Trio od Verbatimu

Trio od Verbatimu Ak by ste ešte pred pár mesiacmi niekomu povedali, že máte doma reprosústavu od Verbatimu, pravdepodobne by vám neuveril. Čo nie je ale môže byť - doba je ťažká, konkurencia silná, a tak sa v ponuke Verbatimu objavili aj také produkty, akými sú reprosústavy. My sa v recenzii spoločne pozrieme na všetky tri modely z jeho produktovej línie, určené prevažne pre prenosné zariadenia, o čom už hovoria samotné ich názvy – USB Speaker System, Portable USB Speaker System a 2.1 Multi Media Portable Speaker System.

  1. Verbatim, balenie, vyhotovenie
  2. Inštalácia, test, záver

Verbatim

Spoločnosť Verbatim bola založená v roku 1969 a už od jej založenia sa zaoberá primárne zariadeniami na ukladanie obsahu. Nielen v našich končinách sa preto bežným používateľom zapísala do pamäte predovšetkým ako výrobca diskiet, magneto-optických pások, neskôr potom aj CD a DVD médií. Jej repertoár je ale omnoho väčší, zahŕňa i pamäťové karty a kľúče, tonery, MP3 prehrávače, nové HD DVD a BR médiá a málokto vie, že aj počítačové myši, slúchadlá a dnes recenzované reprosústavy. Dnes ide o najväčšiu spoločnosť svojho druhu v Európe.

Balenie

Jednotlivé reprosústavy sú balené v klasicky „verbatimovských“ modrobielych škatuliach, na prednej strane ktorých je urobený výrez, cez ktorý sa môže potencionálny zákazník výrobkom pokochať. Samotné výrobky sa potom nachádzajú v priehľadných umelohmotných obaloch spolu so všetkým dodávaným príslušenstvom – obligátnym manuálom v 10 jazykoch (jedným z nich je aj čeština, ak by ho niekto potreboval).

Verbatim Portable USB Speaker System Verbatim 2.1 Multi Media Speaker System Verbatim USB Speaker System

Vyhotovenie

Verbatim Portable USB Speaker System Ako už bolo spomenuté na úvod, reprosústavy sú určené prednostne pre prenosné zariadenia. Výnimku snáď tvorí len USB Speaker System, ktorý svojimi rozmermi zapadá skôr do kategórie domácich reprosústav. Veľkosť satelitov u Portable USB Speaker System a 2.1 Multi Media Portable Speaker System je približne rovnaká ako veľkosť mobilného telefónu, satelity u USB Speaker System sú asi dvojnásobne väčšie. Mimochodom, prvé dve menované sa od seba líšia len prítomnosťou subwooferu, inak ide fyzicky takmer o identické zariadenia (satelity u modelu so subwooferom nemajú diódu oznamujúcu zapnutý stav).

Po designovej stránke ide, najmä v prípade „veľkých“ USB Speaker System, o elegantné výrobky. Na vrchnej a spodnej strane sú jemne zaoblené, po bokoch jemne zostrmené. Satelity sú zložené z dvoch hlavných častí: zadného krytu vyhotoveného v čiernej a predného krytu vyhotoveného v bielej farbe. Cez predný kryt je navyše preložený priehľadný panel, ktorý im pri pohľade z určitého uhlu dodáva efekt hĺbky. Nič svetoborné, ale celkom pekné. S jeho kolegami to až tak horúce nie je. Sú malé, po stranách oblo-hranaté (viď. priložené obrázky) a takisto vyhotovené z dvoch plastových dielov – vzadu z čierneho, vpredu z bieleho. Priehľadný panel na predku satelitov tu už nenájdeme. Subwoofer u modelu 2.1 Multi Media Speaker System sa nesie v podobnom duchu. Zloženie jeho tela ako aj farby teda zodpovedajú satelitom.

Verbatim USB Speaker System K stabilite satelitom napomáha oporná nožička s podstavou v tvare trojuholníka. Práve k nej smeruje moja asi jediná konštrukčná výhrada, týkajúca sa konkrétne modelov Portable USB Speaker System a 2.1 Multi Media Speaker System. Ich satelity sú dosť malé a takisto je aj ich oporná nožička. V kombinácii s trojuholníkovým tvarom podstavy sú potom dôsledky jednoznačné - satelity stačí jemne postrčiť a už sa váľajú po zemi (stole). Počítať koľkokrát sa mi ich podarilo náhodou strčiť by asi nemalo význam. Jediné riešenie, ktoré mi v kombinácii týchto reprosústav s notebookom napadá, je položiť satelity na bok (položiť ich na chrbát nie je riešením, pretože tam zavadzajú káble). Je to trochu paradox, pretože reprosústavy sú určené na použitie s prenosnými zariadeniami a v domácich podmienkach, kde by určite strkaniu neboli až tak vystavené, sa s nimi z objektívnych dôvodov s najväčšou pravdepodobnosťou nestretneme.

Verbatim 2.1 Multi Media Speaker System Ovládanie hlasitosti má u modelu 2.1 Multi Media Speaker System na starosti, ako inak, subwoofer. Na jeho vrchnej strane sa nachádzajú tri tlačidlá – dve postranné slúžia na reguláciu sily ozvučenia, stredné slúži ako vypínač. Na hardwarové nastavenie basov či výšok (tremble) môžete zabudnúť. S nimi vám môže pomôcť len software zvukovej karty. Stav zapnutia je signalizovaný podlhovastou modrou diódou na vrchnej strane subwooferu. USB Speaker System má tieto „funkcie“ prístupné na bočnej strane pravého satelitu, u Portable USB Speaker System absentujú úplne a užívateľ je odkázaný na softwarovú reguláciu hlasitosti. Prevádzka je u týchto modelov takisto signalizovaná modrou diódou.

Všetky satelity sú vybavené dvoma 1,25-palcovými kovovými reproduktormi, ktoré spoločne dosahujú výkon 1 W (RMS). Subwoofer u 2.1 Multi Media Speaker System je osadený jedným 2-palcovým reproduktorom s výkonom takisto 1 W (RMS). Zaujímavosťou je, že USB reprosústavy na svoju funkčnosť nepotrebujú zvukovú kartu, pretože sa v tele ich satelitov nachádza samostatný zvukový čip. Ostatné parametere reprosústav nájdete v tabuľke. Výrobca žiaľ uvádza len frekvenčný rozsah, odstup signálu od šumu zatajil.

ReprosústavaFrekvenčný rozsahOdstup sinálu od šumu
2.1 Multi Media Speaker System120Hz - 20kHzN/A
USB Speaker System120Hz - 18kHzN/A
Portable USB Speaker System200Hz - 18kHzN/A

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 22.09.2007 08:31

Komentáre

#1 MarV
25.09.2007 17:41
Fungujú tie USB reproduktory aj bez existujúcej zvukovej karty? Majú aj built-in zvukovú kartu?

#2 Ribi Web E-mail
25.09.2007 19:46
Ribi [1] MarV,
"Zaujímavosťou je, že USB reprosústavy na svoju funkčnosť nepotrebujú zvukovú kartu, pretože sa v tele ich satelitov nachádza samostatný zvukový čip."

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti