SEO - Úvod, 1.diel

SEO alebo optimalizácie pre vyhľadávače. Čo je to SEO konkrétne a ako funguje sa dozviete v tomto seriály. Prepodkladám, že ak neviete čo toto slovo znamená je to pre vás novinka o ktorej vám radím premýšlať. Asi ste sa ešte nikdy nepozastavovali nad tým kde je miesto vašej stránky vo vyhľadávači. Ak neviete čo je to SEO asi nebude na prvom mieste.
Ak je vaša stráka úspešná vo vyhľadávačoch, znamená to, že jej návštevnosť by sa mala rapídne zvýšovať. Prvé čo musíte urobiť preto aby sa vaša stránka zaradila do vyhľadávačov, je jej registrácia. Registrácia do katalógových vyhľadávačov pomáha ale nie v takej miere akoby vašu stránku našiel nejaký fulltextový prehliadač. Fulltextové prehliadače sú používanejšie a nieje možné sa do nich registrovať(sú výnimky). Aby som to zhrnul, tak máte tieto možnosti:

Fulltextové vyhľadávače
Tieto vyhľadávače vašu stránku nájdu samé pomocou robotov.
Príklad fulltextového vyhľadávača: Google.sk, Jyxo.cz.

Katalógové vyhľadávače
Musíte sa do tejto stránky zaregistrovať a až potom niekto bude môcť nájsť vašu stránku v katalógu. Registrácia v katalógoch trvá približne 3-14 dní. Zálaží od vyhľadávača.
Príklad katalógového vyhľadávača: Zoznam.sk, Szm.sk.

Svoj spôsob vyhľadávania majú aj katalógové vyhľadávače. Ale hľadajú len v 3 veciach a to v: <title>, metatagy "description" a "keywords". Tieto 3 údaje by sa mali zhodovať v určitej miere resp. podobať. Najväčším problém v optimalizácií nieje nič iné ako konkurencia. Optimalizácia pre fulltextové vyhľadávače je oriešok, ktorým sa budeme zaoberať v tomto seriály a musím povedať, že nič nieje ťažšie ako boj s konkurenciou a ešte musíte k tomu čakať ako vás vyhľadávač zaradí. Trvá to niekoľko dní a tým pádom to vyžaduje aj trplezivosť.

Kaďže táto časť je skôr teoretická uvediem sem najdôležitejšie veci, ktoré nemôžu chýbať na stránke aby bola aspoň minimálne optimalizovaná pre vyhľadávače.
Metatagy
language, description, keywords, robots
Titulok
tag <title>
Nadpis
tag <h1> (max. počet na stránke môže byť len 1)
Obsah
a nakoniec obsah max. ako sa len dá podobný vyššie uvedením údajom.
Toto nech je základ pre vašu stránku a neoúštajte ani jedeu vec s uvedených údajov. Vždy nech sú v každom HTML kóde.

Teraz konečne prejdeme k praxi a zapíšeme príklad základnej optimalizácie. Dúfam, že základy (X)HTML máte a ak nie, tak sa chodte späť do rubriky HTML.
  <?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-2"?>

  <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

  <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="cs">

  <head>

  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />

  <meta name="language" content="slovak">
  <meta name="description" content="Optimalizácia pre vyhľadávače SEO zdarma" />

  <meta name="keywords" content="optimalizácia,vyhľadávače,seo" /> 

  <meta name="robots" content="index, follow" />

  <title>Optimalizácia pre vyhľadávače</title>

  </head>

  <body>

  

  <h1>SEO</h1>

  Obsah tejto stránky tvorí hlavne optimalizácia pre vyhľadávače SEO.
  


  </body>

  </html>
  
Toto by bol kód, ktorý predstavuje hlavný príklad toho ako má vyzerať stránka zo Teraz sa preuniem k popisu metatagov. Language zaručí správne zobrazenie kódovanie pre vyhľadávače. Description slúži už s prekladu na popis stránky. Je dobré v ňom uviesť čo najviac slov s obsahu stránky, nadpisu alebo keywords. Keywords slúžia hlavne na vyhľadanie reťazca, ktorý bude zadaný a následne sa bude zhodovať s nejakým keywordom. Gigant Google tento metatag neberie do úvahy. Mnoho fulltextových vyhľadávačov áno, takže je samozrejmosť ho zapísať. Posledný metatag je robots a ovplyvňuje spôsob vyhľadávania vyhľadávačmi resp. či stránka má byť zaradená alebo nemá byť zaradená vo vyhľadávači. Toto zaistý pomocou "index". A ak si neprajete aby vaša stránka bola vo vyhľadávači stačí to zapísať takto "noindex". Ďalší text "follow" slúži na to aby vyhľadávač nasledoval aj linky, ktorú sú umiestnené na vašej stránke. Odporúčam nastavenie ako je urobené v ukážkovom kóde. Zdanie ALL nahradí index a follow a naopak zadanie NONE naahradí noindex a nofollow.
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: SEO, SEM · Dátum: 30.04.2005 22:07

Komentáre

#1 wladko E-mail
21.04.2006 16:01
a co meta name revisit-after? je dobre si ho dat do hlavicky? cca ako casto sa robot vracia na stranku ak tam nie je nic nastavene?

#2 admin Web E-mail
21.04.2006 16:39
admin Tento metatag by som neodporúčal vôbec. Ide o to, že nie je podporovaný žiadným z hlavných vyhľadávacích enginov.
Odporúčam dobrý článok na Seo Consultants

#3 Joanna Kamenarska Web
04.03.2009 21:55
a co tak nastroj od googlu na rozpoznanie a vyber klucovych slov?

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti