Code::Blocks

Dátum: 06.02.2007 14:07 · Kategória: Software · Autor: Richard Biely

Code::Blocks Nie každý si môže dovoliť kúpiť profesinálny nástroj na vývoj aplikácií (a nie každý kto si to dovoliť môže, chce). Preto v minulosti začali vznikať skupinky programátorov-nadšencov, odhodlaných vytvoriť pre svojich kolegov voľne šíriteľné vývojové prostredie, ktoré by dokázalo čo najlepšie nahradiť platený software.

Jednou z mnohých takýchto skupiniek je tým ľudí stojacich za IDE Code::Blocks. Ide o multiplatformové IDE, štandartne vybavené kompilátorom MinGW, ktoré, ako autori tvrdia, je najlepším v obore. Podľa vlastných skúseností s Code::Blocks mi nezostáva nič iné, len ich slová potvrdiť. Rukami mi už prešlo veľké množstvo freewarových IDE, no Code::Blocks je jedným z mála, pri ktorom som si povedel, že naozaj za niečo stojí.

Code::Blocks Program sa momentálne už niekoľko mesiacov nachádza vo verzii 1.0RC2. Na základe toho by si potenciálny záujemnca mohol myslieť, že program sa už ďalej nevyvíja, opak je však pravdou. Takmer každú noc vývojári Code::Blocks vypustia tzv. Night Build (nočné zostavenie aplikácie), ktoré program nejakým spôsobom vylepšuje (pribudne nová vlastnosť, opravia sa známe bugy a pod.). Dnešné Night Buildy sú oproti oficiálnej verzii 1.0 RC2 o dosť pokročilejšie nielen po stránke stability, ale aj priateľskosti samotného vývojového prostredia, množstva šablón programov a vzťahov Code::Blocks a kompilátory.
Pre niektorých môže byť nevýhodou, že Night Buildov nie sú dostupné ako inštalátor s kompilátorom MinGW, ale len ako archív, ktorý potom už len rozbalíte do cieľového adresára. Kompilátor si teda budete musieť zadovážiť dodatočne.

Základnou črtou Code::Blocks je jeho rozšíriteľnosť a multiplatformovosť. Celý program je postavený na systéme pluginov. Nové vlastnosti sa tak do programu dostávajú bez nutnosti rekompilácie kódu. Autori ku Code::Blocks dodávajú aj SDK, vďaka ktorému si môžete naprogramovať svoj vlastný plugin a poprípade sa s ním aj podeliť s ostatnými ľudmi z komunity. Pre tých, ktorí vytvárajú multiplatformové aplikácie príde určite vhod wxWidgets, knižnica, ktorá dovoluje programu fungovať na niekoľkých platformách bez nutnosti väčšieho zásahu do programového kódu.

Okrem kompilátora MinGW program podporuje množstvo ďalších - VC++ 6, CygWin, Borland C++ 5.5, Open Watcom, pričom aktuálne Night Buildy pridávajú mnoho ďalších (napr. VC++ 7.1 a 8). Každému z podporovaných kompilátorov sa dá nastaviť široká škála správaní na globálnej úrovni, alebo aj na úrovni projektu, na ktorom práve pracujete.

http://www.codeblocks.org


Prišla mi predplatená SIM karta od O2

Dátum: 05.02.2007 19:55 · Kategória: Zo sveta · Autor: PaBi3

Telefónica O2 - SIM karta Nový mobilný operátor O2 začal odosielať v priebehu februára SIM karty pre zákazníkov, ktorí sa stihli registrovať do určitého dátumu a zároveň chceli platiť za hlasové hovory len 2 Sk/min. Celkovo sa registrovalo približne 600 000 ľudí, čo výrazne prispelo k penetrácií SIM kariet na Slovensku. V predchádzajúcom príspevku som zaradil medzi výhody O2 aktivovaný prenos dát za pomoci GPRS/EDGE. Opak je však pravdou, pretože v skutočnosti som sa dočítal, že za aktiváciu je potrebné zaplatiť 99 Sk. To je veľké mínus. Ďalšia vec, ktorá sa mi nepáčila boli podmienky. Hneď na prvej stránke zistíte, že sú preložené z češtiny. Dôkazom je výraz "dále jen". Je umiestnený v zátvorkách, hľadajte. To bol len taký malý postreh inšpirovaný predchádzajúcim prieskumom. Potom som už radšej ďalej nečítal. Inak sa samozrejme teším novej SIM karte. Tí, ktorí kartu ešte stále nedostali, môžu čakať takmer do konca februára.


Zmena veľkosti a typu písma cez JavaScript

Dátum: 03.02.2007 11:04 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

Písma Nie každému sa môžu páčiť všetky druhy písma a ich veľkosti. Na tejto stránke používam nádherné písmo Palatino Linotype vo veľkosti 12px, ktoré sa používa skôr pre nadpisy ako pre texty. Mnohí sa sťažujú, že sa im zle číta, pretože sú pravdepodobne zvyknutý na zaostalý štandard, akým je napríklad Arial. Ustúpil som ich požiadavkám a vytvoril som skript pre zmenu písma a jeho veľkosti. Funguje veľmi jednoducho. Po zmene písma sa odošlú užívateľovi 2 cookies, z ktorých prvý určuje typ a druhý veľkosť. Tí, ktorí majú vypnutý JavaScript, samozrejme písmo meniť nemôžu.

Sprístupnil som zároveň stránku, na ktorej návštevníci nájdu vyžitie môjho skriptu. Odteraz si na nej môžu určiť sami, aké písmo a veľkosť budú používať na PaBi3.com. Nájdu tam najpoužívanejšie typy písma: Arial, Courier, Georgia, Lucida Console, Palatino Linotype, Tahoma, Times, Trebuchet MS, a Verdana. Táto stránka je samozrejme zbytočná napríklad pre užívateľov, ktorí používajú prehliadač Opera. Tí vedia, že sa veľkosť písma dá meniť pomocou prehliadača alebo môžu rovno použiť ich vlastné userCSS.


Nahrávajúce obrázky pre AJAX

Dátum: 01.02.2007 23:08 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Nahravajúci obrázok pre AJAX Väčšina webových aplikácií pri spracovaní dát cez AJAX zobrazuje pohyblivý obrázok. V prípade, že neviete odkiaľ takýto obrázok môžete získať, existuje nástroj, ktorý vám ho vygeneruje. Nájdete ho na adrese http://www.ajaxload.info/. Na výber máte takmer z 30 typov. Každému môžete nastaviť farbu popredia alebo pozadia (môže byť aj priesvitné). Služba je veľmi obľúbená, pretože momentálne sa blíži počet vygenerovaných obrázkov k 3 miliónom. Tieto obrázky (alebo iné signalizačné znamenia) je pri používaní AJAX kódu priam povinnosťou webdesignéra využiť.


jQuery - píšte menej, urobte viac

Dátum: 30.01.2007 22:41 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

jQuery jQuery je knižnica napísaná v JavaScripte umožňujúca tvorbu animácií, pohodlnú prácu s events atď. Celý zdrojový kód má po kompresií 19kB. Prítomná je aj podpora pluginov, takže už nebudete musieť písať dlhé zdrojáky, ak budete chcieť vytvoriť slideshow, popupwindow, treeview, tooltips, tabs, sliding menu, ajaxUpload a stovky ďalších vecí. jQuery je vydávaný pod licenciami GPL alebo MIT. Použitie je veľmi jednoduché a pochopí ho každý, kto má minimálne znalosti JavaScriptu a CSS.

Aj napriek stúpajúcemu priemeru IE7 má drvivá väčšina ľudí ešte stále nainštalovaný IE6, ktorý nepodporuje niektoré pseudo triedy v CSS. O nápravu sa jQuery dokáže veľmi rýchlo postarať. Zoberme si napríklad [http^=...]. Používa sa najmä na externé odkazy. Cez jQuery sa dá nahradiť táto pseudo trieda jediným riadkom (pokiaľ nerátam celú knižnicu).


Aký WYSIWYG editor považujem za dokonalý?

Dátum: 28.01.2007 17:26 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Existuje veľké množstvo WYSIWYG editorov ale takmer žiadny mi nevyhovuje na 100%. Zásadne sa vyhýbam takým, ktoré nie sú cross browser resp. nie sú určené pre všetky (majoritné) prehliadače. Stalo sa mi už, že som našiel aj editor, ktorý sa mi veľmi páčil ale opäť mal svoje nedostatky. Napríklad chýbajúca podpora pre application/xhtml+xml alebo nemožnosť vytvárať tabuľky, nahrávať obrázky (toto je však možné doprogramovať), či príliš komplikované odosielanie obsahu. Dnes som však našiel vhodného kandidáta, na ktorom by sa dal postaviť celkom slušný cross browser WYSIWYG editor s podporou application/xhtml+xml a image/file upload funkciou. Je ním WidgEditor. Rôzne iné editory ponúkajú zmenu vzhľadov, vkladanie smajlíkov, fullscreen, layery a pod. "užitočné" funkcie, ktoré potom spolu tvoria aj stovky kB kódu a takmer nikto ich nevyužije.

WidgEditor

Pre mňa nevhodným editorom je TinyMCE. Je zbytočne veľký, nabitý nie pre každého dôležitými funkciami. Naštastie je možné si ho jednoducho prispôsobiť a určiť, ktoré funkcie áno, či nie. Aj napriek tomu však trvá dosť dlho jeho celkové načítanie, a to ešte nehovorím o dobe prenesenia cez FTP. Riešením by bolo vyhádzať všetky pluginy a vzhľady čo nepotrebujem.

Ďalším nevhodným príkladom môže byť aj XStandard. Keby nebol vytvorený cez ActiveX bol by to bezkonkurenčne najlepší editor na svete. Otázkou je, či sa niečo podobné bez ActiveX dá vôbec naprogramovať. Určite áno, pokiaľ by všetky prehliadače podporovali XUL, bol by internet iný. Kvôli tejto "maličkosti" ho nemôžete používať v Opere. Existuje tu riešenie ale je to veľmi neefektívne. XStandard už od istej verzie funguje aj v Opere.


Telefónica O2 - prečo sa registrovať?

Dátum: 25.01.2007 21:06 · Kategória: Zo sveta · Autor: PaBi3

Telefónica O2 Pokiaľ sa vám zdajú ceny predplatených kariet u súčasných operátorov privysoké, riešením bude prestup k alternatívnemu operátorovi Telefónica O2. Zostáva už len niekoľko dní do oficiálneho spustenia siete. Odporúčam sa registrovať do konca januára, pretože inak bude cena SIM kariet dvojnásobná. Teraz to budete mať len za 50 Sk.

V súčastnosti ste si mohli všimnúť vysoké úsilie Orangeu a T-Mobilu presadzovať svoje super výhodné služby, najmä prostredníctvom televízie. Reklama (nielen) v televízií má ľudí nalákať na výhodné služby ako napríklad Paušál 9 Sk alebo Easy Plus. Na prvý pohľad sa zdajú byť veľmi výhodné a nuti vás to zamyslieť sa nad možnosťou takto nízkych cien. Jedna ponúka skvelý paušálny poplatok len 9 Sk a tá druhá SMS zadarmo. Takmer nikto si však neprečítal text napísaný miniautúrnymi písmenkami. Skutočná cena sa ukrýva práve tam. Z reklamy ste sa vôbec nedozvedeli (malý text nestihnete prečítať), že po objednaní Paušálu 9 Sk sa musíte zaviazať na 24 mesiacov a počas tejto doby musíte využiť služby v hodnote 4000 Sk. Podľa mňa bol cieľ tejto služby ďalšie nalákanie zákazníka na 24-mesačnú viazanosť u Orangeu. S Easy Plus od T-Mobile môžete SMS-ky posielať zadarmo. To hovorí reklama, ktorá ako vždy - neklame. Nehovorí však o tom, že zadarmo je to len v období od 6.00 do 18.00 hodiny a navyše si musíte dobiť kredit v hodnote 500 Sk.

Podobné praktiky bude používať (vlastne už používa) aj Telefónica O2. Tej sa to dá zatiaľ odpustiť niekoľkými dôvodmi (najmä cenou hovorov).


Internetové prezentácie Orange, T-Mobile a Telefónica O2

Dátum: 24.01.2007 00:00 · Kategória: Zo sveta · Autor: PaBi3

O tom, že stránky slovenských mobilných operátorov Orange, T-Mobile/T-com a teraz už aj Telefónica O2 (ďalej len O2) majú svoje muchy som sa presvedčil pri ich hlbšom prehliadaní.

O nekvalitnej prezentácií Orangeu som už raz písal, ale samozrejme je nutné dodať aj screenshoty (sú umiestnené v pokračovaní článku). Pokiaľ ste pred pár dňami navštívili biznis sekciu, mohli ste vidieť nádhernú položku v menu, ktorá niesla názov default. Táto položka nikam neodkazovala, čiže ju správca webu asi zabudol odstrániť. Niečo takéto môže na zákazníka pôsobiť veľmi nepekne. Takýto problém nie je ničím výnimočným a dá sa tolerovať. Z obsahového hľadiska je však Orange natoľko lenivý, že nedokáže zákazníkom poskytnúť ani dostatočný prístup k informáciám o mobilných telefónoch. Predstavte si, že potrebujete informácie o nastavení služby WAP. Možno budete mať šťastie a horko ťažko sa dobojujete na stránku, kde nájdete jednotlivé nastavenia pre špecifický typ mobilného telefónu. Problém nastáva v momente, keď si uvedomíte, že zoznam mobilných telefónov tvoria len modely, ktoré by ste sa dnes hanbili vytiahnúť z vrecka.

T-Mobile je na tom s kvalitou celkom dobre (obsahovo) a nenašiel som u neho nič zvláštneho, až na vyhľadávanie. Pokiaľ zadáte určitý reťazec do vyhľadávania, môže sa vám stať, že vo výsledkoch sa objaví JavaScript kód pred textom. Mnohí ľudia, teda asi 99,9…% populácie niečo také neprečíta. Kedysi, pred príchodom T-Comu existovala stránka Slovak Telecomu. Pamätám si, že mala červenú hlavičku a v nej menu. Na tieto časy si môžete spomänúť, pokiaľ vyvoláte na ich aktuálnej stránke chybu 404. Dostanete sa na rozpadnutú stránku, ktorá je mutáciou starej stránky Slovak Telecomu s novým T-Com.

O2 je na Slovensku celkom neznámy. Je to pre ľudí niečo nové, čo doteraz nepoznali a chcú to spoznať za cenu 2Sk/min. Stránka O2 nemá prezentáciu so slovenskou doménou .sk, pretože na doméne o2.sk sídli hlúpa stránka o kyslíku. Takéto dovolené krádeže nemám rád. To by však malo riešiť O2. Skutočné sídlo ich slovenskej prezentácie nájdete na: http://sk.o2.com/. Na ich stránke zatiaľ nie je toľko vecí okrem textu, ktoré sa dajú hodnotiť. Jediné čo môžem vytknúť je preklep čo som našiel. Predsa tých textov tam tak veľa nie je, tak prečo si na to O2 nedohliadne? Na zákazníka môže preklep pôsobiť negatívne, niektorí dokonca stratia dôveru.


Detekcia CPU a jeho schopností

Dátum: 22.01.2007 17:31 · Kategória: Programovanie · Autor: Richard Biely

Detekcia CPU a jeho schopností Detekcia procesora a jeho schopností je dôležitá v prípade, že potrebujete napísať programový kód výkonný na širokej škále procesorov. V prípade dnešných procesorov je detekcia podporovaných inštrukčných sád viac menej zbytočná, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou podporujú všetky, stále však existuje obrovské množstvo majiteľov počítačov osadených procesormi, u ktorých to tak nie je (napr. prvé revízie AMD Athlonov 64 a ich deriváty).

A na čo je to vlastne dobré? Ak sa assembleru (len pre jednoduchosť, správne som mal napísať jazyk symbolických adries) venujete trošku viac, určite poznáte výhody inštrukčných sád ako MMX a SSE. Pre tých, ktorí nechápu, o čom sa tu bude písať, bude asi treba situáciu objasniť…


Comodo Firewall Pro

Dátum: 21.01.2007 12:20 · Kategória: Software · Autor: Richard Biely

Comodo Firewall Pro Bezplatný softvér je a vždy bol veľmi obľúbený. Najmä ak ide o bezpečnostný software sa však neochota platiť vie veľmi nepekne vypomstiť. Našťastie však existujú výnimky, ktoré sú schopné postaviť sa proti "plnohotnotným" plateným programom a možno ich aj v niečom predčiť. Jedným z týchto, výnimky potvrdzujúcich, programov je bez debaty Comodo Firewall.

Comodo Firewall je, podobne ako voľne dostupné firewally od spoločností Agnitum, Kerio, Zone Labs, určeným na nasadenie do domácnosti. Vyznačuje sa príjemne pôsobiacim a jednoducho ovládateľným užívateľským prostredím, rýchlosťou a nízkymi nárokmi na počítač - v pamäti zaberá približne 10 MB a procesor zaťažuje aj v prípade sťahovania či kopírovania súborov po sieti len málo (napr. Pentium 4 1,4 GHz bol zaťažený na 6 až 8%).

Program je platformovo zameraný a určený pre prácu len pod operačnými systémami Windows 2000/XP a Windows Server 2003. Bohužial, schopný je pracovať len s ich 32-bitovými edíciami a takisto pod novým operačným systémom Windows Vista ho asi nespustíte.