SigmaCMS dostupný na Google Code

Google Code je služba umožňujúca každému vlastníkovi Google Account hostovať akýkoľvek projekt. Ide o niečo podobné ako mimoriadne kvalitná, no pomalá a reklamou preplnená služba SourceForge. Rozhodol som sa pre ňu, pretože mi poskytuje wiki, bugreport a hlavne SVN. Ako externé doplnky mám na výber štatistiky návštevnosti Google Analytics alebo možnosť vytvoriť si diskusnú skupinu (mailing list). Maximálna veľkosť projektu je obmedzená len na 100 MB, ale môžete požiadať o zvýšenie. Vlastne, keď vám niečo nevyhovuje, stále musíte otravovať Google e-mailom alebo to nahlásiť ako problém.

SigmaCMS projekt na Google Code hostingu

Aktuálna verzia SigmaCMS je určená iba pre vývojárov, takže začiatočníci nech nečakajú na pomoc s inštaláciou, ale radšej na prvú stabilnú verziu. Dokumentáciu k systému uvoľním onedlho. Zatiaľ to berte ako "preview", pretože pluginy sa ešte chvíľu zdržia.

SigmaCMS na Google Code: http://code.google.com/p/sigmacms/

Inštalácia

Nezabudnite si pred inštaláciou skontrolovať minimálne požiadavky.

  1. Stiahnite si SigmaCMS (najnovšia verzia bude vždy na SVN).
  2. Umiestnite zdrojové kódy na server (napr. http://localhost/sigmacms/).
  3. Nastavte CHMOD pre /logs, /skins, /temporary a /upload na 777.
  4. Zadajte cestu k inštalačným skriptom (napr. http://localhost/sigmacms/install/).
  5. Vyplňte všetky formuláre. Pri nastavovaní databázy máte na výber medzi MySQL(i) a SQLite. Ostatné zatiaľ v inštalačnom skripte nie sú implementované.
  6. Po úspešnej inštalácií vymažte adresár /install.
  7. Prihláste sa do administrácie (napr. http://localhost/sigmacms/administration/) pomocou užívateľského mena admin a hesla admin. Ihneď si zmeňte heslo.

Inštalačné skripty ešte nie sú hotové (nedá sa predpokladať úspech inštalácie) a preto odporúčam ako alternatívny spôsob inštalácie priamy import databázy. Štruktúra je v zložke /install/databases/mysql.sql a dáta si stiahnite tu. Musíte vytvoriť aj konfiguračný súbor (viď vzor), ktorý uložte do koreňového adresára.

Poinštalačné úkony

Súbor .htaccess je priam určený na užívateľský zásah. Vďaka nemu je možné definovať súbory, na ktoré bude užívateľ presmerovaný, ak dôjde k chybe (napr. 404.html, 403.html a pod.), prepisovať URL, zakazovať prístup k súborom atď. Odporúčam, aby ste nechali prístup k súborom typu .tpl a .inc zakázaný.

Vzhľady

V SigmaCMS neexistuje nič, čo by ste nemohli vo vzhľade upraviť. Záleží len od vás ako bude stránka vyzerať. Všetky vzhľady sú uložené v zložke /skins/<názov_vzhľadu>/. Súborom, ktoré nechcete, aby boli videné nechajte koncovku .inc. Ukážkový vzhľad je obsiahnutý v základnom balíčku.

Pluginy

Sľubované pluginy a ich API popíšem o niekoľko dní. Poskytnem aj hotové príklady. Zatiaľ si musíte vystačiť so základným balíčkom.

Plány do budúcnosti

Kto môže nejako pomôcť s uvedenými plánmi alebo inak, nech mi napíše e-mail.

08.03.2008 19:48

PaBi3

SigmaCMS