SigmaCMS dostupný na Google Code

SigmaCMS dostupný na Google Code

Google Code je služba umožňujúca každému vlastníkovi Google Account hostovať akýkoľvek projekt. Ide o niečo podobné ako mimoriadne kvalitná, no pomalá a reklamou preplnená služba SourceForge. Rozhodol som sa pre ňu, pretože mi poskytuje wiki, bugreport a hlavne SVN. Ako externé doplnky mám na výber štatistiky návštevnosti Google Analytics alebo možnosť vytvoriť si diskusnú skupinu (mailing list). Maximálna veľkosť projektu je obmedzená len na 100 MB, ale môžete požiadať o zvýšenie. Vlastne, keď vám niečo nevyhovuje, stále musíte otravovať Google e-mailom alebo to nahlásiť ako problém.

SigmaCMS projekt na Google Code hostingu

Aktuálna verzia SigmaCMS je určená iba pre vývojárov, takže začiatočníci nech nečakajú na pomoc s inštaláciou, ale radšej na prvú stabilnú verziu. Dokumentáciu k systému uvoľním onedlho. Zatiaľ to berte ako "preview", pretože pluginy sa ešte chvíľu zdržia.

SigmaCMS na Google Code: http://code.google.com/p/sigmacms/

Inštalácia

Nezabudnite si pred inštaláciou skontrolovať minimálne požiadavky.

 1. Stiahnite si SigmaCMS (najnovšia verzia bude vždy na SVN).
 2. Umiestnite zdrojové kódy na server (napr. http://localhost/sigmacms/).
 3. Nastavte CHMOD pre /logs, /skins, /temporary a /upload na 777.
 4. Zadajte cestu k inštalačným skriptom (napr. http://localhost/sigmacms/install/).
 5. Vyplňte všetky formuláre. Pri nastavovaní databázy máte na výber medzi MySQL(i) a SQLite. Ostatné zatiaľ v inštalačnom skripte nie sú implementované.
 6. Po úspešnej inštalácií vymažte adresár /install.
 7. Prihláste sa do administrácie (napr. http://localhost/sigmacms/administration/) pomocou užívateľského mena admin a hesla admin. Ihneď si zmeňte heslo.

Inštalačné skripty ešte nie sú hotové (nedá sa predpokladať úspech inštalácie) a preto odporúčam ako alternatívny spôsob inštalácie priamy import databázy. Štruktúra je v zložke /install/databases/mysql.sql a dáta si stiahnite tu. Musíte vytvoriť aj konfiguračný súbor (viď vzor), ktorý uložte do koreňového adresára.

Poinštalačné úkony

Súbor .htaccess je priam určený na užívateľský zásah. Vďaka nemu je možné definovať súbory, na ktoré bude užívateľ presmerovaný, ak dôjde k chybe (napr. 404.html, 403.html a pod.), prepisovať URL, zakazovať prístup k súborom atď. Odporúčam, aby ste nechali prístup k súborom typu .tpl a .inc zakázaný.

Vzhľady

V SigmaCMS neexistuje nič, čo by ste nemohli vo vzhľade upraviť. Záleží len od vás ako bude stránka vyzerať. Všetky vzhľady sú uložené v zložke /skins/<názov_vzhľadu>/. Súborom, ktoré nechcete, aby boli videné nechajte koncovku .inc. Ukážkový vzhľad je obsiahnutý v základnom balíčku.

Pluginy

Sľubované pluginy a ich API popíšem o niekoľko dní. Poskytnem aj hotové príklady. Zatiaľ si musíte vystačiť so základným balíčkom.

Plány do budúcnosti

 • Napísať stovky skvelých pluginov.
 • Preložiť dokumentáciu do angličtiny.
 • Vytvoriť pekné (profesionálne) logo.
 • Otestovať kompatibilitu databáz SQLite, PostgreSQL a Microsoft SQL Server.
 • Vylepšiť niektoré sekcie v administrácií.

Kto môže nejako pomôcť s uvedenými plánmi alebo inak, nech mi napíše e-mail.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: SigmaCMS · Dátum: 08.03.2008 19:48

Komentáre

#1 Pjotr Web
08.03.2008 22:33
Super. Už len demo nahodiť ;-).

#2 tiso Web E-mail
09.03.2008 01:43
Tiež by som sa prihovoril za demo, síce ju vidím v akcii na tomto blogu, ale do administrácie sa nedostanem... Letmo som si pozrel zdrojáky, programuješ to objektovo, len neviem či máš dobrú koncepciu... Dorobím ten svoj a môžeme si porovnávať kto má lepší :-)

#3 admin Web E-mail
09.03.2008 03:04
admin [2] tiso, koncepciu si určil naozaj letmo, pretože je navrhnutá výborne. Keď napíšeš len tri bodky nemá zmysel, aby si to hodnotil. SigmaCMS som síce poskytol na stiahnutie, ale stále ide iba o developer preview. Nie je hotových veľmi veľa vecí napr. výnimky, niektoré sekcie administrácie, treba vhodne umiestniť udalosti, vylepšiť i18n, dokončiť inštalačné skripty, otestovať podporu databáz atď.

Len si prosím nemýl SigmaCMS s tým SigmaCMS, ktoré je na tomto weblogu :-). Toto je úplne iný CMS, ktorý som napísal pred rokmi a má so skutočným SigmaCMS spoločný jedine názov.

#4 sb
24.11.2008 22:59
V akom štádiu je to teraz? Je niečo nové? Pokračujete v projekte?

#5 admin Web E-mail
24.11.2008 23:03
admin Momentálne mám veľa práce, takže nestíham. Projekt však určite neskončil a budem v ňom pokračovať.

#6 blizz.boz Web E-mail
31.05.2009 14:19
Mohol by si ho pridať aj na stránku opensourcecms.org a pridať tam aj nejaké demo

#7 Flety Web E-mail
19.11.2009 20:17
Koľko ľudí ho teraz používa(približne)? A zišlo by sa nejaké demo.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti