Core i-nasledovník

Dátum: 22.06.2009 00:31 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Intel Core i5 Core i7 boli doteraz výsadou high-endu. Akoby aj nie - nová pätica LGA1366 so sebou priniesla okrem procesora aj nutnosť kúpy novej základnej dosky. Aby to ale nebolo také jednoduché, tie poskytnú útočisko len pre pamäte DDR3, takže na prípadnú migráciu vašich starých modulov z generačne staršej AMD či Intel platformy ste mohli rovno zabudnúť (česť tým pár výnimkám na strane Intelu, kde sa dá aj pre Core 2 naraziť na hybridné dosky disponujúce ako slotmi pre pamäte DDR2, tak aj DDR3, či rovno len pre DDR3). Podčiarknuté a sčítané, zopakovala sa nám história z pred siedmych rokov, keď nastúpili Pentiá 4 a človek mohol rovno kupovať pol počítača nanovo. Na obranu Intelu ale treba povedať, že architektúra Nehalem priniesla niekoľko významných zmien do dovtedy zaužívaného konceptu jeho procesorov. Za všetky spomeniem predovšetkým integráciu pamäťového radiča na procesor, dokonca hneď trojkanálového. Aj to je dôvod, prečo sa konalo významné navýšenie pinov soketu zo 775 na 1366.


Toshiba Satellite P300-133

Dátum: 24.08.2008 17:00 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Satellite P300-133 je jedným z predstaviteľov najnovšieho modelového radu notebookov Toshiba, ktoré využívajú služby procesorov Core 2 Duo postavených už na novom jadre série Penryn. K tomu ďalej pripája 17-palcový širokouhlý displej spoločne s klávesnicu s numerickou časťou, slušne výkonnú diskrétnu grafickú kartu a zaujímavý dizajn.

Toshiba Satellite P300-133


Core i7 oficiálne

Dátum: 12.08.2008 12:17 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Intel Core i7 Pred niekoľkými dňami sa po internete začali šíriť správy o obchodnom názve nových, ešte nevyšlých, procesorov Intelu založených na architektúre Nehalem. Tieto správy a takisto logá dnes oficiálne Intel potvrdil. Samotné procesory budú naďalej niesť označenie Core, pribudne však dvojica znakov i7. Tie by podľa všetkého mali oznamovať, že ide v poradí už o siedmu generáciu platformy x86 (súčastná šiesta generácia sa na trhu drží už od uvedenia Pentia Pro v novembri 1995, teda takmer 13 rokov!).

Nakoľko sa slová ako Solo, Duo či Quad z názvu procesorov vytratia, bude značenie Nehalemov oproti terajšiemu zjednodušené. Zostane len obyčajné Intel Core a o samotné odlíšenie sa postará model numbering. Identifikátor i7 sa môže u mobilných alebo serverových procesorov líšiť, Intel ale pravdepodobne príde s unifikovaným názvom pre celú novú modelovú líniu.

Desktopové Nehalemy s jadrami Bloomfield sa majú objaviť už onedlho, v priebehu štvrtého quartálu tohto roka. Konktrétne pôjde o tri štvrojadrové modely, z toho jeden bude verzia Extreme. Extrémna verzia bude uvedená s frekvenciou 3,2 GHz, zvyšné dva Core i7 budú taktované na 2,66 a 2,93 GHz. Oproti súčasným procesorom Core 2 sa hlavné zmeny týkajú prenesenia pamäťového radiča priamo na CPU a faktom, že so zvyškom systému sa nebude komunikovať cez FSB, ale prostredníctvom zbernice QPI. Hlavným rozdielom medzi extrémnou a štandardnou edíciou Core i7 bude v prenosovej kapacite zbernice QPI a maximálnej podporovanej rýchlosti pamätí DDR3. Pre Extreme je to 6,4 GT/s pre zbernicu a 1,33 GHz pre pamäte. Neextrémne edície ponúknu "len" zbernicu s prenosovou rýchlosťou 4,8 GT/s a podporu pre pamäte DDR3 1066 MHz. Všetky majú sdielaných 8 MB L3 cache pre celé CPU a vlastnú L1 (2x32 kB) a L2 cache (256 kB) pre každé jadro.

V prípade procesorov Bloomfield pôjde o highendovú platformu, ktorá bude spolupracovať s čipovou súpravou X58. Po dlhšej dobe sa bude meniť aj päťica - nová nesie názov LGA1366. Okrem týchto na jeseň roku 2009 objavia aj mainstreamové (Havendale, Lynnfield) a mobilné (Clarksfield) verzie Nehalemu určené pre pätice LGA1160, resp. mPGA 989.


RibiCPU v zdrojovom kóde

Dátum: 30.06.2008 11:51 · Kategória: Programovanie · Autor: Richard Biely

RibiCPU v0.27 Ubehlo už pol roka od zverejnenia RibiCPU, malého programu na detekciu CPU a jeho vlastností a schopností. Takisto je tomu asi pol roka, čo som v zdrojovom kóde nezmenil ani čiarku. Teda až do včerajšieho dňa, keď som sa k programu vrátil, riadne na ňom zapracoval a mnoho vecí vylepšil.

Okrem iného som sa rozhodol, že zverejním zdrojový kód, aby si mohol každý, len tak zo zaujímavosti, pozrieť, ako asi taký detekčný software vyzerá. Nejde síce o žiadne veľdielo softwarového inžinierstva (a z mojho pohľadu ide o narýchlo zlepený balast), rozhodne je v ňom ale kus práce a preto dúfam, že ho aspoň niektorí z vás ocenia.

Verzia programu, ktorého zdrojový kód si budete môcť podrobne preštudovať, prináša oproti predchodcovi najmä zmeny v oblasti detekcie mobilných verzií procesorov, mal by už rozpoznať procesory AMD Phenom, ako aj nové embedded procesory Intel Atom.

RibiCPU v0.40Myslím, že program už dosiahol určitú úroveň a nastal preň čas pohnúť sa ďalej a pridať doň novú funkcionalitu. V prvom rade dostane poriadne GUI, výstup do HTML a rozšírenie detekčných schopností za hranice značiek AMD a Intel, ako aj schopnosť detekcie voltáže čítaním z čipov na základnej doske (čo si isté úsilie rozhodne zaberie). Stále sa ale chcem držať pôvodnej myšlienky - má ísť o malý programček, ktorý o procesore zistí všetky potrebné informácie. O CPU sa toho dá zistiť síce omnoho viac, ale o vatu vo výstupnom súbore vážne nemám záujem. Ak vy áno, nič vám nebráni si ju do programu pridať.

Ak budete mať akékoľvek otázky ohľadom zverejnenej verzie, pýtajte sa. Program teraz prechádza rozsiahlymi zmenami v architektúre a funkčnosti (na profesionálnejšiu úroveň) a preto zdrojový kód k jeho ďalším verziám už zverejnený nebude.

main.cpp, cacheinfo.h, datatypes.h, RibiCPU.zip


SigmaCMS dostupný na Google Code

Dátum: 08.03.2008 19:48 · Kategória: SigmaCMS · Autor: PaBi3

Google Code je služba umožňujúca každému vlastníkovi Google Account hostovať akýkoľvek projekt. Ide o niečo podobné ako mimoriadne kvalitná, no pomalá a reklamou preplnená služba SourceForge. Rozhodol som sa pre ňu, pretože mi poskytuje wiki, bugreport a hlavne SVN. Ako externé doplnky mám na výber štatistiky návštevnosti Google Analytics alebo možnosť vytvoriť si diskusnú skupinu (mailing list). Maximálna veľkosť projektu je obmedzená len na 100 MB, ale môžete požiadať o zvýšenie. Vlastne, keď vám niečo nevyhovuje, stále musíte otravovať Google e-mailom alebo to nahlásiť ako problém.

SigmaCMS projekt na Google Code hostingu

Aktuálna verzia SigmaCMS je určená iba pre vývojárov, takže začiatočníci nech nečakajú na pomoc s inštaláciou, ale radšej na prvú stabilnú verziu. Dokumentáciu k systému uvoľním onedlho. Zatiaľ to berte ako "preview", pretože pluginy sa ešte chvíľu zdržia.

SigmaCMS na Google Code: http://code.google.com/p/sigmacms/


NicEdit - Micro Inline WYSIWYG

Dátum: 01.03.2008 22:41 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

NicEdit Už sa stalo mojou obľubou skúšať rôzne WYSIWYG editory. Prednedávnom som narazil na zaujímavý editor NicEdit, ktorý síce nevyniká generovaním kvalitného XHTML kódu, ale je nesmierne ľahko implementovateľný. Stačí na stránku nahrať 30kB (po gzip kompresií 7kB) veľký súbor a inicializovať ho krátkym jednoriadkovým kódom. S podporou prehliadačov som nemal žiadne problémy. Dokonca bez problémov funguje aj application/xhtml+xml. Taktiež konfigurovateľnosť je na vysokej úrovni. Môžete si zvoliť, ktoré funkcie editoru vypnete. Ja som ihneď zrušil fontsize, fontfamily a pod. strašidlá. Máte dokonca na výber aj ukladanie cez AJAX. Som zvedavý na novú verziu (najnovšia je 0.26), pretože sľubuje veľké veci - tabuľky, obrázky (s uploadom), témy, multijazyčnosť alebo integráciu do rôznych CMS.


Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

Dátum: 28.02.2008 08:53 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Opäť raz sa Microsoft rozhodol rozmútiť trochu vody v rybníku svojich hardwarových produktov. Výsledkom sa stalo kombo klávesnice a myši, tentokrát určené ani pre hráčov, ani pre pisateľov, ale pre stále viac sa rozširujúcu skupinu zákazníkov využívajúcich počítač ako domáce kino. A ako tu už u setov Microsoftu býva dobrým zvykom, ide o riešenie, ktoré rozhodne nesklame a stojí za zváženie.

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000


Zase som vyhral

Dátum: 28.01.2008 15:23 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

JetFlash 110 Mám ja ale niekedy štastie. Pred pár mesiacmi som úplne nečakane vyhral voucher od spoločnosti iHOTSPOT ZONE (za čo som bol, samozrejme, vďačný) a ešte som sa z toho ani nestačil celkom spamätať a je to tu opäť. Áno, po dnešnom príchode domov ma čakala na stole ďalšia obálka, ktorú som vôbec nečakal. V celej svojej belote po mne volala, aby som ju otvoril. Dnu bol list oznamujúci výhru v ankete usporiadanej časopisom PC REVUE, najväčšom slovenskom magazíne o PC, za mesiac december 2007. Samozrejme spolu s výhrou, USB kľúčom od spoločnosti Transcend s kapacitou 1 GB a štyrmi minikalendármi nesúcimi víťazné fotografie fotosúťaže časopisu DiGi REVUE.

Touto cestou by som sa teda redakcii PC REVUE chcel poďakovať - ďakujem - a pevne dúfam, že ich ruky, resp. počítače, aj nabudúce vyžrebujú tú správnu osobu. :)


Prezentácia v Opere - projection

Dátum: 25.01.2008 20:51 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

projektor Vedeli ste, že Opera môže zobrazovať prezentáciu, ktorá je vytvorená iba v rýdzom XHTML a CSS kóde? Áno, aj toto je jedna z jej skvelých vlastností. XHTML/CSS sa môže zdať, ako extrémne riešenie a možno by ste radšej použili OpenOffice.org Impress, či Microsoft PowerPoint. Tí, ktorí sú zručnejší a nechcú iba klikať, si môžu napísať vlastné CSS a využiť v ňom selektor page-break-after a ním definovať jednotlivé stránky prezentácie. Zároveň zistia, že takéto prezentácie prinášajú mnoho výhod - sú veľmi dobre prenositeľné, pretože si ich môžete jednoducho nahrať na internet a premietať kdekoľvek, kde je pripojenie, projektor a Opera. Pre uľahčenie tvorby prezentácií skúste program QuickShow. Odkazujú naň aj na oficiálnej stránke Opery. Z môjho pohľadu je zbytočný (neskúšal som ho). Všetko si radšej radšej napíšem ako stránku v normálnom editore. Predtým, než sa do niečoho pustíte, prečítajte si aj Opera Show Documentation , kde sa dozviete nové metatagy spojené s prezentáciou.


Detekcia procesora cez RibiCPU

Dátum: 26.12.2007 11:20 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

RibiCPU Už dlho som rozmýšľal, že si napíšem nejaký malý program, ktorý bude schopný zistiť, aký hardware je v počítači nainštalovaný. No a kedže doteraz akosi nebolo času, práve Vianoce sa ukázali byť ideálne na vytvorenie tohto môjho vysnívaného "skvostu". Nejde práve o časovo najjednoduchšiu záležitosť a tak som sa nateraz musel trochu uskromniť. Namiesto toho, aby som vytvoril program, ktorý otestuje všetky hardwarové súčasti PC, som vytvoril taký, čo aspoň detekuje procesor a jeho vlastnosti a schopnosti. Nazval som ho pekne sebecky, ako inak, RibiCPU.

Mojou hlavnou inšpiráciou bol veľmi známy program CPU-Z. RibiCPU síce zatiaľ zďaleka nie je tak schopný, čo-to už ale dokáže. Ide o maličký konzolový program, ktorý po skončení vytvorí súbor ribiCPU.txt. V ňom sú uložené všetky zistené dáta.

Program v súčastnom stave dokáže identifikovať procesory od Intel Pentium až po najnovší Intel Core 2 Quad s jadrom Yorkfield, rovnako ako aj procesory AMD of K5 až po Athlon 64 X2 (podpora Phenomov bude pridaná každú chvíľu). Aby som si však skutočne mohol byť istý, že všetko funguje ako má (pretože program má ešte veľa bugov na vychytanie), prosím, stiahnite si program, spustite ho a pošlite mi výsledný ribiCPU.txt súbor na richardbiely(at)gmail(dot)com. Ak bude procesor nesprávne identifikovaný, prosím, napíšte aj, aký procesor skutočne máte (chybu as okamžite pokúsim opraviť).

RibiCPU.exe