Windows Vista

Uvedenie nového operačného systému Microsoftu sa pomaly blíži. Dôkazom toho je uvedenie jeho prvej betaverzie, ktorá navyše so sebou priniesla aj oficiálne meno výsledného produktu - Windows Vista.

Dlhé čakanie

Keďže tu máme prvú beta verziu Windowsu Vista, rozhodol som sa, že vám ponúknem prehľad jeho nových vlastností a v závere článku aj jeho hardvérové požiadavky. Zďaleka ešte nepredstavuje kompletný systém, preto sa tento článok bude zaoberať aj tým, čo nám ešte z finálneho produktu predstavené nebolo.
Ak si chcete nový Windows Vista vyskúšať, môžete si ho stiahnuť zo stránky Microsoftu (na to musíte byť predplatiteľom účtu MSDN), alebo si ho môžete stiahnuť cez P2P siete (porušenie EULA).

Microsoft už dlhšiu dobu sľuboval, že beta verziu uvoľní, no osud ním mierne zamával. Prečo sme teda museli čakať tak dlho? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Pôvodný plán počítal s tým, že Windows Vista bude založený na jadre operačného systému (ďalej OS) Windows XP. Po takmer dvoch rokoch vývoja sa ale Microsoft rozhodol, že nový Windows bude predsa len musieť byť postavý na modernejšom, výkonnejšom a bezpečnejšom jadre. Okrem Windowsu XP Microsoft disponoval len jedným takým operačným systémom - serverovým Windows Server 2003. Nemalo by zmysel prepisovať zdrojové kódy odznova, preto padlo rozhodnutie, že Vista bude založená na jadre Windows Server 2003, pričom sa počítalo s jeho silným vylepšením. Vývoj teda mohol začať odznova, predlžujúc tak celý vývojový cyklus o ďalšie dva roky.

Architektúra

Výkon softvérových produktov nie je daný len striktne výkonom harvéru, ale aj architektúrou OS, pre ktorý je daný program napísaný. Preto je veľmi dôležité, aby programy nenarážali na obmedzenia, alebo nebodaj limity OS. Systém, na ktorom program beží by mal mať čo najväčšiu "voľnosť". Len tak dosiahnete ďalšie navýšenie výkonu. Pri vývoji Windowsu Vista sa na podobné problémy dbalo (dbá) viac než kedykoľvek predtým, veď má ísť o OS novej generácie!
Architektúra nového Windowsu má byť postavená na troch základných stavebných kameňoch. Sú nimi WPF (Windows Presentation Foundation) - prezentačné rozhranie, WCF (Windows Communication Foundation) - komunikačné rozhranie a WinFS (Windows File System) - súborový systém.

WPF (Avalon)

Prezentačné rozhranie nového operačného systému, alebo inak povedané jeho interface. Ide o súbor všetkých grafických a multimediálnych prvkov, ktoré slúžia na interakciu s používateľmi. To znamená napr. hlavné menu, pracovná plocha a pod. Do prvej beta verzie Windowsu Vista toto rozhranie integrované ešte nebolo. Je na to hneď niekoľko dôvodov.

Prvým, a asi hlavným je, že prvá beta verzia produktu je veľmi dôležitá, čo sa odozvy od betatesterov týka. Tí totiž majú možnosť do určitej miery ovplyvniť ďalší vývoj systému. To znamená, že si ju musí vyskúšať čo najväčšia skupina ľudí (Microsoft má na to v súčastnosti asi 2000 až 3000 zamestnancov!). Práve Avalon by sa mohol stať výraznou prekážkou. Prečo? Kvôli novým vlastnostiam grafického rozhrania (AeroGlass) totiž budete potrebovať grafickú kartu s hardvérovou podporou DirectX 9. Slovo "harvérovou" neberte ako doporučenie, ale ako nutnosť - bez nej sa jednoducho nezaobídete! Na rôzne efekty je (alebo skôr bude) využívaný DirectX Shader Model 2.0 (nakoniec to ale asi bude Shader Model 3.0). Milé je, že Direct3D ubudne prechod vrstvou GDI, čo priniesie určité zvýšenie rýchlosti. K grafickému hardvéru sa teda bude pristupovať prakticky priamo, čo je podľa mňa len dobre.

Čo pokladám za ďalšiu kladnú vlastnosť, bude odpadnutie 2D a 3D grafických módov. Bude existovať už len jeden - 3D. Windows Vista bude mať všetky grafické prvky pekne akcelerované vašou grafickou kartou.
Druhým dôvodom bude (za predpokladu, že v prvej beta verzii je Avalon vypnutý) skrývať to najlepšie pred používateľmi až do uvedenia plnej verzie Windowsu Vista na trh. Microsoft asi nechce robiť podobnú chybu, ako robia niektorý vývojári hier, keď uvoľnia príliš veľa obrázkov, a potom o hru nie je záujem. :)

Informácia, ktorá sa mi nedá nespomenúť, je určená najmä vývojárom hier a aplikácií využívajúcich OpenGL. Začnite sa učiť Direct3D! Vo Windows Vista, ktorý bude mať v sebe integrované DirectX 9 (alebo nové DirectX 10 á la WGF 1.0) bude OpenGL fungovať len ako wrapper(!) nad Direct3D, navyše bude dostupné len vo verzii 1.4. Prítomnosť OpenGL ako wrappera spôsobí pokles výkonu minimálne o tretinu, kedže na vykonávanie OpenGL budú musieť byť navyše volané aj funkcie Direct3D. Som zvedavý ako sa s tým vysporiadajú niektoré veľké mená herného priemyslu, najmä priebojník OpenGL, John Carmack a jeho id Software.

Teraz ale tie kladné stránky prezentačného rozhrania Avalon. Keď sa obzriete plochu (ani nemusíte obzerať) doterajších Windowsov, dôjdete k jednoznačném tvrdeniu - je 2D. A koľko krát by sa hodil čo i len maličký 3D efekt. To by prácu s OS zaručene spríjemnilo. Naštastie, zopár efektov je dostupných už v prevej beta verzii (i keď neviem, či by som ich mal označiť za 3D). Ide najmä o efekty s alpha blendingom (priehľadnosťou), ktorý je prítomný na mnohých miestach, najmä na oknách.
Celkovo už prvá beta verzia zanechá vo vašich očiach lahodiaci dojem. Niekoľko screenshotov nájdete na stránke Microsoftu. Ak si ich prezriete, pochopíte o čom píšem.

WCF (Indigo)

Komunikačné rozhranie WCF je dosť zložitá téma, a keďže nie som komunikačný guru, opíšem ho stručne. Hlavným prvkom WCF je, ako už z názvu vyplýva, komunikácia a spolupráca zariadení na softvérovej (webové služby) a hardvérovej vrste (bezdrôtové zariadenia a pod.) a ich synchronizácia, o ktorú sa bude starať Sync Manager.

Uvediem názorný príklad na to, ako by to mohlo fungovať a prebiehať. Predstavte si, že máte zoznam výrobkov s ich popisom, cenami a pod., no nemáte ich obrázky. Umožníte teda zdieľanie dát o výrobkoch osobe, ktorá by vám mala fotografie sprostredkovať (pre väčšiu názornosť si predstavte, že ste od seba vzdialený dobrých 100 km). Tá vám vami požadované fotografie priradí do kontaktov na svojom počítači a hotovo. O všetko ostatné sa už bude starať synchronizačná vrstva.

Pri synchronizácii sa môže stať ale mnoho nečakaných vecí. Ak prebieha synchronizácia s bezdrôtovým zariadením, môže sa zariadenie vzdialiť do vzdialenosti, keď už komunikácia s ním nebude možná. Vtedy sa synchronizácia údajov len pozastaví (ak neurčíte inak). Akonáhle však bude komunikácia so zariadením opäť možná, celý proces bude prebiehať ďalej, akoby sa nič nestalo. Podobne by to fungovalo aj v prípade, že by sa zaplnil pevný disk, alebo nastala iná situácia zamädzujúca ďalšiemu fungovaniu procesu.

Na to, aby ste mali prehľad o stave synchronizácie slúži okno Sync Managera, kde sú zobrazené zariadenia, s ktorými synchronizácia prebieha a stav synchronizácie, čiže budeme mať prehľad o celom dianí.
Poznámka: WPF a WCF sú súčasťou programovacieho modelu nazývaného WinFX. Ide o rozšírenie prvkov architektúry .NET o niekoľko nových prvkov pre budovanie vyspelejších používateľských prostredí a webových služieb.

WinFS

Súčasťou každého operačného systému je súborový systém. Jednoducho povedané, je to manažér diskových operácií. Stará sa o to, ako budú dáta na pevný disk ukladané, kódované a podobne. Doteraz najlepším súborovým systémom pre platformu Win32 je NTFS, ktorý je dostupný pre operačné systémy založené na serverovom jadre, čiže Windows NT/2000/XP/2003. V súvyslosti s novým Windowsom (vtedy ešte známym pod kódovým menom Longhorn) sa začal spomínať nový súborový systém, označovaný ako WinFS.

