Prezentácia v Opere - projection

Prezentácia v Opere - projection

projektor Vedeli ste, že Opera môže zobrazovať prezentáciu, ktorá je vytvorená iba v rýdzom XHTML a CSS kóde? Áno, aj toto je jedna z jej skvelých vlastností. XHTML/CSS sa môže zdať, ako extrémne riešenie a možno by ste radšej použili OpenOffice.org Impress, či Microsoft PowerPoint. Tí, ktorí sú zručnejší a nechcú iba klikať, si môžu napísať vlastné CSS a využiť v ňom selektor page-break-after a ním definovať jednotlivé stránky prezentácie. Zároveň zistia, že takéto prezentácie prinášajú mnoho výhod - sú veľmi dobre prenositeľné, pretože si ich môžete jednoducho nahrať na internet a premietať kdekoľvek, kde je pripojenie, projektor a Opera. Pre uľahčenie tvorby prezentácií skúste program QuickShow. Odkazujú naň aj na oficiálnej stránke Opery. Z môjho pohľadu je zbytočný (neskúšal som ho). Všetko si radšej radšej napíšem ako stránku v normálnom editore. Predtým, než sa do niečoho pustíte, prečítajte si aj Opera Show Documentation , kde sa dozviete nové metatagy spojené s prezentáciou.

Môj príklad prezentácie (CSS)

/**
 * Element <div class='onscreen'> sa bude
 * zobrazovať pri normálnom prehliadaní stránky,
 * teda nie pri prezentácií. 
 */
div.onscreen { display:block; padding:10px; }
div.onscreen kbd { font-weight:bold; color:blue; }

/**
 * Prezentácia bude používať element <div class='page'>,
 * ktorý pri media type screen nebude zobrazený  
 */
@media screen {
  div.page { display:none; }
}

/**
 * Pri aktivovanej projekcií sa element <div class='onscreen'>
 * skryjte a element <div class='page'> naopak zobrazí   
 */
@media projection {
  div.onscreen { display:none; }
  div.page { page-break-after:always; padding:10px; text-align:justify; }
  div.page:last-child { page-break-after:avoid; }
  div.page div.projector { display:block; width:250px; height:160px; background:url('projection.png') top right no-repeat; float:right; }
  div.page ol { list-style-type:none; }
  div.page ol li { font-size:16px; border-bottom:3px solid olivedrab; background:yellowgreen; padding:6px 10px 6px 10px; margin:10px 250px 10px 0; }
  div.pagenum { display:block; font-size:25px; color:midnightblue; border-bottom:1px solid black; margin:0 0 10px 0; }
}

XHTML kód nemá zmysel zobrazovať. Prezrite si ho v tomto príklade. Všetko som testoval v Opera 9.5 beta.

Odkazy

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Webdesign · Dátum: 25.01.2008 20:51

Komentáre

#1 alian Web
25.01.2008 21:59
vdaka za tip, zaujimave ;)

#2 Pjotr Web
25.01.2008 23:01
No, tak to vyzerá naskutku zaujímavo. Pre ľudí, čo sa radi hrajú s každým detailom je to krásna vec. Keď si predstavím, že stačí mať Opera@Portable a celá prezentácia je hotová podobne, ako webová stránka za pár minút.

Zrejme na tom pôjde aj PHP, či databáza.

#3 admin Web E-mail
25.01.2008 23:22
admin [2] Pjotr, neviem ako si to myslel s PHP a databázou. Tá prezentácia, čo som uviedol ako príklad je obyčajná stránka s tým rozdielom, že má správne napísaný CSS štýl pre media typ projection. Na takejto stránke užívatelovi Opery stačí stlačiť F11 a môžeš premietať :-). PHP a databáza sú stále na strane servera a Opera na strane klienta.

#4 dusoft Web E-mail
26.01.2008 02:25
Lebo vsak naco pouzivat overeny, univerzalne pouzitelny (IE, Opera, FF, Safari) prezentacny system zalozeny na web standardoch, ze?

http://meyerweb.com/eric/tools/s5/s5-intro.html

#5 admin Web E-mail
26.01.2008 08:52
admin [4] dusoft, veď to je v podstate to isté. V Internet Exploreri, Firefoxe a v Safari(?) je prezentácia nepoužiteľná, pretože prezentácií nie je venovaná celá stránka, resp. sú v nich viditeľné panely. V Opere je viditeľná iba stránka.

A vlastne prečo mám používať nejaký javascript a pomáhať prehliadačom, ktoré poriadne s projection nepracujú. Nikto nepotrebuje prezentáciu robiť na 3 projektoroch, kde pre každý sa použije iný prehliadač. Radšej to spravím v Opere, ktorá projection podporuje.

#6 dusoft Web E-mail
26.01.2008 13:22
Napriklad preto, lebo ten otvoreny format S5 na prezentacie, na ktory som dal odkaz, podporuje aj Opera Show Format 1.0, takze nie je problem urobit male zmeny a pouzivat to podla potreby.

Opacne to neplati.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti