PHP pre začiatočníkov - Software, 2.diel

PHP pre začiatočníkov - Software, 2.diel

Diel bude tentokrát venovaný základnej syntaxy, ktorá je nevyhnutnou potrebou pri písaní PHP skriptov a tvorbe dynamických webových stránok. Ak si prečítate tento článok ďalej, zistíte že syntax nie je taká zložitá ako vyzerá, a že PHP je jedným z najjednoduchších jazykov na pochopenie.

PHP kód sa uzatvára medzi špeciálne znaky. Môže to byť celým alebo skráteným spôsobom. Oddelovať sa musia od (X)HTML kódu alebo od akéhokoľvek iného textu. Toto sú značky oddelovania:

<?php ?>
alebo skrátenou podobou (neodporúčané)
<? ?>
alebo aj (nepoužívané takmer vôbec)
<script language='php'></script>

Váš prvý skript bude veľmi jednoduchý. Skúsite na výstup prehliadača vypísať text Hello World!. V tom vám pomôže jazykový konštruktor echo.

<?php
echo "Hello World!";
?>

V prehliadači by ste mali vidieť takýto text:

Hello World!

PHP nie je citlivé na prádzne riadky, medzery a podobné veci, ktoré potom iba zneprehľadňujú kód. To znamená, že vás kód môžete vyzerať aj nasledovne:

<?php


echo       " Toto je php skript
"   
    ;

?>

Pomocou PHP môžete vypisovať aj XHTML kód. Pomôže nám k tomu opäť jazykový konštruktor echo.

<?php

echo "<img src="image/phprs.gif" alt="" />";

?>
Takto jednoducho by to však nešlo. Aby bol skript funkčný, musíte všetky úvodzovky "escapovať". To znamená, že pred ne musíte napísať spätná lomítko.
<?php

echo "<img src\"image/phprs.gif\" alt=\"\" />";

?>

Namiesto úvodzoviek môžete používať aj apostrofy. V takomto prípade už nemusíte úvodzovky "escapovať", avšak pre zmenu to musíte robiť s apostrofami.

<?php

echo '<img src="image/phprs.gif" alt="" />';

?>

Ak by ste apostrofy nevedli napísať, je to v jednoduché - stačí použíť klávesovú skratku - Alt + 39. Spätné lomítka napíšete klávesovou skratkou - ALT + Q.

Myslím, že už môžete prejsť na premenné. Tie slúžia na ukladanie dát. Ich praktické využitie sa nachádza v práci s textom, funckiami, databázami a teda vo všetkom. Názorný príklad pre základné použitie premennej v texte je takýto:

<?php

$premenna = "php";

echo "Ja ovládam $premenna";

?>

Alebo aj takto:

<?php

$premenna = "php";

echo "Ja ovládam ".$premenna."";

?>

Mali by ste dostať nasledujúci text:

Ja ovládam php

Celá syntax je v podstate veľmi jednoduchá ale toto zďaleka nebolo všetko. PHP ponúka omnoho viac možností, ktoré sa do jedného článku nezmestia. V ďalšej časti ukážem ako sa odosielajú dáta cez formulár.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 30.04.2005 16:27

Komentáre

#1 djmt E-mail
00.00.0000 00:00
pekny clanok. no mam problem a neviem kde mam napisat. do mysql databázy som zadal meno a heslo. no ked idem do phpMyAdmin a chcem sa prihlásiť, nejde mi to.- vypisuje zeError#1045 - Access denied for user: 'root@localhost' (Using password: YES)
prosim poradte co z tym, resp co kde nastavit aby mi to slo. skusil som meno aj heslo dat ako root no stale to iste. nejde to [cry] za odpoved dakujem.

#2 admin Web E-mail
00.00.0000 00:00
admin Asi si používal phpHOME2 v2.3.2, nie?Tam si to musíš tuším aj nastaviť. Ja používam phpHOME2 v2.3.4 a tam s tým neni problém [laugh].

Ale inak ak ti to vypsiuje možno je prolém aj v tom, že žiadne heslo nepýta a to znamená, že login je "root" a políčko heslo iba nevyplníš a hotovo. Malo by to takto ísť aspoň myslím, že je to tento problém ;-)

#3 LittleMan Web E-mail
05.02.2006 01:29
mne sa toto nezda echo "Ja ovládam ".$premenna."";
nemalo by to byt echo "Ja ovládam '".$premenna."'"; lebo v prvom pripade bude predpokladat, ze koniec echo je pred .$premenna a vyhodi parse error - aspon to si myslim ja

#4 admin Web E-mail
05.02.2006 19:31
admin nie, je to dobre [wink]

#5 hacker_man E-mail
10.04.2006 21:28
No konecne page, kde sa aspon nieco dozviem, co je tu vysvetlene na jednej strane tak na iných page to vysvetluju na 4-5tich stranách. tak super[shades]

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti