Windows Longhorn

Budúci operační systém od Microsoftu Windows Longhorn. Menšie preview o jeho štruktúre a ako by mal tento systém v budúcnosti vyzerať. Konečné vydanie tohoto operačného systému tento rok nebude vzhľadom na jeho obrovské hardwarové nároky.

Jednoduše řečeno Longhorn je kódové označení připravované verze Windows. Datum uvedení tohoto systému ještě není přesně znán. Původně jse hovořilo o konci roku 2005 ale pak se termín vydání postupně přesouval až na rok 2007.

Instalace
Podle plánů Microsoftu by celková instalace měla trvat 15 - 20 minut. Taky to bude tím že některé ovladače se doinstalovávají až při prvním spuštění. Mě osobně trvala instalace déle, jenom vyhledávání hardware zabralo asi 10 minut. Dále by měla být instalace téměř celá automatická. Vzhled instalace se taky změní (aspoň u mé testované verze byl jiný).

Grafické prostředí (Avalon)
Avalon by mělo být zcela nové grafické prostředí, které přinese nové efekty. Tyto efekty (jako průsvitnost a mnoha dalšího) budou vytvářet efekty jakoby 3d plochy a plovoucích oken. Ovšem toto prostředí bude mít také nějaké nároky... Podle Microsoftu bude minimum pro toto graf. rozhraní grafická karta s 64MB, kompatibilní s DirectX9, agp 4x, ale doporučená je grafika s 128 nebo 256 MB. Minimální rozlišení monitoru je uváděno 1024 * 768. Dále jse v Longhorn přibyl SideBar, což je postraní panel obsahující třeba ručičkové hodiny, čtení rss zpráv, promítání obrázků čí také vaše ikony. Tento panel je až na můj vkus moc široký (zbývá málo místa na ploše).

API
Antivirové programy by měli být podporovány práve třemi API funkceni. To jsou:
1 funkce: Zabrání přístup všem aplikacím k zavirovanému souboru.
2 funkce: Přenese zavirovaný soubor do speciální sekce disku kam může přistupovat pouze Antivirový program.
3 funkce: Bude kontrolovat CRC u všech souborů a tím zajistí že Antivir nebude muset testovat znovu zdravé soubory.

XAML
XML jazyk pro definování objektů, jejich vlastností atp.

Indigo
komunikační podsystém

WinFS
Samozřejmě se dočkáme

i Future Storage neboli WinFS což je nový databázový souborový systém, který pracuje nad dnešním souborovým systémem NTFS. V tomto systému nebudete soubory hledat podle složek ale podle vlastností. Takže zapomeňte na složky. WinFS bude používat XML MetaTagy které si bude ukládat do databáze. Soubory tak budou zobrazovány po skupinkách podle zadaných parametrů a stejných znaků. Samozřejmě to bude vyžadovat neustálou aktualizaci seznamu souborů.

Závěr.
Tento systém se vyvíjí někdy od roku 2001 a bude obsahovat hodně změn. Měl by podle slov Microsoftu být převratný (jako bych to už někdy slyšel). Ovšem technologie jako Avalon nebo WinFS budou mít až nehorázné nároky na vaše PC. Ale podle Microsoftu by měl vyjít Longhorn v roce 2006 a to bez některých technologií (třeba bez WinFS).

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Los.Pavlos · Kategória: Software · Dátum: 01.05.2005 22:39

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti