosti čo najlepšieho hardwaru, je už najvyšší čas, aby brali peňaženky a utekali do obchodov, kým sa dá. Ceny sú totiž zatiaľ krásne nízke.


AMD Phenom na scéne

Dátum: 20.11.2007 20:39 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

AMD Phenom Procesory AMD Phenom 9500, 9600 a 9700 (2,2, 2,3 a 2,4 GHz) tvoria spoločne s čipovými súpravami AMD 770/790 a grafickými kartami založenými na čipoch Radeon HD série 3800 prvú čisto AMD-vlastnú platformu, označovanú tiež Spider. Dlho očakávané procesory AMD Phenom boli na trh uvedené včera, po asi ročnom oneskorení (analógia k ročnému oneskoreniu ATI Radeonu HD 2000). AMD vkladalo (vkladá) do nových procesorov veľké nádeje, podľa prvých recenzí sa však ukazuje, že to s Phenomami nebude až také horúce, aspoň čo sa výkonu týka…

Všetky novouvedené procesory sú natívne štvorjadrové, čo znamená, že nejde "len" o dve samostatné dvojjadrové procesorové jednotky na jednom puzdre (ako je tomu u Intelu), ale o skutočný štvorjadrový procesor. Zároveň mi však nedá nespometnúť (narozdiel od mnohých iných), že z hľadiska užívateľského je tento fakt absolútne zbytočný a netreba mu pripisovať žiadny význam.

Phenomy sú postavené na vylepšenej architektúre K8 s označením K10. Vyrábané sú stále 65nm procesom, prechod na 45 nm je plánovaný na prvú polovicu roka 2008. Oproti Athlonom 64 sú Phenomi obohatené o ďalšiu úroveň vyrovnávacej pamäte - 2 MB L3 cache sú zdieľané medzi všetky jadrá. Okrem nej má každé jadro vlastných 64 kb L1 a 512 kB L2 cache. Phenomy takisto dostali do vienka schopnosť vykonávať SSE inštukcie v jednom takte a vylepšený branch prediction mechanizmus (jednoducho povedané, ide o predpovedanie toho, čo bude procesor robiť). Vybavené sú okrem iného aj nekompletnou inštruckčnou sadou SSE4. Viac do detailov zachádzať nebudem, pretože to vlastne ani nemá význam. Všetkých zaujíma výkon a preto…


Aké novinky prinesie PHP 5.3?

Dátum: 22.10.2007 00:01 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

Rozhodol som sa vyskúšať najnovší snapshot PHP 5.3, ktorý si môžete stiahnúť na adrese snaps.php.net. Budete mať možnosť byť očarený novými vlastnosťami PHP jazyka. Keď som zistil čo všetko nový snapshot prináša, tak myslím že PHP 6 už nebude žiadnym veľkým prekvapením. Osobne som sa najviac tešil na namespaces. Keď som ich vyskúšal, už som sa tak netešil. Je pekné, že v PHP budete môcť použiť namespaces ale nie tak dokonale ako napríklad v C#. Namespace v PHP je možné použiť iba jeden v jednom súbore.


EditArea - najlepší online editor

Dátum: 21.10.2007 15:18 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

Dávnejšie som písal o editore Codepress. Slúži na úpravu zdrojových kódov v elemente <textarea>. V časoch, keď som ho objavil sa mi veľmi páčil. Píšem v minulom čase, pretože som objavil EditArea. Je omnoho lepší ako Codepress a podporuje všetky majoritné prehliadače vrátane Opery. Jeho implementácia je viac ako jednoduchá a kvalita vysoká. Funkciami je naozaj "nabitý". Patria medzi ne záložky (také ako v internetových prehliadačoch), vyhľadávanie (s možnosťou zámeny textu), číslovanie riadkov, skoky na riadok, fullscreen mód, návrat a obnova zmien, zväčšovanie/zmenšovanie písma. Celé ovládanie je príjemnejšie vďaka klávesovým skratkám. Všetky vymenované veci je možné vypnúť alebo naopak niektoré nevymenované aj zapnúť pri konfigurácií. Tento editor je vydávaný pod slobodnou LGPL licenciou a určite ho odporúčam vyskúšať. Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť nasadenie takéhoto nástroja som pripravil príklad, ktorý si môžu prezrieť v pokračovaní článku.

EditArea - úprava zdrojového kódu v záložkách
Úprava zdrojového kódu v záložkách.


Trio od Verbatimu

Dátum: 22.09.2007 08:31 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Trio od Verbatimu Ak by ste ešte pred pár mesiacmi niekomu povedali, že máte doma reprosústavu od Verbatimu, pravdepodobne by vám neuveril. Čo nie je ale môže byť - doba je ťažká, konkurencia silná, a tak sa v ponuke Verbatimu objavili aj také produkty, akými sú reprosústavy. My sa v recenzii spoločne pozrieme na všetky tri modely z jeho produktovej línie, určené prevažne pre prenosné zariadenia, o čom už hovoria samotné ich názvy – USB Speaker System, Portable USB Speaker System a 2.1 Multi Media Portable Speaker System.


Počítačová zostava - highend, september 2007

Dátum: 14.09.2007 23:45 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Tretí článok uzatvárajúci trilógiu poradní kúpov hardwaru. Highend sektor bude pre väčšinu čitateľov zaujímavý aspoň na tých pár minút, čo budú čítať článok. Predsa len, málokto má peniaze na "nadupaný" počítač. V tomto segmente trhu, i keď čo sa zárobkov týka, najmenej lukratívnom, sa snažia všetci výrobcovia presadiť, aby ostatným ukázali, že práve oni sú tí najlepší. Tieto prvenstvá potom samozrejme neunikajú pozornosti zákazníkov, ktorí sa neskôr na základe dobrého mena produktov istej firmy často rozhodujú práve pre jej výrobky.