Počítačová zostava, apríl 2006

Počítačová zostava, apríl 2006

Postaviť si tú správnu počítačovú zostavu nemusí byť také ľahké, ako by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Ak nemáte dostatočný prehľad o dianí na trhu, obchodníci by mohli tých neskúsenejších z vás ľahko oklamať. Preto sa treba spoliehať na nás.
Tento seríal (keďže odteraz bude vychádzať naozaj pravidelne, tak ho tak môžem nazvať), prešiel veľkou zmenou. Kým v predchádzajúcich dieloch som vám ponúkal len prehľad komponentov, ku ktorým som "pribalil" zopár slov, odteraz to bude trochu inak. Budú vám prezentované už hotové počítačové zostavy zostavené tak, aby čo najlepšie vyhovovali pomeru cena/výkon.
Rozdelenie na tri kategórie trhu takisto zaniká. Zaoberať sa budem len low-end a mainstream trhom.
Takisto forma podávania informácie je už viac voľná, menej odborná, aby článok pochopilo čo najviac čitateľov a aby sa aj o niečo lepšie čítal (dúfam že bude vyhovovať).

Pozor! V žiadnom prípade na seba neberiem zodpovednosť zo prípadné "neúspechy" vami zvolenej počíťačovej zostavy u vás. Počítačové zostavy tu uvedené sú viac menej orientačné a nikto vás nenúti zostavovať, resp. zaobstarať si počítač o akom je tu písané!
Pozor! Ak sa rozhodnete pretaktovávať komponenty, o ktorých písem v článku, robíte to na vlastnú zodpovednosť a ja v žiadnom prípade nezodpovedám a ani sa nebudem cítiť vinný za prípadné škody. Máte vlastný rozum a vy sami sa musíte rozhodnúť čo áno a čo nie. Ak si niečím nie ste istý, radšej to nechajte tak alebo sa zverte do rúk človeka s väčšími skúsenosťami, opäť však na vlastnú zodpovednosť!

Low-end segment
Low-end počítače sú, ako už ich názov hovorí, to najmenej výkonné čo môžete zohnať. To že sú najmenej výkonné ale neznamená, že sú zlé! Ich výkon (ako aj každého iného počtača) sa dá škálovať ďalej, ale aj to má svoje hranice.
Low-endový počítač by mal byť schopný spustiť akúkoľvek novodobú hru (väčšinou bohužial hrateľnú len na najnižších detailoch), resp. dovoliť uspokojivo hrať akýkoľvek starší herný titul, takisto mu nemôže robiť problém prehrávať video a podobne.

Procesor Otázka voľby procesora je snáď najnáročnejšia. Vybrať AMD Sempron, alebo Intel Celeron D? I keď precesory Sempron sú o niečo výkonnejšie, majú oproti Celeronom jednu veľkú nevýhodu - ich výkon kvôli zlej taktovatenosti už veľmi nezvýšite. Naopak procesory Celeron D sú na taktovanie ako stvorené a po osadení lepším chladičom z nich dostanete výkon rovnajúci sa aj o tisícky korún drahším procesorom. Moje odporučenie je Intel Celeron D326. Kedže procesor podporuje aj 64-bitové inštrukcie, nie je problém využívať aj súčastné/budúce 64-bitové programy ( na to však treba aj 64-bitový OS).

Základná doska Procesoru treba vybrať aj podvozok. Dobrou voľbou je doska od spoločnosti Asus, presnejšie výborná, i keď trošku drahšia, Asus P5GDC PRO. Jej jedinou nevýhodu je, že nepodporuje žiadne dvojjadrové procesory. To nás ale v low-ende zatiaľ nemusí trápiť, pretože keď sa vám nepáči Celeron D, osadíte dosku lacným Pentiom 4 s HyperThreadingom a to už je skoro ako keby ste mali dvojjadrový procesor. V každom prípade, keď ste sa nesťažovali doteraz, prečo s tým začať?

Operačná pamäť Veľkosť operačnej pamäte musí byť v dnešnej dobe minimálne 512 MB, ale často kvôli tomu budete trpieť, napr. ak budete robiť s pamäťovo náročnejšími aplikáciami (áno, dnešné low-endové počítače sú dosť výkonné na vykonávanie prakticky akejkoľvek činnosti až na hranie hier). Preto by som ja osobne zvolil rovno 1 GB operačnej pamäte aj pre low-endový počítač. Pre všetky procesory Intelu vždy párujte pamäťové moduly (napr. 2x256 MB, 2x512 MB), pretože všetky dosky pre ne určené podporujú dual-channel. Inak by ste sa pripravili o slušnú, nie však kritickú, dávku výkonu.

Grafická karta Sú ľudia, ktorí počítač nebudú na hranie hier používať vôbec, ale sú aj takí, ktorí sa bez toho nezaobídu. Napriek tomu si myslím, že osadenie základnej dosky "pravou grafikou" počíťaču len proseje.
Možno to tak nevyzerá, ale pre naše potreby je vhodný produkt len jedného z dvoch velikánov na poli grafických čipov a tým je ATI a jeho X550. Výkon týchto kariet sa drží niekde na úrovni Radeonov 9600Pro, možno trošku vyššie (je to len vyššie taktovaný Radeon upravený pre PCI Express zbernicu). To ale platí len pre tie, ktorým sekundujú 128-bitové pamäte. Spomínam to, pretože existuje zopár výrobcov, ktorý nič netušiaceho zákazníka nakŕmia "okripleným" Radeonom X550 so 64-bitovými pamäťami. Výkon týchto kariet je potom oveľa nižší!
Ja som zvolil kartu Sapphire Radeon X550 osadenú samozrejme pamäťami so šírkou zbernice 128 bitov.

Pevný disk Tu je situácia našťastie omnoho pokojnejšia ako u grafických kariet. Stačí sa zamerať na modely s 8 MB cache a 7 200 ot./min. a je to jasné. Ceny sú u všetkých výrobcov prakticky rovnaké, výkon a spoľahlivosť tak isto. Ja ale vsadím na najnovší prírastok do rodiny Matroxov, DiamondMax10 6L160M0 s kapacitou 160 GB.

Optická mechanika Čo sa ďalšej výbavy týka, nesmie chýbať optická mechanika, konkrétne DVD. Výborným riešením je Asus DRW-1608P2S. Podporuje všetky typy médií, aj dvojvrstvové DVD (dual layer), je spoľahlivá, jednoducho výborný kus hardvéru.

Reproduktory U reproduktorov sa nemusíte trápiť s niečim "extrémnym". Ak nie ste náročný, stačia dva satelity, inak si môžete zvoliť reprosústavy 5.1 alebo lepšie. Myslite však na to, že budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Ak ale chcete mať z počítača domáce kino, prosím. Od reproduktorov Genius J-06 nečakajte zázraky. Sú to jednoducho decentné reproduktory, ktoré decentne ozvučia váš počítač.

Klávesnica a myš Zvolil designovo pomerne zaujímavú zostavu (rozumej klávesnica + myš) A800-83L + M800 od Benq-u. Možno tak nevyzerá, ale práca s ňou je celkom pohodlná.

LCD Sú modernejšie a dá sa povedať, že aj lepšie ako CRT monitory, ale takisto aj drahšie. Nehľadiac na cenu, mali by ste si vybrať monitor, ktorý je kvalitný, pretože ak budete pri počítači tráviť dlhší čas, vyberie si na vás daň v podobe "motion-blur" očí, resp. by ste sa pri prehrávaní filmov alebo hraní hier mohli stretnúť s tzv. duchmi (ak ste už niekedy z nejakého dôvodu videli dvojmo, viete o čom hovorím).

Case Počítačová skrinky je to posledné, do čoho by som vám niečo hovoril. Ale aj tak. Nemyslite si, že výber počítačovej skrinky je len otázkou vkusu. To teda nie. Dobrá skriňa by mala byť dostatočne priestranná a mala by vám poskytovať vyhovujúci počet rozširujúcich pozícií. To ako vyzerá by malo byť až druhoradé. Úplne dostačujúce sú akékoľvek skrinky s cenou do 1 500 korún. Len si dávajte pozor, aby bola vybavená aj zdrojom a to minimálne 350 W-ovým!
Počítačová zostava PaBi3 low-end, model apríl 2006 (PaBi3L0406) ~Cena s DPH
Procesor
Intel Celeron D 326, 2,53 GHz, 256 kB L2 cache, 533 MHz FSB 2 650
Základná doska
ASUS P5GDC PRO, i915P3 350
Operačná pamäť
2x A-DATA 512MB DDRII 533 MHz2 750
Grafická karta
Sapphire Radeon X550 128MB PCX2 200
Pevný disk
Maxtor DiamondMax10 6L160M0 160 GB, 8 MB cache, SATA 2 700
DVD
ASUS DRW-1608P2S, 2 MB cache, CD-R(W), DVD+-R(W), DVD-ROM, dual layer 1 600
Klávesnica + Myš
BenQ A800-83L + M800 (sada) 600
Reproduktory
Genius J-06, 120W 300
LCD
SyncMaster 710N, 17" 8 300
Case
SK-349, Midi ATX, zdroj 350W 1 300
Spolu

Samozrejme že by sa na mnohých veciach mohlo ušetriť, napríklad namiesto 2x512 MB RAM by sa zvolilo 2x256 MB RAM a hneď sme ušetrili 1 400 korún. Tiež by sa dal 160 GB-ový pevný disk zameniť za 80 GB-ový. Ešte raz ale opakujem, že táto, ako aj každá nasledujúca zostava je viac menej len orientačná.

Mainstream segment
Mainstream počítače sú už z trošku iného súdku ako ich lacnejší bračekovia. Keď sa povie mainstream, myslí sa tým zlatá stredná cesta. Na takomto počítači môžete robiť čokoľvek, t.j. aj hrať najnovšie hry.
Aj tu platí že pomer cena/výkon je prvoradejšia ako samotný výkon, pretože všetky komponenty majú dostatočnú rezervu pre jeho ďalšie zvyšovanie a to bez možnosti akéhokoľvek poškodenia (záleží však na tom, aký ametér danú úpravu vykonáva).

Procesor Aj tu pred nami stojí otázka: AMD alebo Intel? Možno sa to bude zdať niekomu nespravodlivé, ale opäť by som zvolil procesor spoločnosti Intel. Mám na to jeden hlavný dôvod.
Nech už si vyberiete akékoľvek Pentium 4, ktoré sa dnes predáva, každé má už vyššie spomenutý HyperThreading. Vďaka nemu môže procesor spracúvať viac programových vlákien naraz (alebo jednoduhšie povedané programov), čo má za následok omnoho pohodlnejšiu prácu s počítačom - už žiadne presípacie hodiny vo vaších Windowsoch! Fakt, že v nejakej hre dosiahnem s konkurenčným procesorom o 10% vyšší framerate ma až tak netrápi, pretože pri 10 FPS u Intelu dostanem 11 FPS u AMD, resp. pri 100 FPS u Intelu dostanem 110 FPS u AMD - tento rozdiel si žiadne ľudské oko nevšimne.
Navyše Intel prednedávnom uviedol aj veľmi perspektívny procesor Pentium D805, čo je vlastne aj jediný mainstreamový dvojjadrový procesor. Jeho výkon v základe, čiže pri frekvencii 2,6 GHz (FSB 533 MHz) neprekoná 3 GHz-ové Pentium 4 (FSB 800 MHz), ale dá sa VEĽMI dobre taktovať. Tento procesor ustojí aj zvýšenie frekvencie FSB na 667 MHz (procesor potom na 3,3 GHz) a je pritom úplne stabilný. Moja voľba je preto práve procesor Intel Pentium D 805 za cenu 4 850 korún.

Základná doska Dobrým a spoľahlivým partnerom pre naše Pentium D by sa mohla stať skvelá doska MSI 945PL Neo-F. Táto doska je výborná na pretaktovanie a je takisto aj veľmi výkonná, osadená čipovou súpravou i945.
Nájdete na nej jeden slot PCI Express x16 a dva x1, takisto aj sloty PCI, ktoré sa tu zišli tri, takže o prípadnú budúcu rozšíriteľnosť neni núdze.
BIOS povoluje aj automatické pretaktovanie v závislosti na momentálnych potrebách sytému. Ja by som však radšej zostal verný jednému fyzickému taktu, ktorý máte celý čas pod kontrolou a túto vymoženosť vypol.

Operačná pamäť Ak som pri low-ende tvrdil, že 512 MB je minimum, tak v prípade mainstream by som si dovolil svoje tvrdenie vynásobiť dvoma. Minimum je 1 GB operačnej pamäte v podobe dvoch 512 MB-ových modulov pripravených pracovať v dual-channel zapojení.
Vzhľadom na to, že som uvažoval o zvýšení frekvencie FSB procesora z 533 na 667 MHz (zvýšenie frekvencie z 2,6 na 3,3 GHz), zvolil by som namiesto DDRII-533 modulov moduly DDRII-667. Rozhodne sa to oplatí. Oplatí sa aj investícia do skutočne kvalitných pamäťových modulov, akými Corsair VS512MB667D2 512MB bezpochyby sú.

Grafická karta Rozmýšlaľ som, či by som mal radšej odporučiť kartu osadenú GeForce 6600 alebo Radeon-om X1600. Po chvíľkovom premýšlaní som sa rozhodol pre druhú z menovaných, pretože vám v novších hrách ponúkne o niečo vyšší výkon a tie staršie uspokojivo "utiahne". Vhodná je napr. MSI RX1600PRO-TD256E za 4 500 korún. Dá sa pretaktovať na úroveň X1600XT a je teda vhodnejšia aj pre tých šetrivých žgrlošov požadujúcich výkon. Jej výkon na základných frekveciách je ale viac než dostačujúci a preto by som taktoval len pri jeho nedostatku (to samozrejme platí aj pre procesor).

Pevný disk Tu som sa ihneď zameral na pevné disky osadené 16 MB cache a 7 200 ot./min. Tým najlepším, no nie najdrahším riešením je asi Maxtor DiamondMax 10 6V250F0 s kapacitou 250 GB. Tento kúsok vám bude istú dobu určite stačiť.

Klávesnica a myš Pre mainstream treba zvoliť už multimediálnu klávesnicu a dobrú myš. Preto som sa rozhodol pre kombináciu Logitech Ultra X Media OEM CZ a klasiku Microsoft Intelli Mouse Explorer.

Case Skrinku si môžete opäť vybrať akúkoľvek, ale radšej by som bral takú, ktorá má 400 W-ový zdroj, poprípade skrinku bez zdroja, ktorý by som k nej následne dokúpil.
Načo sa však zaoberať polotovarmi, keď existujú aj také elegantné skrinky osadené 400 W-ovým zdrojom ako je DTK CAS-5B 400W PFC? Uznávam, že dať vyše 2 000 korún "len" za skrinku je trošku priveľa, ale...
Počítačová zostava PaBi3 mainstream, model apríl 2006 (PaBi3M0406) ~Cena s DPH
Procesor
Intel Pentium D 805, 2,6 GHz, 2x1 MB L2 cache, 533 MHz FSB 4 850
Základná doska
MSI 945PL Neo-F, i945P 3 500
Operačná pamäť
2x Corsair VS512MB667D2 512MB DDRII-667 MHz 3 800
Grafická karta
MSI RX1600PRO-TD256E 4 500
Pevný disk
Maxtor DiamondMax 10 6V250F0 250 GB, 16 MB cache, SATA2 3 300
DVD
ASUS DRW-1608P2S, 2 MB cache, CD-R(W), DVD+-R(W), DVD-ROM, dual layer 1 600
Klávesnica + Myš 1 600
Logitech Ultra X Media OEM CZ + MS Intelli Mouse Explorer OEM N48-00019 1 700
Reproduktory
Genius J-06, 120W 300
LCD
SyncMaster 710N, 17" 8 300
Case
DTK CAS-5B 400W PFC, Midi ATX, zdroj 400W 2 200
Spolu

Vidíte. Stačí investovať 7000 korún a rázom sa low-end počítač zmení na niečo úplne iné :). S takouto zostavou by som bol nanajvýš spokojný aj ja. Má veľmi dobrý potenciál a preto pevne dúfam, že si podobnú zostavu zadovážite, poprípade že sa stane dobrým odrazovým mostíkom pre tých, ktorí nevedia kam sa odraziť.

Použité cenníky: www.sofos.sk, www.agem.sk
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Zo sveta · Dátum: 13.04.2006 12:37

Komentáre

#1 tubes Web E-mail
13.04.2006 21:40
V tejto teme bohvie ako zdatný nie som preto by som sa chcel opýtať ako sa dá pretaktovať procesor? Čo k tomu treba? Bol by to veľmi osožný Článok. Dík.

#2 Tomas K. Web
14.04.2006 04:20
v tabulkach je mensia chyba - ked prejdem mysou cez tie tmave sive pasiky, tak zmizne text - lebo :hover nema nastavenu inu farbu textu ...

#3 Frko Web E-mail
14.04.2006 12:01
Veľmi dobrý článok! Ešte by si možno mohol v budúcnosti napísať článok určený pre skupinu ľudí, napr.: počítač pre učiteľov, gemblerov a tak. Hlavne mňa by zaujímal tvoj názor na počítač pre webdesignera, predsa máme iné nároky na sieť, internet a hrať sa nemáme čas [laugh]. Ja osobne strašne túžim po dvoch LCD monitoroch [wink].

#4 ribi Web E-mail
14.04.2006 20:55
Samozrejme. Je to veľmi dobrý nápad. V priebehu nasledujúcich dní sa môžete tešiť na článok o niečom podobnom a takisto o taktovaní procesoru a grafickej karty.
Počítač pre webdesignéra by kľudne mohol byť aj ten low-endový, ale s dvoma LCD monitormi a nejakou exceletnou klávesnicou (napr. MS Natural Keyboard). :)

#5 Ján Pavlík Web E-mail
16.04.2006 12:55
Dovolim si nesuhlasit, "Základná doska Dobrým a spoľahlivým partnerom pre naše Pentium D by sa mohla stať skvelá doska MSI 945PL Neo-F. Táto doska je výborná na pretaktovanie a je takisto aj veľmi výkonná, osadená čipovou súpravou i945." - to je neuveritelna nepravda, tato doska je absolutne NEVHODNA na pretaktovanie, nepodporuje PciE lock, a 805ku pentium D je na nej mozne pretaktovat maximalne o cca 15%.

#6 Ján Pavlik Web E-mail
16.04.2006 12:58
AD: pocitac pre webdizajnera by som rozhodne nevidel ako lowend, ale ako dualcore (kvoli multitaskingu) a aspon 2GB ram, dve LCD su skvely napad.

#7 Ján Pavlik Web E-mail
16.04.2006 13:44
AD2: ohladom skrinky, rozhodne je lepsie kupit "polotovar", nejaku case od thermaltake, napr. lacny thermaltake soprano (cca 3000SKK) + kvalitny 500W zdrojEnermax Liberty EL500AWT 500W (cca 4000SKK), na pretaktovanie Vam to 400W noname chrastitko moc nepomoze.

#8 ribi Web E-mail
16.04.2006 21:01
Ohľadom počítača pre webdesignéra - to bolo myslené ako žart. Preto ten ":)" smajlík na konci...
Ohľadom skrinky. Sme v mainstreame a tam nepotrebujem kúpiť skrinku od Termalthake-u za 3 000 korún podporenú 4 000-ovým zdrojom. Dohromady je to 7 000 korún. Ušetrených 5 000 radšej investujem niekam inam, napr. ďalší disk do RAID 0 a podobne.
Ohľadom zdroja. 400 W-ový zdroj bez problémov utiahne aj to Pentium D na 3,3 GHz s Radeonom X1600XT.

#9 Ján Pavlík Web E-mail
17.04.2006 01:04
Dobry vecer, konkretne mi nejde o vykon zdroja (400W), ale skor o jeho kvalitu, pokial chcete pretaktovavat, je potrebne kvalitne komponenty a pri tom by som asi necakal zdroj + case za cca 2000, inak celkom fajn navrhnuta zostava, mam nieco podobne, vela zdaru :-)

#10 ribi Web E-mail
17.04.2006 06:52
O kvalite komponentov a celkovo o pretaktovaní budem písať v pomerne masívnom článku. Tam samozrejme vysvetlím čo a ako.
Ďakujem za uznanie zostavy ako takej.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti