PHP pre začiatočníkov - Cykly, 9.diel

PHP pre začiatočníkov - Cykly, 9.diel

Cykly v php sú nevyhnutnou pomôckou. Napr. aj pri vypísaní dát s databáz. Dozviete sa len to najpodstatnejšie - "Čo je to cyklus?", "Ako zapísať cyklus v php?", "Ako použiť cyklus v php".

Cykly slúžia na výpis hodnôt počas trvania nejakej podmienky. V php rozlišujeme základné cykly na

- for (určitý počet opakovaní)
- while (opakovanie kým neprestane platiť daná podmienka)

Syntax cyklov v php je nasledovná:

for(začínajúca hodnota; podmienka; výsledná hodnota)
{
vykonanie 
príkazu

}


while(podmienka)
 {
 vykonanie 
príkazu

 }

Obidva cykly sú vhodné pre každé použitie a ukázal by som vám aj ako na to pri databázach ale musíte si ešte chvíľu počkať. Zatiaľ uvediem príklad použitia cyklov v dvoch skriptoch.

Začnem cyklom "for" a ešte predtým ako napíšem skript, tak ho opíšem bližšie. Hneď ako začne php spracovať cyklus for je vykonaná začínajúca hodnota a overí sa podmienka. Ak je táto hodnota úspešne splnená sú príkazy vo vnútri for vykonané. Po ukončení skriptu je vykonaná výsledná hodnota a opäť sa overí podmienka. Proces trvá dovtedy kým zadaná podmienka platí.

<?php

for ($hodnota = 1; $hodnota <= 30; $hodnota++){

echo "$hodnota
";

}

?>

V cykle for sme premennej  $hodnota dosadili hodnotu 1. Táto časť predstavovala začínajúcu hodnotu. Ďalej sa overila podmienka, ktorá nám určila či je hodnota menšia alebo sa rovná hodnote 30. Keďže táto podmienka je splnená nasleduje výsledná hodnota. Výsledná hodnota nám bude postupne zvyšovať premennú $hodnota o 1 číslicu až kým nedosiahne jej hodnotu 30. Určite ste si všimli správne vysvetlenie pri prvom kóde(viz, nad syntaxov cyklov). Je tam napísané, že for  splní len niekoľko opakovaní.

U while je to trochu inak. Tu bude výpis hodnoty trvať dovtedy kým bude podmienka platiť ale princíp funkcie je takmer identický. Len spôsob využitia závisí od chvíle v ktorej sa nachádzate a uváženia akého cyklu využijete. Ako na to sa dozviete iba praxou.

<?php

while ($hodnota < 30){

$hodnota++;

echo "$hodnota
";

}

?>

Premenná $hodnota sa pri zahájení cyklu inicializuje. Kým je menšia ako 30, tak sa bude cyklus príkazu stále opakovať. Pomocou $hodnota++ budeme navršovať premennej vždy hodnotu o 1 vyššiu až kým nedosiahneme jej hodnotu 30.

Ďalšie možnosti zápisu cyklov while sú obšírnejšie ako napr. použitie "do while". Zo samotného názvu vyplýva čo znamená. Cyklus musí byť urobený aspoň raz, pretože podmienka je testovaná na konci skriptu. Vždy pri cyklovaní si treba zabezpečiť to aby sme sa nedostali k nekonečnému cyklu. Niektoré prehliadače to zvládajú ale prehliadač ako IE sa mi zasekne a musím ho resetovať. Je to naozaj iba na vlastné riziko :-). Otestujte to.

Príklad skriptov si môžete prezrieť tu:Kliknite sem.
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 30.04.2005 17:27

Komentáre

#1 JanVar
00.00.0000 00:00
a já jen pro upřesnění, byť to v článku tak nějak je...

cyklus IF se vlastne vůbec nemusí provést, pokud je podmínka splněna. Proto se mu také říká test s podmínkou na začátku. Oproti tomu cyklus WHILE se provede alespoň jednou, protože tady je testována podnímka až po prvním průchodu cyklem
není co dodat, PaBi je lepší a lepší.. [laugh]


#3 Michal E-mail
05.11.2013 20:47
zdravím, mám script v php. Je v ňom cyklus foreach, využívam ho na zobrazenie obrázkov v galérií, le mám problém s tým že mi obrázky zobrazuje pod seba. Potrebujem aby boli 4 vedľa seba.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti