Prečo je Firefox (ne)použiteľný?

Prečo je Firefox (ne)použiteľný?

Opera je najlepší internetový prehliadač na svete Už značnú dobu používam prehliadač Opera. Je to dávno, čo som surfoval cez Firefox, ktorý toho veľa nevedel ale predsa som ho používal. Najnovšia verzia Opery je priveľmi dokonalá, aby ju Firefox stihol dobehnúť. Obsahuje také množstvo funkcií, že je ich možné nahradiť iba stovkami rozšírení, ktoré budete po prvý krát hľadať niekoľko hodín. Keď nechcem uvažovať o funkciách prehliadačov, taktiež je Firefox horší ako Opera, pretože má absolútne neschopné ovládanie. Medzi Firefoxom a Operou sa nájde aj kontrast rýchlosti. Svedčí o tom speed benchmark. Studený štart na Windows XP SP2 trvá Firefoxu takmer 12 sekúnd. Opere trvá 2,5 sekundy. Spúšťanie Opery je rýchlejšie na každom operačnom systéme a je jedno o koľké spustenie sa jedná. Firefox je pritom optimalizovaný pre *UNIX systémy. Rýchlosť samozrejme nespočíva iba pri spúšťaní prehliadača ale aj pri renderovaní stránok. Skúste si tipnúť ktorý rýchlejšie generuje tabuľky alebo CSS. Samozrejme, že vo všetkom vedie Opera.

Prečo používať Operu?

Porovnanie: Firefox vs. Opera
Opera 9 Mozilla Firefox 2
E-mailový klient áno nie
Použiteľná RSS/Atom čítačka áno nie
Príkazy/Gestá myšou áno nie
Osobitné nastavenia pre určitú stránku áno nie
Náhľady otvorených tabov áno nie
Podpora XHTML+Voice áno nie
Flexibilná zmena layoutu prehliadača áno nie
Inštalácia vzhľadu bez reštartu áno nie
Inštalácia rozšírenia bez reštartu áno nie
Blokovanie určitého obsahu áno nie
Emulácia PDA áno nie
Funkcia fit-to-width áno nie
Otvoriť posledné otvorené stránky pri zapnutí áno nie
Export záložiek, zdrojov a kontaktov áno nie

To bolo len niečo z mála funkcií, ktoré Opera ponúka. Snažil som sa vybrať také, ktoré bežný užívateľ naozaj využije. Firefox je vhodný iba ako zobrazovať stránok a nič viac.

Príklad nepoužiteľnosti Firefoxu

Skúste si vytvoriť formulár, ktorý budete odosielať pomocou metódy POST. Odošlite ho a stačte F5. Výsledok bude dialógové okno, ktoré sa bude snažiť preposlať odoslané dáta. Takáto otravná a nepoužívateľská funkcia tvorí bariéru medzi 2-krát odoslaným formulárom s metódou POST. Už sa nevrátite na predchádzajúcu stránku bez odoslania informácií a zbytočného reloadnutia.

Nepoužiteľnosť Firefoxu
1680×1050, 300kB

Ďalšia disfunkcia Firefoxu spočíva v jeho pamätaní obsahu formulárov. Skúste si otvoriť akúkoľvek stránku, napísať niečo do formulára a stlačiť F5. Obsah bude zachovaný. Toto nedokáže ani Opera - takáto zlá funkcia je totiž zbytočná. Pri odoslaní formulára cez Operu sa nemusíte báť o stratu dát, pretože pri stlačení tlačidla späť (môžete použiť aj mouse-gesture) vaše zadané informácie vo formulároch zostávajú zachované. Vo Firefoxe sa vám buď zobrazí spomínaný dialóg alebo sa zadané hodnoty proste vymažú a môžete písať všetko od začiatku.

Firefox je vhodný do úradov, škôl a iných inštitúcií alebo pre menej náročných užívateľov. Určite by sa v aktuálnom stave nemal používať v domácnosti. Opera je jednoznačná voľba.

Doplnené: Ďalšie komentáre nezverejňujem, pretože by používatelia iných prehliadačov len argumentovali (normálne,nenormálne,vulgárne) do bezvedomia. Denne mažem minimálne 5 komentárov k tomuto článku. Vyjadril som iba môj subjektívny názor na Operu a Firefox. Je mi ukradnuté, aký prehliadač používate. Používajte taký, aký vám vyhovuje. Tiež to tak robím a diskusia k tejto téme je asi beznádejná.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Webdesign · Dátum: 17.02.2007 08:30

Komentáre

#1 Mac Web
17.02.2007 10:15
Súhlasím, ale môj ultra vytunený Firefox preplnený rozšíreniami, ktoré som hľadal iba zopár minút mi poskytuje mnohonásobne väčší komfort pri surfovaní a práci. Okrem toho, používam Portable FF, ktorý sa spúšťa rovnako dlho, alebo aj kratšie ako Portable Opera. No pre bežného užívateľa je Opera lepšou voľbou, aj keď som si neni istý, či by vedel využiť jej prednosti - asi nie. Poznám veľa ludí, čo používajú FF, alebo Operu a ani nevedia, že existujú nejaké taby. Všetko spoľahlivo otvárajú v novom okne. Debaty, či je lepší FF/Opera sú irelevantné, aj tak vyhráva s prehľadom Safary.

#2 Josef Stříbný Web E-mail
17.02.2007 10:56
To každopádně.

#3 Jozef Benko Web E-mail
17.02.2007 11:32
Len pár poznámok. Firefox sa mi štartuje asi sekundu, Opera približne desať sekúnd. Renderovanie stránok je vo Firefoxe asi 2x rýchlejšie, prehliadač je omnoho svižnejší. Opera je lenivá. Používam Mac OS X, to bude pravdepodobne príčina. :)

#4 Dino E-mail
17.02.2007 12:22
neviem oco ti ide oba prehliadace maju klady aj zapory ale ako vidim ty chces flame alebo co

#5 xxar3s E-mail
17.02.2007 13:11
Absolútny súhlas, Firefox je pre ľudí ktorí majú radi farebné ikonky a Opera je pre nich príliš zložitá. Firefox má problém mnoho stránok zobraziť korektne a nepodporuje štandardy ako napr. WebForms atď. Taktiež má problémy s Acid testom. Pre profesionálov a webdesignerov je Opera jednoznačná voľba(Opera má veľa developerských pluginov na ľadenie stránok), pochopili to už aj firmy ako Adobe a preto vo svojich produktoch(Dreamweaver, Go Live) používajú Operácky vykresľovací engine Presto.

#6 sloper Web E-mail
17.02.2007 14:23
A o flame mas postarane :-)
Ale odo mna nie, som operak :-) A z vlastnej dlhorocnej skusenosti mozem potvrdit, ze rychlost renderingu stranky v Opere je neprekonatelny... Uz aj keby Opera mala navrch len v rychlosti renderingu, tak je moj favorit i nadalej. Ak musim raz za cas browsnut cez FF alebo nebodaj IE, tak sa zacinam vzdy lakat, ci mam konektivitu - ale vzdy vsetko ok, to im len toooolko trva zobrazenie...

#7 gorgeous007 Web E-mail
17.02.2007 16:01
S tými formulármi a aj ostatnými vecami vo Firefoxe máš pravdu, ale načo mi je v prehliadači napríklad e-mailový klient či RSS čítačka? Na tieto veci radšej používam iný program (Mozillu Thunderbird) a mám to tak oddelené. Ďalej inštalácia vzhľadu a rozširení s tým, že musím reštartovať program mi nevadí. Hlavne, že má Firefox veľa priaznivcov a tým aj množstvo rozšírení. Ako píšeš, ostatné veci sa dajú nahradiť rozšíreniami, čo je len dobré, pretože tak nebudem mať v prehliadači nepotrebné veci. A čo sa týka rýchlostí, mne Opera s prázdnou stránkou nabehne za 1 sekundu a Firefoxu trvá spustenie aj s načítaním tohto webu 3 sekundy.

#8 admin Web E-mail
17.02.2007 21:16
admin [3] Jozef Benko, problém je niekde u vás a nie v Opere. V Mac OS X sa Opera spúšťa o 100% rýchlejšie ako Firefox.

[7] gorgeous007, veď tri sekundy sa udávajú aj v testoch pre warm start u Firefoxu 2. Medzi cold start a warm start je veľký rozdiel.

#9 tubes
21.02.2007 21:40
1. nod32 + avast oba naraz spustené navšitívm nemenovnú ruskú stránku s freeserials a cracks a čo sa stane? varovanie nodu aj avastu že najdený vírus v komunikácii. FF: nič žiadne varovanie...
2.Rss čitačku nepoúživam ani vo FF ani v Opere takisto mailového klienta stači mi okno prehliadača a Gmail notifier
3. Úprava gramatických chýb vo FF
4. To že keď niečo napíšem do formuláru a kliknem vedľa a nechtiac dam backspace a vratim sa pomocou next a text mi zostane zachovalý je nevýhoda?? blbosť.
5.Sempron 2800+, 256ddr ram, 64MB in. grafika studený štart FF 2.0.0.1 za 5.5s opera 9.4s!
6.že vo FF neexistuje tlačítko pridať kartu? nevadí stačí ALT+S+A a možno to urobím rýchlejšie ako ty klikneš.
7.Keby som si hore nebol meral tie štarty prehliadačov a rôzne pre mňa nepodstatné výhody tak či tak by bol pre mňa výhodnejší firefox nielen kôli bezpečnosti.

-keby som pokračoval vymenoval by som ešte veľa dobrých dôvodov prečo je lepši firefox ale zbytočne robiť peklo sa neoplatí a do budúcnosti len jednu radu písať pri funkciách opery aj to, koľko percent ľudí danú funkciu používa...

#10 admin Web E-mail
22.02.2007 08:08
admin 1. Používať dva antivírusy je fakt zaujímavé :-). To, že ti nájde vírus vôbec nemusí byť spôsobené Operou ale aj nastavením prehliadačov.
2. Práve o tom som písal. To je masochizmus užívateľov, že používajú inú aplikáciu, keď jej funkcie plne nahradí Opera (možno aj kvalitnejšie). Inak neviem ako sa dá použiť "RSS čítačka" vo Firefox, ak sa to tak dá nazvať.
3. Nevšimol som si doteraz podporu slovenčiny, takže je mi to zbytočné.
4. Zle sa to používa aj to prekáža pri programovaní.
5. Mne osobne sa Opera spúšťa rýchlejšie na akomkoľvek počítači. Opera je použiteľná aj na starších počítačoch. Firefox sa nedá spustiť/používať, pretože žerie veľa RAM.
6. O tom som nikde nepísal, ale… kým sa ty budeš trápiť s klávesovými skratkami v Opere väčšinu vecí môžem urobiť pomocou mouse gestures.
7. Opera je omnoho bezpečnejšia ako Firefox, rýchlejšie opravuje chyby a hlavne ich opravuje všetky.

Ani jeden s tvojich dôvodov nepotvrdil, že Firefox je lepší, iba si poukázal na alternatívy a na to, že nie všetko v Opere využiješ.

#11 gorgeous007 Web E-mail
22.02.2007 15:45
3. http://www.mozilla.sk/doplnky#pravopis

#12 etubes
22.02.2007 19:15
Ono je veľmi zavádzajúce povedať či je lepší prehliadač ten ktorý má viac funkcii a využiješ iba 2-3 z nich. Alebo či žerie 8MB ram alebo 24MB ono veď takmer 100% userov beží na winXP a minimum pre XP je 256MB ram. z toho usudzujem že tích pár MB hore, dole nie je podstatných. 2 anti vírusy nepoužívam to bol len test normálne idem na NOD32. A čo ocenenia firefoxu vs. ocenenia opery? Nikdy som na nejaký softík nepovedal opera sux alebo firefox rulez a podobné blbosti vždy sa snažím objektívne ohodnotiť klady a zápory každého softwaru a cením si prácu programátorov aj toho najhoršieho prehliadača (IE) lebo sám viem koľko námahy stojí vytvorenie niečoho aby to aspoň ako-tak fungovalo...

#13 admin Web E-mail
22.02.2007 19:39
admin Rovnako si cením prácu vývojárov aj ja. Z porovnania Firefox vs. Opera vychádza iba to, že Opera je omnoho lepšia, čiže prácu Opera Software si vážim viac.

#14 ab E-mail
28.02.2007 10:12
[12] etubes, len skoda ze WinXP ma minimalne poziadavky 64MB RAM, nie 256MB a zatiaľ čo na 64MB RAM FF nerozbehneš, Operu máš za pár sekúnd...

#15 pa3k
13.03.2007 23:57
Ešte dodatok k reloadu :) To že browser pri F5 znovu posiela POST je právne. Je vecou programátora aplikácie zabezpečiť to, aby po odoslaní postu bola stránka presmerovaná pomocou hlavičky, tak aby sa pri reload POST neodosielal. AJ tento formulár ktorý tu máš je spravený zle. Ten chudák Firefox za to naozaj nemôže ;)

#16 admin Web E-mail
14.03.2007 07:52
admin [15] pa3k, nechcem sa hádať (mažem flame), ktorý prehliadač je lepší, keď to každý z nás vie :-). Pre každého je dobrý ten prehliadač, ktorý najradšej používa. Ja používam najradšej Operu, pretože je podľa mňa najlepšia.

K reloadu: musí s tým počítať každý programátor ale určite viem, že mi tá blbá hláška vadí. V Opere sa mi nič také škaredé nezobrazí ;-). Niekomu to môže vyhovovať. Aspoň vie, že jednu stránku dozadu odosielal dáta cez POST.

#17 celeb E-mail
19.03.2007 18:26
ovsem aj opera ma jednu slabinu... len darmo budem dufat, ze niektore AJAXove aplikacie budu v najblizsej dobre fungovat pod tymto prehliadacom... napr. taky Google Calendar, ci Docs... je to skoda, lebo potom by sa stal jednoznacne najlepsim prehliadacom... dovtedy si neziska vacsi pocet uzivatelov...

#18 zero0x Web E-mail
30.03.2007 11:58
opera ma mozno prijemnejsie a rychlejsie ui, viac funkcii, ale jedna vec jej stale veeeeeeeeelmi chyba

rozsirenie firebug. kto uz skusal vytvarat javascriptove aplikacie, vie ze bez toho sa nepohne

a vobec nast chybu v javascripte pod operou (rovnako ako pod msie) je trapenie, najhorsia vec na svete...

preto ju nemam rad. komplikuje mi programovanie

#19 PeePay E-mail
25.06.2007 20:04
v prvom rade by som chcel poznamenat ze asi este nikde som necital tak silne neobjektivny a jednostranne zaujaty clanok :( v tabulke s nadpsom Porovnanie: Firefox vs. Opera autor uviedol 14 vlastnosti ktore Opera ma a Firefox nie (ani to dokonca nie je pravda, dostanem sa k tomu). no neuviedol ziadne ktore Firefox ma a Opera nie. to je jeden zo znakov jednostrannej zaujatosti a neobjektivity. pri troch funkciach je nespravne uvedene, ze ich Firefox nema - ma ich. dalej 7 tychto funkcii sa da za menej ako 30 sekund pridat nainstalovanim rozsirenia a jednu funkciu zo zoznamu riesi iny program od toho isteho vyrobcu: Mozilla Thunderbird. rozsirenia su dalsia vec ku ktorej som sa chcel vyjadrit. v clanku bolo iba matne spomenute, ze vobec nejake existuju. podla mna je ovela lepsie mat "cisty" program a pridat si donho funkcie iba ake chcem, a nie mat to uz vsetko "naladovane" v tom hned po instalacii Opery a pritom 3/4 z toho nevyuzijem. dalej dakde v clanku bolo spomenute ze Firefox vobec nesplna standardy atd. dovolim si podotknut ze ide o cistu loz. Firefox je jeden z mala programov (vratane Opery, samozrejme - toto je objektivnost :), ktore plne podporuju vsetky standardy zavedene konzorciom w3.org. co sa tyka spominaneho acid testu, firefox 3.0 (momentalne vo verzii alfa6) ho 100% zvlada a bolo to zname aj v case ked ste tan clanok pisali. to by bolo asi vsetko (mozno je este daco viac, no teraz si nespominam). nechcem tymto nikoho presviedcat na ten "moj" browser, ani nechcem zhadzovat iny, kokurencny (co sa bohuzial o autorovi tohto clanku povedat neda), iba som chcel aby, ako aj autor napisal, sa ludia rozhodli pre ten, ktory chcu. ibaze z clanku kde je Opera vychvalovana do nebies a Firefox potapany na najhlbsie morske dno (a este hlbsie) sa to neda. napisal som teda zopar (podotykam objektivnych) faktov a nech sa teraz kazdy rozhodne sam:)

--- komentár zverejnený na vyžiadanie e-mailom ---

#20 PANTHER Web E-mail
05.08.2007 21:05
Nuž, dobre sa tu hádate :-D ! Ja používam Operu asi dva roky. Vytváram v nej moje webové stránky, či už XHTML, PHP, JavaScript, CSS, všetko sa v nej dá. No akonáhle som si nahodil FF, zistil som, že v ňom nie. FF môže byť dobrý po vytunení, tj milion pluginov, až to má milión MB. Ok, inštalačka FF má iba 6.4 MB a opery až 9.1 MB (už si nepamätám, ale Opera mala viacej), ale keď si Operu nainštaluješ, tak ti stačí max. 1 plugin - Flash. Nič iné! Také ako ochrana proti phisingu, RSS, ATOM, E-mail klient, Bit Torrent, najrýchlejšie generovanie stránok, takže tá inštalačka môže mať o pár MB viac, ale nemusím do toho potom jak ***** inštalovať milión pluginov a teda aj milión MB.


Istý čas som používal aj Firefox. Po štarte Windowsu XP ma dojal dlhým čakaním (cold start), asi tých 10.46 sek. a Opera z cold startu 3 sek. (CPU 1500MHz Intel Centrino, 512MB DDRAM, 64MB Grafika...). Ja okrem tých pekných ikoniek nemôžem FF za nič pochváliť, fakt! A mouse gestures si v Opere neviem vynahradiť, hlavne pri googlení. Za to u FF je to ako ďalší z milión prídavných pluginov....

V Opere si ohľadom vzhľadu buchnem do hocijakej lišty hocijaké tlačítko a hocijaké vyhľadávanie, hocijakú inú lištu inde = sloboda. U FF neviem, nemám čas to skúmať, ale tipujem, že nie.

Na záver, používajte si prehliadače aké chcete! Je mi to fuk! Veď vy sami odhalíte svoje zlé rozhodnutia ;-) . V Opere vyvíjam webové stránky (XHTML, CSS, JavaScript, PHP) bez akýchkoľvek problémov. Opera je pre advanced copmuter users s FF sa pohrajte ako s autíčkom :-)

#21 masterhack Web
21.08.2007 22:31
jednoznacne zdielam nazor s autorom clanku...firefox + milion doplnkov = opera v zakladnom baliku

#22 gorgeous007 E-mail
30.08.2007 17:38
[20] PANTHER, Firefox používam pod Windowsom už od verzie 1.0 a som s ním spokojný. Operu používam tiež - zväčša iba na testovanie mojich stránok, ale občas aj na surfovanie (keď mám vo Firefoxe niečo rozpracované - otvorených milión okien). Vo Firefoxe mám kopu pluginov, ktoré sú zväčša len drobnosti (ale užitočné), ktoré nemá ani Opera. Na veci ako RSS a e-maily mám iný program (Mozillu Thunderbird), ktorý mi beží na pozadí. Veď keby som tie veci mal vo Firefoxe, len by mi tam zavadzali.

No a konečne sa dostávam k veci. Písal si, že k Opere ti stačilo doinštalovať len Flash. Ja som teraz konečne našiel distribúciu Linuxu (Fedoru 7), ktorá má nové jadro a pozná môj pol roka starý hardvér. Hneď po inštalácii som v nej mal Firefox (samozrejme bez pluginov) a ako som ho tak používal, musel som do neho pridať tiež len FLASH (čo bol pre mňa pod linuxom trocha problém). Takže zatiaľ nemám vo Firefox (pod linuxom) žiadne rozšírenia a úplne mi stačí na surfovanie po nete a hranie internetových hier. A ako som písal, na maily a RSS radšej používam iný program.

Viac mi vyhovuje Firefox, no nie som proti Opere! Používal by som ju, keby nezobrazoval niektoré stránky zle. Samozrejme je to iba chyba autora stránok (že ich nevie dobre optimalizovať) a takých stránok je dosť málo, no stretol som sa s nimi, aj keď používam Operu iba zriedkavo. Ďalej mi nej vadí práve to množstvo vecí v nej (RSS, maily, rôzne panely), ktoré mi sú nanič. A poslednú chybu, ktorú zaregistrujú používatelia linuxov, som našiel len nedávno, keď som si do mojej Fedory nainštaloval Operu a zistil som, že má hrozný vzhľad - ako keby nedokončený.

#23 Tiggger
14.12.2007 14:31
[20] PANTHER,urcite pouzivas bit torrent v opere?

#24 admin Web E-mail
15.12.2007 09:14
admin [23] Tiggger, určite bittorrent používať môže, pretože ho Opera podporuje už v základnom balíčku. Ak nemám rýchle pripojenie, na väčšie súbory je vždy vhodný externý klient ale na menšie súbory postačí aj ten v Opere.

#25 PANTHER
29.12.2007 17:07
gorgeous007 - Z toho, že ti vadí to množstvo „zbytočných“ vecí a z toho, že jednou z tvojich hlavných priorít prehliadača je design, usudzujem, že nie si advanced computer user. Nevieš, čo je to komfortné surfovanie po internete, nevieš, čo je to zbytočné inštalovanie dodatočných programov do PC. Ale beriem, tvoja vec. Ja budem všetko robiť iba v jednom programe a nevyužijem pri tom toľko systému, ty budeš využívať 3 a viac programov a využiješ pri tom 3-krát a viac systému.

Toť odo mňa po dlhšom čase. Znovu zopakujem - každý má svoj obľúbený prehliadač a nech si ho používa. Ale pri porovnaní obľúbenosti s kvalitou sa nájdu rozdiely.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti