Toshiba Satellite P300-133

Satellite P300-133 je jedným z predstaviteľov najnovšieho modelového radu notebookov Toshiba, ktoré využívajú služby procesorov Core 2 Duo postavených už na novom jadre série Penryn. K tomu ďalej pripája 17-palcový širokouhlý displej spoločne s klávesnicu s numerickou časťou, slušne výkonnú diskrétnu grafickú kartu a zaujímavý dizajn.

Toshiba Satellite P300-133

Dizajn, konštrukcia, ergonómia

Toshiba sa u novej modelovej rady Satellite jednoznačne snažila vsadiť na oči zákazníka. Dizajnovo P300 stále vychádza zo svojho priameho predchodcu, kompletne bola ale zmenená povrchová úprava, farebné stvárnenie a celkovo vyzerá štýlovejšie. Hneď na prvý pohľad vám tak padnú do oka jej lesklé čierne plasty, ktoré pokrývajú prakticky celé telo notebooku s výnimkou prednej strany displeja. Tá je pokrytá jednoduchým sivým plastom, po bokoch ktorého sa nachádza niekoľko malých gumených nožičiek zabraňujúcich dotyku displeja s klávesnicou a priliehajúcimi plastmi. Okolie klávesnice je zdobené strieborným pruhovaným tiahnucim sa až po spodnú časť touchpadu. Lesklé plasty vyzerajú pekne, no ich nevýhodou je, že sa na notebook neustále chytajú odtlačky prstov a prach. Akákoľvek údržba povrchu preto zostáva čisto v rovine dobrého pocitu.

Displejová časť je so základňou spojená prostredníctvom jedného veľkého kĺbu tiahnuceho sa takmer celou šírkou notebooku, mal by teda niečo vydržať. Kvôli veľkosti kĺbu je manipulácia s displejom o niečo náročnejšia a sprevádzaná vŕzganím, v praxi však nejde o žiadny významný problém. Tela sa nedotýka zhora, ako to býva zvykom, ale zvnútra. Displej na vás preto po vyklopení efektne vykúka akoby spoza notebooku. Pekné na pohľad, z praktického hľadiska ale môže prekážať, že ho nevyklopíte o viac ako cca. 140°. Na tento problém narazíte najčastejšie, keď budete mať notebook položený na nohách. Niekto by mohol namietať, že notebooky so 17-palcovou a väčšou uhlopriečkou displeja nie sú určené na nasadenie „v teréne“, niekedy okolnosti ale nepustia, a preto toto tvrdenie ako výhovorka neobstojí u každého. Pre spôsob, akým sa displej vyklápa logicky nenájdeme na zadnej strane notebooku žiadne konektory.

Priestor nad klávesnicou je využitý ako malé multimediálne centrum. V jeho centre sa nachádzajú indikačné diódy/tlačidlá v jednom, slúžiace na obsluhu zvuku (mute, pauza, stop, posúvanie v playliste) a hlavný vypínač. Tieto vymoženosti tu nie sú len na okrasu. Po krajoch tejto časti základne totiž „tróni“ dvojica reproduktorov Harman/Kardon, ktoré sa snažia o vytvorenie podľa možnosti čo najpríjemnejšieho hudobného zážitku. Pred očami nie sú skryté, ale vykúkajú spopod priehľadnej plastovej mriežky. Nech už je nimi produkovaný zvuk akýkoľvek, rozhodne sa vymyká notebookovému priemeru a celkovo vzaté, hrajú veľmi dobre. Vyzdvihnúť musím predovšetkým hlasitosť, s akou sa dokážu rozoznieť. Keby sa k reproduktorom pridal subwoofer, ktorý by zvuku dodal hĺbku, bol by zážitok (na notebookové) pomery takmer dokonalý.

Multimediálny panel

Ak potrebujete často písať číslice, alebo len často písať, bude sa vám ponúkaná klávesnica páčiť. Je nielen plného formátu, t. z. vrátane numerickej časti, ale aj rozmiestnením kláves verne kopíruje svojich desktopových kolegov. Oceňujem predovšetkým dvojriadkový Enter a klávesu FN umiestnenú napravo od ľavého Ctrl (niektorý výrobcovia ju zvyknú vložiť celkom doľava a osoby, ktoré prišli od štandardnej PC klávesnice si na ňu potom musia zvykať). Caps Lock je typicky pre Toshibu vybavený aj diódou signalizujúcou stav tejto klávesy.

Klávesnica

Numerická časť je v poriadku, jej prevedenie je na notebooky štandardné. Žiaľ, práve s numerickou časťou sa pri písaní vyskytol pomerne závažný problém. Stlačenie istej dvojice číslic za sebou s frekvenciou úderov rovnou bežnému písaniu vždy vyústi do vypísania jedného znaku navyše. Napr., ak stlačíte po sebe 1 a 4, vypíše sa „146“. Ak stlačíte 8 a 5, vypíše sa „8,5“ a takto by som mohol pokračovať ešte dlho. Ak klávesom necháte na oddýchnutie aspoň pol sekundy, pozorovaný jav nenastane. V nádeji, že ide len o akúsi softwarovú príčinu som nabootoval linuxovú live distribúciu Ubuntu, no problém sa opakoval. Možno išlo len o chybu testovaného kusu a daný jav by sa dal dodatočne odstrániť. Nad numerickými klávesmi sa nachádza klasické zoskupenie Ins, Del, Home, End, pričom nechýba ani PgUp a PgDn.

Numpad

Touchpad je dostatočne veľký, so zaujímavou povrchovou úpravou. Do tela notebooku nie je vôbec zapustený a akoby len prekrýval strieborné línie, ktorými je notebook pomaľovaný. Celá jeho vrchná línia je podsvietená, čo príde najmä v tme vhod. Či už ide o navigáciu kurzoru alebo scrollovanie, touchpad reaguje citlivo a nie je oneskorený.

Pod touchpadom je vyhĺbená priehlbina, v ktorej sú uložené dve strieborné tlačidlá. Verím, že sú nastriekané dostatočne kvalitne, inak by po určitej dobe používania mohli začať púšťať farbu. Oblasť od začiatku priehlbiny až dolu po samotnú hranu prístroja je už čisto čierna, bez akýchkoľvek ozdobných prvkov. Len v ľavom dolnom rohu žiari podsvietený nápis Satellite.

Touchpad

Na spodnej hrane základne v strede nájdeme indikačné diódy pre pripojené napájanie zo siete, zapnutie stroja, stav batérie a pevný disk. „Stavová“ dióda svieti za normálnych okolností nabielo, ako náhle sa ale batéria dostatočne priblíži vybitiu, rozsvieti sa dočervena.

Spodok notebooku je plochý, nenájdeme tu žiadny zbytočný reliéf. Ak by ste sa potrebovali dostať dnu, nie je problém odskrutkovať zopár skrutiek (pevné disky), poprípade posunúť malú poistku (priestor batérie).

Spodok

Batéria

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 24.08.2008 17:00

Komentáre

#1 idandra E-mail
23.03.2009 16:53
...mala som tento model, dizajnovo je fakt vymakany...horsie je to s hardverom...ale nastastie mi vratili peniaze a kupila som si HP :)

#2 m@te Web E-mail
27.03.2009 16:56
neviem, ci aj tento ma taku hladku lesklu klavesnicu. Pisal som na takej a bolo to priserne. A taktiez tie velke buttony pod touchpadom - na stlacenie potrebovali viac sily ako by sa ziadalo.

#3 Ghostix E-mail
10.09.2009 19:48
No ja mam sice iny model ale dizajnovo vyzera fakt super, s hardwerom som spokojny jedinou nevyhodou je ze je stale zacapkany na spodnej casti...pokial vsak nemam mastne prsty na tej klavesnici nevydno vobec nic...a s buttony su podla mna super, jediny probem je podla mna s chaldenim kedze fajne pecie :D

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti