PHP pre začiatočníkov - Externé súbory, 7.diel

PHP pre začiatočníkov - Externé súbory, 7.diel

Zahrňovanie externých súborov je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali na začiatok ovládať. V tejto časti sa naučíte jej syntax a popíšeme si jej 4 hlavné funkcie, ktorými tieto súbory zahrňujeme.
PHP vďaka 4 funkciám dokáže pracovať aj s externými súbormi. Vhodné využitie sa objavuje pri požadovaní práce s viacerými súbormi s ktorých by mohol byť jeden alebo jedna skupina ich primárnym cieľom pre čerpanie informácií resp. čerpanie informácií s externých skriptov. Tieto štyri funkcie sú include(), include_once(), require(),require_once().

include - zahrnie požadovaný externý súbor, na ktorý odkazuje. Pri nejakej nezhode alebo chybe skriptu napr. pri neexistencií externého súboru skript pokračuje ďalej a neukončí svoju činnosť iba sa vypíše chybové hlásenie o neúspešnosti zahrnutia externého súboru.

include_once - v podstate je to to isté ako include ale zaistí zahrnutie súboru do skriptu iba jeden krát. Viac už externý súbor byť zahrnutý nemôže.

require - zahrnie požadovaný externý súbor, na ktorý odkazuje. Pri nejakej nezhode alebo chybe skriptu napr. pri neexistencií externého súboru skript nepokračuje ďalej a ukončí svoju činnosť potom vypíše chybové hlásenie.

require_once - tak ako u include_once aj toto je to isté, len s tým rozdielom , že require_once má tie isté vlastnosti ako obyčajné require.

Prípony _once majú v podstate takú funkciu aby zaistili zahrnutie súboru iba jeden krát v jednom skripte.

Všetky zahrnuté externé súbory neprimajú výsledok od serveru ale od prehliadača ak však v danom externom súbore nájdeme niečo čo bude napísané medzi znakmi <?php?> <?php?>a pod., tak to potom znamená, že náš prehliadač bude spracovávať externý súbor ako bežný prehliadač, čiže všetko prevedie do HTML podoby aj skripty PHP. Tým pádom môžete kľudne do include(aj ostatných) zahrnúť PHP skripty, ktoré budú normálne spracované.

Ak by som mal prísť k praxi, tak vám následným príkladom ukážem ako to má všetko vyzerať.
<?php

include("subor.html");

echo "<h1>Tento skript je dlhý</h1>";

?>
Príklad si môžete prezrieť tu. Vypíše sa "Tento skript je dlhý". Zvýraznil som to nadpisom pomocou tagu <h1> aby to bolo dobre vidieť :-). Taktiež sa zobrazí chybové hlásenie, ktoré je zobrazené s dôvodu neúspešného načítanie externého súboru(lebo neexistuje). Ak by súbor existoval, tak by sme videli buď prázdnu obrazovku alebo obsah zahrnutého skriptu.

Require()
<?php

require("subor.html");

echo "<h1>Tento skript je dlhý</h1>";

?>
Pri tomto pokuse spustenia skriptu si môžete všimnúť, že sa nám vypísalo chybové hlásenie ale nezobrazil sa nám text, ktorý sme sa pokúsili vypísať pomocou funkcie echo. Príklad tohoto skriptu si môžete pozrieť tu.

Toto by bolo asi všetko o zahrňovaní externých súborov. V nasledujúcej časti si povieme niečo o práci s funkciami a pomocou nich budeme tvoriť šablónu.
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 30.04.2005 17:13

Komentáre

#1 JanVar
00.00.0000 00:00
Všetky zahrnuté externé súbory neprimajú výsledok od serveru ale od prehliadača ak však v danom externom súbore nájdeme niečo čo bude napísané medzi znakmi <??>a pod., tak to potom znamená, že náš prehliadač bude spracovávať externý súbor ako bežný prehliadač, čiže všetko prevedie do HTML podoby aj skripty PHP. Tým pádom môžete kľudne do include(aj ostatných) zahrnúť PHP skripty, ktoré budú normálne spracované.

Tohle je trochu zmatečná informace. Všechny vložené soubory jsou věcí programátora a 'PHP parseru'. Parser totiž při procházení scriptem narazí na 'include/require' a zachová se podle toho. Prostě do toho místa vloží obsah toho includovaného souboru a pokračuje procházením v něm, až do konec a dál pokračuje v tom našem scriptu. A tak nám to odesílá. Prohlížeč s tím nemá nic společného.Nejčastější využití je pro stále se opakující kód, který bychom museli vkládat do každého scriptu. Příkladem jsou třeba definice ruzných 'Funkci'. Ty si definujeme třeba v souboru 'Nase_funkce.php' a potom je nemusíme stále dokola kopírovat do každého napsaného scriptu. Stačí jen vložit na začátek scriptu /include 'Nase_funkce.php';/ a máme hotovo.

A ještě jednu připomínku pro začátečníky i pro PaBi3ho..pokud začínáte psát scriptPHP, začínejte vždy takhle <?php tady_je_kod... ?> a ne <? tady_je_kod... ?>Ten rozdil asi vidíte.

#2 admin Web E-mail
00.00.0000 00:00
admin No prehliadač s tým niečo má , lebo každý skript sa spracuje rovanko ako zahrnutý skript a potom sa odošle normálne do prehliadača a ten ho prelioží do HTML ak sa to tak dá povedať.

Ale máš pravdu trochu chaotické.
btw, možné zápisy skriptu do kódu sú:
<?php ?>
<??>
<script language="php"></script>

Je jedno ako to napíšeš a vždy to bude fungovať Dá sa to nastaviť v php.ini ale neverím, že to nejaký server má vypnuté [shy].

#3 JanVar
00.00.0000 00:00
prohlizec uz dostava hotove HTML...
on to nezpravovava...
prvni a treti zapis je spravne...
ten prostredni je pouze benevolence PHPparseru.. Staci prepnout 'short_tag' na off a je hotovo...
je skutecne lepsi zvykat si na zapis &lt;?php code.. ?&gt;, protoze pak mohu tech parseru na strane
serveru pouzivat vice... podrobnosti v RTFM, nechci to sem cele kopirovat...
A nechci te tim znechutit, to v zadnem pripade. Ale tve clanky jsou asi urceny pro
zacinajici, tak je neuc nevalidni kod. Spatne se potom odvyka.. Navic kdyz otevru nejaky
soubor (nebo jich mam otevreno vice, nedej boze.. , staci pohled na prvni radek a hned vim,
ze koukam na PHP a ne treba na Cecko. Tesim se na dalsi pokracovani a drzim palce...

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti