PHP pre začiatočníkov - Podmienky, 4.diel

PHP pre začiatočníkov - Podmienky, 4.diel

Podmineky v php a ich použitie. Ak ste si neprečítali minulý diel - premenné, operátory a konštatny, tak si to radšej prečítajte, pretože to budete potrebovať. Je to súčasť syntaxy, ktorá sa najčastejšie zapisuje do podmienok a ešte som nevidel nejaký dobrý skript, ktorý by podmienky neobsahoval(až na výnimky).
Podmienky sú v php dôležitou súčasťou bez ktorej sa veľa skriptov nezaobíde. Už s prekladu nám je jasné, že "if" znamená v predade "ak". Podmienka if zaisťuje overenie splnenia alebo nesplnenia zadanej podmienky. Základná syntax má 3 typy zápisu (if, elseif, else). Zápis je nasledovný:
<?php


if (podmienka){

vykonanie pri splnení podmienky

}

elseif (iná podmienka){ // ak nieje splnená 1.podmienka urob túto

vykonanie pri splnení podmienky

}

else { // ako vidíte tak tu nieje podmienka

vykonaj pri nesplnení predošlých podmienok // zadáte nejakú činnosť,  ktorá nastane pri neslpnení predošlých podmienok.

}

?>

Toto bola základná syntax, ktorú si teraz môžeme rýchlo overiť a to tak, že si to vyskúšame v praxi:

<?php

$a = 8;

$b = 3;

$c = 10;if ($a+$b > $c){

echo "".$a+$b." je väčšie ako $c";

}

elseif ($a+$b < $c){

echo "".$a+$b." je menšie ako $c";

}

else {

echo "Čísla neobsahujú žiadnu hodnotu";

}

?>

Toto je kompletný príklad na ktorom si vysvetlíme o čo ide. Všetko je logické a jednoducho spracované. Najprv sme si zadali premenné $a, $b a $c a priradili sme im číselné hodnoty. Ďalej nasleduje podmienka "if", čiže "ak" premenná $a sčítaná s premennou $b je väčšia ako premenná $c, tak napíš "hodnotu sčítaných premenných $a a $b" ďalej, text "je väčšie ako" a nakoniec hodnotu $c. Naším zápisom dosiahneme toto: "11 je väčšie ako 10.". Prvá podmienky bola splnená a máme to teraz celé hotové. Ak by však premenné mali takéto hodnoty:

$a = 6;

$b = 3;

$c = 10;

,... tak by nám náš skript vypísal podmienku druhú a to je tá, ktorá nasleduje za elseif. Skript nám napíše toto: "9 je menšie ako 10.". Ak by však čísla nemali žiadnu hodnotu čo sa zapisuje nasledovne:

$a = NULL;

$b = NULL;

$c = NULL;
Skript nevedel zapísať žiadnu s podmienok. Musel by pristúpiť na náš posledný riadok, ktorý vypíše text "Čísla neobsahujú žiadnu hodnotu". Else sa odlišuje od elseif tým, že nemá žiadnu podmienku. Else by sa dalo preložiť aj "alebo" a elseif na "alebo ak". Ak potrebujete vedieť niečo o porovnávacích znamienkach, tak si prečítajte minulý diel.

V ďalšom diele niečo viac o poliach.
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 30.04.2005 16:57

Komentáre

#1 unX E-mail
00.00.0000 00:00
[idea]no mal by som vyhradu voci stavu premennych pri moznom rovnom vysledku lebo vtedy tiez vypise Čísla neobsahujú žiadnu hodnotu preto treba doplnit o
elseif($a+$b == $c){
echo "".$a+$b." je rovne $c";
}

#2 admin Web E-mail
00.00.0000 00:00
admin Rozumiem ale išlo skôr o pochopenie podmienok pre užívateľa ako o dokonalú funkčnosť, i keď tá je zabezpečená aj teraz.

Jeden článok bol venovaný aj operátorom. Bol to 3. diel v ktorom je zahrnutý aj operátor '==' čo znamená, že by to už mal užívateľ ovládať.

#3 JanVar
00.00.0000 00:00
tady upozornim ctenare na to, ze hodnota NULL je jaksi prazdna hodnota, a spousta programatoru na tohle hodne hresi. Ono si totiz PHP dovede pretypovat promenne samo a potom zustava clovek stat s rozumem, kdeze se mu tam ta hodnota vzala.Takze NULL se nerovna 0 (nula)

#4 admin Web E-mail
00.00.0000 00:00
admin jj, presne tak. NULL neni žiadna hodnota. Neni to 0ale je to v podstate nič. Je to prázdne.

#5 Kubo2 Web
12.12.2012 12:27
Nezmienujes operator ===.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti