Určenie cieľovej skupiny pomocou štatistiky návštevnosti

Určenie cieľovej skupiny pomocou štatistiky návštevnosti

TOPList štatistiky Osobne ma pri štatistikách návštevnosti zaujíma buď číslo ňávštev, URL odkiaľ ste prišli, aký máte prehliadač alebo aké máte rozlíšenie. Ostatné údaje väčšinou vôbec nesledujem. Predpokladám, že takmer každý to robí rovnako alebo prinajmenšom podobne.

Z návštevnosti však môžete vyťažiť aj omnoho viac. Máte k dispozícií rôzne údaje, pomocou ktorých určíte bezproblémov cieľovú skupinu návštevníkov. Údaje v článku som čerpal zo stránok TOPlist.cz a ich globálnych štatistík. Pre českú verziu štatistík som sa rozhodol z toho dôvodu, že TOPList.sk nie je vôbec rozvinutý (podobne ako celý slovenský internet).

Dôležitosť cieľovej skupiny nemožno podceňovať na žiadnom (hlavne komerčnom) projekte. Prečo je to tak? Povedzme, že vlastním elektronický obchod s počítačmi, mám návštevnosť 5.000 ľudí denne (tvoria ju napr. poľnohospodári), mám skvelé ceny a objednávky stále neprichádzajú. Čím to bude? Áno, hádate správne, tým dôvodom je nesprávna cieľová skupina. Lepšia situácia nastane, keď budete mať 50 ľudí denne, skvelé ceny a správnu cieľovú skupinu, čo predstavuje ľudí, ktorí o počítačoch niečo vedia a možno by si aj niečo radi kúpili.

Určenie podľa internetových prehliadačov

TOPList globálne štatistiky prehliadačov

Štatistika podľa prehliadačov
Internetový prehliadač Cieľová skupina
Internet Explorer 6 Najpoužívanejší, najnenávidenejší a asi aj najhorší prehliadač na svete. Ťažko odsudzovať ľudí, ktorí majú nainštalovaný operačný systém Windows a používajú niečo také. Rovnako ťažko je určiť cieľovú skupinu pri takých veľkých masách používateľov, asi 65%. Nemôžu totiž vedieť, že existujú aj lepšie alternatívne riešenia ako Opera alebo Firefox. So 100% istotou sa dá povedať, že nejde o IT vzdelaných ľudí ale o ľudí, ktorí pri internete netrávia toľko času, aby si uvedomili, že s ich prehliadačom niečo nie je v poriadku a jednodocho im vyhovuje.
Internet Explorer 7 Písať stránky pre IE7 je skvelé. Konečne človek nie je nútený obchádzať robiť každú vec 2×. Naozaj je lepší ako svoj predchodca IE6 a ďakujem Microsoftu za jeho uvedenie. Stále je to však odpad, ktorý má problémy s mierne zložitejšími CSS kódmi. Zatiaľ je používaný ľudmi, ktorí si potrpia na aktuálny softvér a nesedia pri internete dve hodiny za týždeň.
Opera alebo Firefox, Gecko Firefox si drží svojích 25%, kdežto lepšia Opera sa len veľmi pomaličky rozširuje pri svojich 5%. Pri týchto prehliadačoch sa s istotou dá povedať, že ide prevažne o ľudí, ktorí sú pri internete už viac ako 2 dni narozdiel od používateľov IE. S veľkou pravdepodobnosťou sú aj počítačovo viac gramotnejší, čiže pre nás použiteľnejší.
Zvyšok Zvyšok tvoria už len postapokaliptické prehliadače ako IE5.5 a nižšie, ktorých prístup nemožno brať vážne. Naopak pokiaľ sú to alternatívne prehliadače alternatívnych prehliadačov postavené na KHTML layout engine, pôjde o IT vzdelanejších ľudí alebo len nadšencov.

Podrobne si prezrite tabuľku štatistík TOPList a nájdite si kategóriu, v ktorej je každý prehliadač používanejší a menej používanejší.

Štatistika podľa prehliadačov v jednotlivých kategóriách
Internetový prehliadač Najlepšia kategória Najhoršia kategória
Internet Explorer 6 Štátna správa, Reality, Rádiá
(73-80%)
Hardware, Filmy, Webziny/Weblogy
(49-52%)
Internet Explorer 7 Software, Internet, Weblogy
(6,5-10%)
Školstvo, Štátna správa, Reality
(1,2-1,9%)
Opera Webziny, Veda/Technika, Filmy
(5-7,5%)
Štátna správa, Reality, Poľnohospodárstvo
(1,2-2,2%)
Firefox, Gecko Hardware, Filmy, Weblogy/Webziny
(33-37%)
Štátna správa, Reality, Rádiá
(14,5-20%)

Presný opak sú prehliadače Firefox a Internet Explorer 6. Internet Explorer 7 ešte potrebuje čas, pretože sa nemôže za takú krátku dobu prerozdeliť do každej kategórie. Operu používajú všetci tí, ktorí chcú stránky prehliadať pohodlne (mouse gestures, voice, rss, e-mail klient, widgets…).

Určenie podľa operačného systému

TOPList - globálna štatistika operačných systémov

Keďže najrozšírenejším OS tejto planéty (98%) je Windows, nie je čo určovať. Lepšie by bolo si prezrieť koľko ľudí pristupovalo s použitím OS Linux alebo MacOS X. Ich rozsah však nebude presahovať či dosahovať ani 2%.

Určenie podľa rozlíšenia obrazovky

TOPList globálne štatisiky podľa rozlíšenia

Podľa rozlíšenia určite neurčíte, či sa niekto zaujíma o počítače alebo o okopávanie záhrady. Prečo? Pretože pokiaľ má niekto starý škaredý 14" CRT monitor s rozlíšením 800×600, určite nebude jeho životná úroveň rovnaká ako úroveň niekoho, kto má 30" LCD monitor s rozlíšením väčšim ako sú rozmery celej CRT krabice.

Rebríček rozlíšení
Rozlíšenie Podiel
1024×768 55%
1280×1024 21%
800×600 9%
1280×800 5%
1152×864 5%
ostatné roztrúsené po 0.2–2%

Záver

Najvyspelejšie skupiny Najzaostalejšie skupiny
Hardware, Weblogy/Webziny
Takéto stránky navštevujú najvyspelejší užívatelia, čo potvrdzuje aj ich najvyššiu kvalitu. Nemusí to však byť pravidlom.
Štátna správa, Reality
Prečo je tomu tak? Asi preto, že týchto stránok je málo a navštevujú ich aj štátni zamestnanci, ktorí majú staré počítače (vykopávky).
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: SEO, SEM · Dátum: 10.01.2007 05:00

Komentáre

#1 SEO inside blog Web E-mail
09.08.2007 22:15
Aj ked som nasiel uz aj kriticke hlasy na sluzbu toplistu. Zobrazovany podiel seznamu a google je relevantny vzhladom k zastupeniu na CZ trhu. Vzorka z ktorej sa stat. pocita je iste dostatocne relevantna.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti