Toshiba Satellite P300-133

Satellite P300-133 je jedným z predstaviteľov najnovšieho modelového radu notebookov Toshiba, ktoré využívajú služby procesorov Core 2 Duo postavených už na novom jadre série Penryn. K tomu ďalej pripája 17-palcový širokouhlý displej spoločne s klávesnicu s numerickou časťou, slušne výkonnú diskrétnu grafickú kartu a zaujímavý dizajn.

Toshiba Satellite P300-133

Testy výkonu, výdrž

V predchádzajúcich kapitolách sme si Satellite predstavili po stránke konfigurácie a dizajnu. Teraz je rad na výkone. Ako už bolo napísané, za svoje hardwarové vybavenie sa testovaný notebook hanbiť nemusí a nejakú tu dobu bude odolávať aj potrebám tých náročnejších. Keďže ma vstavanú grafickú kartu Radeon HD3650, viac som sa sústredil aj na testovanie v hrách. Všetky testy boli spustené tri krát (ak nebude uvedené inak) a uvedené čísla sú aritmetickým priemerom nameraných hodnôt.

O výkone už čo-to naznačuje Windows Experience Index. Hodnota 5,1 je veľmi pekný výsledok.

Windows Experience Index

Výkon procesora

Na otestovanie výkonu procesora dobre poslúžia jedine nástroje, ktoré merajú jeho výkon v praxi. Rozhodol som sa preto nepoužiť benchmark Sandra od SiSoftware, ktorého výstupom sú čísla predstavujúce len čisto teoretický výkon a môžu čosi naznačovať, ale ako sa už neraz ukázalo, od reálneho výkonu môžu mať pomerne ďaleko. Na zozname sa teda ocitli PCMark05, ktorý dokážu procesor otestovať v kancelárskych aplikáciách, pri manipulácii s obrázkami, v jedno- i viacvláknovom prostredí a pod. Ďalej bol použitý test Cinebench R10, ktorý výborne odzrkadľuje výkon procesora pri počítaní náročnej grafiky. Okrem toho bolo v teste použité aj procesorové skóre z testu 3DMark06, v ktorom sa odráža výkon procesora pri počítaní umelej inteligencie a náročnej fyziky.

PCMark05 - CPU

Cinebench R10

Výkon pevného disku

Výkon pevného disku ako najpomalšej súčasti počítača je veľmi dôležitý. Toto tvrdenie platí o to viac, keď sa prenesieme do notebookového sveta, kde je bežné, že sa platne pevných diskov otáčajú podstatne pomalšie ako u ich kolegov z desktopov. Použité boli benchmarky PCMark 05, PCMark Vantage a HDTune.

PCMark05 HDD Benchmark Everest HDD Benchmark HDTune 3.20

Samotný výkon disku je veľmi dobrý, jedine prístupová doba je trošku slabšia ako by som si predstavoval.

Výkon grafickej karty

Vďaka prítomnosti grafickej karty ATi Radeon HD3650 nie je nereálne si na Toshibe zahrať akúkoľvek dnešnú hru. Človek sa ani nemusí až tak obmedzovať s úrovňou detailov a hru si bez väčších ťažkostí zahrá aj v natívnom rozlíšení 1440x900. Testovalo sa ako v syntetických, tak aj reálnych podmienkach. Zástupcom prvých menovaných je 3DMark 06. Notebook som chcel preskúšať aj v novom 3DMark Vantage, z neznámych dôvodov sa mi žiaľ ale nepodarilo žiadny test spustiť. Čo sa herných testov týka, použité boli F.E.A.R., Test Drive Unlimited, TESIV: Oblivion, Gothic III a Crysis demo. Ak hra nedisponovala zabudovaným testom výkonu, meral som pomocou programu Fraps. Vždy išlo o taký istý jednu minútu dlhý úsek. Meranie sa zopakovalo tri krát a snímky za sekundu sa spriemerovali.

3DMarky sú už roky symbolom, ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje verejnú mienku a potenciálnych zákazníkov pri výbere grafickej karty. Prečo tomu tak je teraz nie je dôležité. Dôležité je pre nás číslo, ktoré tento test vyprodukuje. Meranie som len pre zaujímavosť urobil s predinštalovanými ovládačmi Catalyst 8.4, ako aj a s v dobe písania článku najnovšími Catalyst 8.6. Rozdiel bol prakticky nemerateľný.

3DMark06

F.E.A.R. je už postaršou hrou, stále však dokáže dobre preveriť schopnosti grafickej karty. Testovalo sa so strednými a vysokými detailmi nastavenými priamo v hre. Hra nedovoľovala nastaviť rozlíšenie vyššie ako 1152x864, takže sa testovalo len v 1024x768 a v ňom. Na meranie bolo použitý vstavaný benchmark.

F.E.A.R.

Ďalším zo zástupcov FPS akcií je asi najnáročnejšia hra súčasnosti a preto niet divu, že Toshiba sa pri jej behu riadne zapotila. Podobne ako u F.E.A.R., aj tu sa testovalo pomocou vstaveného benchmarku. Frameraty sú nízke, ukazuje sa však, že pri nastavení stredných detailov a rozlíšenia 800x600 je hra úplne hrateľná (s prižmúrením oboch očí to ide aj v 1280x800, nie je to ale celkom ono).

Crysis

Test Drive Unlimited je zástupcom moderných automobilových hier. Disponuje otvoreným svetom, kde sa môžete preháňať v meste i mimo neho. Testovalo sa v najťažších podmienkach, počas preteku v meste (o polovicu náročnejšie na výpočtový výkon ako krajina bez mesta). Rozdiel medzi strednými a vysokými detailmi sa tu takmer neprejavil (rozdiely v desatinách fps), a tak som jednoducho meral na plných detailoch so zapnutým a vypnutým HDR.

Test Drive Unlimited

Po rýchlej jazde trochu spomalíme a popreháňame sa po pláňach Oblivionu. Detaily boli nastavené na stredné a vysoké cez menu ešte pred samotným spustením hry. Keďže Oblivion žiadny vstavaný test neponúka, meral som pomocou Fraps. Konkrétne v lokácii hneď ako vyjdete zo stoky. Pokračoval som k zrúcanine oproti, porazil jedného súpera a utekal ďalej smerom ku kopcu. V interiéroch je počet fps ďaleko vyšší. Ako vidno, s hraním nebol problém.

Oblivion

Poslednou testovanou hrou bol Gothic III. Nejde o hru, ktorá by sa niekedy hrala v celosvetovom meradle a ATi pre ňu preto nie veľmi optimalizovala ovládače. Disponuje ale na efekty bohatým a pekným svetom a grafické karty dokáže dobre prevetrať. Aj tu sa testovalo pomocou Fraps – obehol som štartovaciu osadu a zamieril smerom do lesa, ku skrýši rebelov. Hra spôsobovala Radeonu isté problémy, výraznejší vplyv na herný zážitok som našťastie nezaregistroval. Nízke hodnoty minimálneho fps sú dané načítavaním herného sveta a na počudovanie sa viac prejavujú pri nastavených stredných ako vysokých detailoch.

Gothic III

Výdrž batérie

Šesťčlánková batéria s kapacitou 4000 mAh dokáže P300 udržať v zapnutom stave pri plnom zaťažení len približne hodinu. Pri bežnom surfovaní po internete a počúvaní hudby sa táto doba predĺži na dve hodiny. Ak by sme sa na tento notebook ale pozerali ako náhradu za PC (čo vlastne aj je), nie je krátka výdrž až takým veľkým kazom a radí sa medzi multimediálny priemer. Komu sa výdrž nepozdáva, má možnosť si dokúpiť objemnejšiu 9-článkovú 6000-mAh batériu.

Výdrž batérie

Keď som mal spustený CPU-Z a hral sa s prepínaním režimov spotreby, všimol som si jednu zvláštnosť. Keď bol plán napájania nastavený na „maximálny výkon“ a s počítačom sa nič nerobilo, všetko bolo v poriadku. Procesor jednoducho znížil násobič na 6x a podtaktoval sa tak na 1,2 GHz. V režime „rovnováha“ sa ale aj bez akejkoľvek záťaže pohyboval s frekvenciou od 1,2 po 1,6 GHz a úmerne tomu si nastavoval napätie (približne v 3-sekundových intervaloch). Pri nastavenom pláne „úsporný režim“ procesor zase napriek zníženému napájaniu nešiel s násobičom nižšie ako na 8x a frekvenciu držal na 1,6 GHz.

Reakcia na režímy spotreby

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 24.08.2008 17:00

Komentáre

#1 idandra E-mail
23.03.2009 16:53
...mala som tento model, dizajnovo je fakt vymakany...horsie je to s hardverom...ale nastastie mi vratili peniaze a kupila som si HP :)

#2 m@te Web E-mail
27.03.2009 16:56
neviem, ci aj tento ma taku hladku lesklu klavesnicu. Pisal som na takej a bolo to priserne. A taktiez tie velke buttony pod touchpadom - na stlacenie potrebovali viac sily ako by sa ziadalo.

#3 Ghostix E-mail
10.09.2009 19:48
No ja mam sice iny model ale dizajnovo vyzera fakt super, s hardwerom som spokojny jedinou nevyhodou je ze je stale zacapkany na spodnej casti...pokial vsak nemam mastne prsty na tej klavesnici nevydno vobec nic...a s buttony su podla mna super, jediny probem je podla mna s chaldenim kedze fajne pecie :D

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti