Toshiba Satellite P300-133

Satellite P300-133 je jedným z predstaviteľov najnovšieho modelového radu notebookov Toshiba, ktoré využívajú služby procesorov Core 2 Duo postavených už na novom jadre série Penryn. K tomu ďalej pripája 17-palcový širokouhlý displej spoločne s klávesnicu s numerickou časťou, slušne výkonnú diskrétnu grafickú kartu a zaujímavý dizajn.

Toshiba Satellite P300-133

Konfigurácia

Satellite P300-133 je jedným z mnohých zástupcov mobilnej platformy Centrino Duo. Konkrétne tento model je založený na jej najnovšej, už štvrtej, generácii s názvom Santa Rosa (predtým Carmel, Sonoma, Napa). Ide o zjednotenie dvojjadrového procesora Intel Core 2 (Merom, Penryn), jednej z derivácii čipovej súpravy Mobile Intel 965 Express (PM965/GM965/GL960) a bezdrôtového sieťového adaptéra s podporou štandardu pre bezdrôtový prenos IEEE 802.11n (maximálna prenosová rýchlosť 300 Mb/s). Pripomínam, že ide už o oficiálne ratifikovanú verziu tohto štandardu. V nedávnej minulosti (a pravdepodobne ešte aj dnes) sa totiž dalo naraziť na zariadenia, ktoré podporovali len jej neoficiálnu verziu z roku 2007 a preto nemusia so súčasnými zariadeniami vybavenými týmto štandardom korektne spolupracovať.

Centrino

Procesor patrí medzi najnovších zástupcov rodiny Core 2 Duo. Založený je na 45nm jadre Penryn. Oproti predchádzajúcej polgenerácii si tieto procesory polepšili predovšetkým v oblasti spotreby, okrem toho ale aj rozšírili inštrukčnú súpravu o SSE4.1 inštrukcie, ktoré nájdu uplatnenie predovšetkým pri kódovaní videa (napr. DivX z nej dokáže počnúc verziou 6.6 veľmi dobre ťažiť).

CPU-Z

Hardwarovým vybavením sa síce notebooku radí k platforme Santa Rosa, stále ale disponuje sieťovým adaptérom Intel 3945ABG, teda o generáciu mladším. Ten vyhovuje štandardom IEEE 802.11a/b/g. V žiadnom prípade však nejde o výstrelok Toshiby či nejaký ojedinelý jav. Množstvo výrobcov jednoducho asi stále radšej staví na staršiu, ale zato osvedčenú technológiu.

O spracovanie zvuku sa stará zvukový adaptér Conexant Cx20561, ktorý je v skutočnosti, zdá sa, len preoblečenou integrovanou Santa Rosa zvukovou kartou.

Do Satellite P300 bol nainštalovaný pevný disk Toshiba MK3252GSX. Ide o relatívne nový model, ktorý sa produkuje od novembra 2007. Jeho 320 GB je rozdelených medzi iba dve platne pohybujúce sa rýchlosťou 5400 ot./min. Kapacita vyrovnávajúcej pamäte je 8 MB. Pevný disk veľmi je nízky – v najvyššom bode dosahuje len 9,5 mm. K dispozícii je aj neosadená šachta na rozšírenie o ďalší disk.

Za optickú mechaniku bol zvolený Pioneer DVD-RW DVRKD08A. Ide o štandardnú mechaniku s podporou všetkých dnešných CD a DVD formátov. Nevyužitie BR mechaniky by som dnes ešte nebral ako nevýhodu. Napriek tomu by ako investícia do budúcnosti určite prišla vhod.

Porty

Pri pohľade na pravý bok notebooku sa nám naskytne pohľad na (zľava) VGA (D-Sub 15), výstup S-Video, HDMI, RJ45 (LAN), 2x USB 2.0 a Firewire. Hneď nad USB a Firewire konektormi je záslepka skrývajúca ExpressCard/54 slot. Medzi konektory VGA a S-Video je umiestnená vetracia šachta.

Toshiba Satellite P300-133 sprava

Ľavý bok odhaľuje (zľava) ďalšie dva USB 2.0 porty, konektor pre modem, optickú mechaniku, konektor pre napájací adaptér a bezpečnostnú zámku Kensington Security Slot.

Toshiba Satellite P300-133 zľava

Na prednej strane notebooku sa nachádza prepínač Wi-Fi, čítačka pamäťových kariet (podporované sú xD, MS, SD/MMC), dvojica audio jackov a regulátor hlasitosti ozvučenia.

Toshiba Satellite P300-133 spredu

Nakoľko je displej vyriešený ako je, zadná strana ja o konektory ochudobnená úplne.

Displej

Displej je vybavený technológiou, ktorú Toshiba nazýva TruBrite. Nejde o nič iné ako antireflexný filter, ktorým je obrazová plocha potiahnutá. Miesto toho, aby svetlo z okolia odrážala, pohlcuje ho a pozorovateľovi sa nasledovne do oko dostáva maximum svetla z displeja a minimum z okolia. Ide o zabehnutý koncept, ktorý používajú aj ostatný výrobcovia, len pod iným názvom (napr. u HP je to BrighView). Vedľajším produktom je žiaľ efekt, ktorý zabraňuje použitiu notebooku v exteriéroch na priamom svetle - v obraze sa výrazne odráža okolie.

Displej

Vďaka TruBrite je obraz jasný a kontrastný. Podanie farieb je však trošku skreslené. Nie je zlé, ale je cítiť, že by sa dalo zlepšiť. Červená nie je dostatočné sýta, rovnako tak zelená. Prechody odtieňov sivej sa podarilo zvládnuť viac menej bez problémov.

Farebné podanie displeja

Pozorovacie uhly sú v horizontálnom smere veľmi dobré, pri pohľade z priveľkých uhlov je ale pozorovateľný úbytok kontrastu smerom ku krajom obrazovky. Vo vertikálnom smere prechádzajú pri väčších uhloch svetlé farby do negatívu, ale už aj pri menších pôsobí obraz silno presvietene.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 24.08.2008 17:00

Komentáre

#1 idandra E-mail
23.03.2009 16:53
...mala som tento model, dizajnovo je fakt vymakany...horsie je to s hardverom...ale nastastie mi vratili peniaze a kupila som si HP :)

#2 m@te Web E-mail
27.03.2009 16:56
neviem, ci aj tento ma taku hladku lesklu klavesnicu. Pisal som na takej a bolo to priserne. A taktiez tie velke buttony pod touchpadom - na stlacenie potrebovali viac sily ako by sa ziadalo.

#3 Ghostix E-mail
10.09.2009 19:48
No ja mam sice iny model ale dizajnovo vyzera fakt super, s hardwerom som spokojny jedinou nevyhodou je ze je stale zacapkany na spodnej casti...pokial vsak nemam mastne prsty na tej klavesnici nevydno vobec nic...a s buttony su podla mna super, jediny probem je podla mna s chaldenim kedze fajne pecie :D

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti