Počítačová zostava - lowend, september 2007

Dátum: 05.09.2007 15:15 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Nech navštívite akékoľvek diskusné fórum s počítačovou tématikou, nedá sa nevšimnúť si množstvo tém, v ktorých sa ktosi znaží zistiť, či pri výbere nového počítača, resp. len samostatného komponentu, robí dobre. Odpovede na otázky sú žiaľ často rozporuplné, niekedy až zavádzajúce, pretože mnohí (celkom nelogicky) uznávajú výrobky len jedného výrobcu. Jeho produkty pritom vôbec nemusia byť momentálne tým najlepším, čo sa dá za daný peniaz v danej dobe kúpiť. Neskúseného "zvedavca" môžu takéto informácie jednoducho zmiasť a práve preto vznikol tento seriál, váš poradca pri kúpe počítačov, ktorý vám ponúka nestranný pohľad na aktuálny vývoj na počítačovom trhu. Dnes si posvietime na vstupný segment.


Vyšla Opera 9.50 Alpha 1

Dátum: 05.09.2007 00:09 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Opera 9.5 Alpha 1 Konečne vyšla nová (zatiaľ len testovacia) verzia Opery 9.5 tiež známa ako Kestrel. Dočkali sme sa ešte vyššej rýchlosti ako kedykoľvek predtým. Je to vôbec možné? Malý test je už zverejnený na stránkach ajaxian.com. Opera je skutočne najrýchlejšia na svete. Rýchlejšia ako Firefox 3 (nightly build). Ďaľšou úžasnou novinkou je, že celý ECMAscript engine bol prepísaný. Vďaka tomu môžete v Opere použiť napríklad skvelý Codepress ale aj iné javascriptové aplikácie, ktoré predtým nefungovali. Najväčším prekvapením pre mňa je výborná podpora CSS3. Skúste si spustiť CSS Selectors Test. Uvidíte niečo, čo sa v žiadnom prehliadači dnes nevidí. Ak vás niekedy zaujímalo ako vyzerá text-shadow alebo outline, skúšajte. Rok vývoja naozaj ukázal výsledok a opäť sme sa dočkali revolúcie ako pri každej major verzií. Opera 9.5 prekonala najlepší prehliadač Operu 9.23. Čo vôbec môžeme očakávať od Opery 10 (Peregrine)? Pokiaľ chcete vyskúšať túto testovaciu verziu, nájdete ju na adrese http://snapshot.opera.com/windows/w950a1.html. Skúste si prečítať aj celý changelog. Uvidíte tam aj demá nových vlastností, opravených chýb a pod.


Ako vyzerá SigmaCMS?

Dátum: 03.09.2007 01:52 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

SigmaCMS Dva mesiace voľného času boli venované ΣCMS (alebo inak SigmaCMS). Je to môj vlastný projekt, ktorého účelom je správa obsahu na internete, čiže to nie je nič iné ako CMS. Vynechám podobné reči ako sú na iných weboch o tom ako je ten alebo onen systém iný (lepší od ostatných) a prejdem rovno k veci. ΣCMS, ktorý vidíte nasadený na tejto stránke už nemá nič spoločné s tým, čo vám chcem predstaviť v tomto článku. Tentokrát je ΣCMS prepísaný od základu. Ja viem, že rovnaký osud postihol aj predchádzajúce verzie ale táto je naozaj posledná, pretože sa mi páči jej návrh aspoň z 3/4. Je tam ešte kopa práce, čiže musím dopísať/prepísať pár riadkov. Celý kód je napísaný v PHP5 a je objektovo orientovaný. Po inštalácií si určite všimnete (teda ja, lebo vy si zatiaľ nemôžete), že systém neobsahuje vôbec nič. Nedokáže urobiť absolútne nič okrem vytvorenia statických stránok a aj tie musíte sami písať v XHTML kóde. Všetko sa však náhle zmení, keď si nainštalujete vhodné pluginy. Zrazu môžete napísať článok vo WYSIWYG editore, môžete vytvoriť veľkú galériu, manipulovať s hlasmi v ankete :-), vytvárať ľubovoľný počet stránok v ľubovolnom počte jazykov (vrátane väzieb medzi nimi), prekladať texty (cez GetText) alebo spravovať svoj vlastný internetový obchod.


Postrehy a počítačové zaujímavosti za august 2007

Dátum: 01.09.2007 19:27 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely
Novinky

Mesiac september v mnohých evokuje podobné pocity ako mesiac január - koniec prázdninového obdobia, koniec pokoja a dovoleniek. Ľudia sú oddýchnutí a do práce sa hrnú s novým elánom. A keďže ani ja nie som výnimka, rozhodol som sa náš pravideľný seriál opäť trochu vylepšiť a aby ste nemali toľko čítania, rozdeliť ho na štyri časti. Ako prvé sa objavia novinky, za ktorými budú nasledovať sprievodcovia kúpou lowend, mainstream a highend PC. Zaujímavostí a noviniek je naozaj veľa, pozrime sa teda aspoň na niektoré, čo mesiac august so sebou priniesol.


Počítačová zostava, júl 2007

Dátum: 05.07.2007 20:14 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely
Ďalšie pokračovanie série článkov nastieňujúcich aktuálnu situáciu na počítačovom trhu, poradca pre nerozhodných ako kúpiť a neprehlúpiť, tento krát v prádzdninovom období, predkladá ako vzor tri rôzne počítačové zostavy založené na platforme Intel a AMD, mierené približne do vstupného, hlavného a vyššieho segmentu trhu.

Zálohovanie SQLite databázy cez PHP

Dátum: 11.06.2007 19:32 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

SQLite Je to už dávno, čo som písal skript na zálohovanie databázy. Nie je to žiadny problém, avšak pri niektorých databázach vám napísanie niečoho podobného môže trvať aj niekoľko hodín. Napríklad pri MySQL je to celkom komplikované, pretože musíte zistiť všetky vlastnosti stĺpca, jeho indexy a podobne. Ja som sa vošiel do menej ako 120 riadkov kódu a zatiaľ som nenarazil na nijakú chybu vo výsledku zálohy. Nepochybujem, že s inými databázami bude záloha menej zložitá, avšak pri databáze SQLite áno.


Počítačová zostava, jún 2007

Dátum: 02.06.2007 22:36 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Ďalšie pokračovanie série článkov nastieňujúcich aktuálnu situáciu na počítačovom trhu dávajúci nerozhodným rady ako kúpiť a neprehlúpiť, tento raz v letnom období. Seriál vo vynovenom kabáte predkladá ako vzor tri rôzne počítačové zostavy založené na platforme Intel a AMD, mierené pre vstupný, hlavný a vyšší segment trhu.


Vyhrajte Zend Studio - najlepšie PHP IDE

Dátum: 31.05.2007 10:49 · Kategória: Software · Autor: PaBi3

Zend Studio Spoločnosť Zend vyvíja už niekoľko rokov jedno z najlepších IDE na vývoj PHP skriptov - Zend Studio. Najnovšia verzia už plne podporuje PHP5, Zend Framework, debugger, anti-aliasing, code-folding a tisíce ďaľších funkcií. Ak sa teraz odhodláte vyplniť jeden kvíz, môžete vyhrať permanentnú licenciu na Zend Studio a ročnú licenciu na Zend Guard. Normálne by ste za tento software zaplatili asi $800. Ak ich nevyhráte, ešte stále môžete získať licenciu professional na Zend Studio a ak sa vám nepodarí ani to, a umiestnite sa ešte nižšie, môžete získať 50% zľavný kupón na nákup Zend produktov. Kvíz je veľmi jednoduchý a skladá sa z otázok, na ktoré nájdete odpovede iba ak Zend Studio používate.

Viac sa dozviete na Zend Developer Zone.


CodePress - Real Time Textarea Syntax Highlighting

Dátum: 20.05.2007 18:08 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

Buď nemám čas alebo som lenivý si napísať určité veci sám. Väčšinou ide o „hračky“ ako napríklad syntax highlighting pre <textarea>. Niečo podobné som už hľadal naozaj dlho a aj som to našiel. CodePress je asi prvým skutočne použiteľným nástrojom, ktorý by som (možno) aj použil v nejakej internetovej aplikácií. Dokáže zvýrazniť syntax niekoľkých jazykov rovnako ako to robí váš editor. Je vydávaný pod LGPL licenciou a vznikol paralelne s veľmi zaujímavým projektom ECCO.

CodePress

Po krátkom stretnutí s CodePress som si všimol, že je celkom rýchly narozdiel od niektorých WYSIWYG editorov a podobných oblúd napísaných v javascripte, a preto je naozaj vhodné si ho vyskúšať.


PHP - tvorba PDF dokumentov s diakritikou

Dátum: 11.03.2007 10:49 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

PDF dokument Vytvoriť PDF dokument s diakritikou nie je veľký problém, keď viete zvoliť to správne písmo a kódovanie. Pre tvorbu nepoužívam vstavanú PDF knižnicu ale iba skvelú PHP triedu – FPDF. Prináša mnoho výhod ako voľba rozmerov, určenie formátu stránky, odsadenia, záhlavie a spodok dokumentu, automatické zalamovanie stránok a riadkov, centrovanie textu, podpora obrázkov JPEG a PNG, farby pre rôzne elementy, hypertextové odkazy, TrueType, Type1 a podpora kódovaní, kompresia dokumentu (vyžaduje Zlib knižnicu). Osobne si pre PDF volím písmo Trebuchet MS. Je možné použiť aj krajšie písmo, napr. Palatino Linotype ale treba myslieť aj na veľkosť dokumentu. S Trebuchet MS bude mať dokument niečo cez 300kB. S Palatino Linotype vyše 1,2MB. Postup osadenia TrueType písma do PDF dokumentu je celkom dlhý proces. Najprv je potrebné z .ttf súboru vytvoriť metrický súbor .afm. Pomocou .afm súboru ďalej vygenerovať definičný PHP súbor. Posledným krokom je prekódovanie vstupu napr. z UTF-8 (zvolíte vaše kódovanie vstupných dát) do cp1250.