WinFS je založený na jadre SQL databázového serveru Yukon. Stavebnými prvkami sú XML, dopytovací databázový jazyk Transact SQL (T-SQL) a rôzne moduly. Databázový charakter súborového systému bol zvolený najmä preto, že predstavuje bezpečné úložisko dát a ich veľmi rýchle vyhľadávanie.

V prípade WinFS vôbec nejde o to, kam súbory ukladáte. Môžete ich bez problémov ukladať do jedného adresára. Pre WinFS sú pojmy ako pevný disk či adresár úplne nedôležité. Používa dynamickú organizáciu dokumentov, pre ktorú je dôležité nie umiestnenie, ale nejaký spoločný prvok. Takto sa potom jednotlivé dáta organizujú do skupín ako hudba, video, hry atď.

Zaujímavosťou je, že podľa posledných správ WinFS nebude do Windowsu Vista integrovaný, ale že sa objaví až v nástupcovi Windowsu Server 2003, v OS s kódovým menom Blackbomb, ktorý má výjsť ale až v roku 2007, resp. 2008 (otázne je, či dovtedy vydrží). WinFS by mal byť navyše dostupný aj pre používateľov Windowsu XP, čím vzniká pekný koláč - toľko diskutované technológie, ktoré by mali urobiť Vistu revolučným operačným systémom budú k dispozícii aj pre jeho predchodcov, no nebudú dostupné ani v dobe uvedenia! Kto vie, situácia sa možno ešte zmení.

Integrácia

To, čo je Microsoftu tak vyčítané a za čo sú proti nemu vedené súdne spory, bude v novom Windowse prítomné ešte viac, ako kedykoľvek predtým. K viedoprehrávaču Windows Media Player, prehliadaču internetových stránok Internet Explorer (už vo vezrii 7 - bude sa samostatný článok, keď vyjde jeho 2. betaverzia) a prehliadaču obrázkov (a kto vie čomu ešte) pribudne vypaľovací softvér, ktorý vám umožní napaľovať nie len CD, ale aj DVD médiá. Všetok tento softvér ale bude značne vylepšený - najmä prehliadač obrázkov, ktorý vám umožní aj prácu s digitálnymi fotografiami a má v sebe integrovaných mnoho efektov.

Prítomnosť nástrojov ako je MS Antispyware je dosť možná, navyše by mal pribudnúť aj antivírus, no ak bude nový Windows taký bezpečný, ako Microsoft tvrdí, nebudú veľmi potrebné. Samozrejme je takáto myšlienka prakticky nereálna a tak sa zaručene môžeme tešiť na veľké mnostvo spywaru, malwaru a vírusov, ktoré si na neopatrných používateľoch zgustnú. V opačnom prípade by Microsoftu musela patriť jedna veľká poklona a ružička na hrob ľuďom od antivírusov.

Bezpečnosť

Windows Vista bude mať v sebe integrované nespočetné množstvo technológií na zvýšenie bezpečnosti. Opíšem len tie najvýznamnejšie, resp. najzaujímavejšie.

Začnem zaujímavými. Medzi ne rozhodne patrí kódovanie údajov, ktoré budú prichádzať cez zbernicu PCI-Express a šifrovanie obrazu. Prvé z menovaných by nebol problém, druhé už áno. Šifrovanie obrazu je podporované len hŕstkou monitorov a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo v blízkej budúcnosti niečo zmeniť. Na monitore, ktorý šifrovanie nepodporuje, dochádza k efektu mikania viditeľnej plochy obrazovky do všetkých strán. Bezpečnostný prvok je to pomerne prehnaný, ale nech - len aby mal používateľ možnosť ho vypnúť (nie každý bude mať taký monitor)! Takisto by sa malo objaviť šifrovanie dát posielaných klávesnicou.

Samotným bezpečnostným prvkom je už aj WinFS, ktorého budúcnosť je ale ešte neistá. Kedže pôjde o databázový súborový systém, dáta budú podliehať istej forme šifrovania.
Administrátor teraz bude mať možnosť omnoho podrobnejšie nastaviť práva ostatným používateľom počítača. Bude teda mať možnosť prideľovať ostatným len tie práva, ktoré uzná za vhodné.

Dôležitým bezpečnostným prvkom je už vyššie spomenutá prítomnosť programu na odstraňovanie škodlivín, navyše aj nový IE 7.0 bude vraj v tomto smere značne vylepšený.
Správa pamäte bude tak isto značne vylepšená, ak teda programy po sebe zanechajú bordel, Vista by sa o ne mal postarať (obdoba toho, čo robil DOS). Memory leak-y by už mali byť teda minulosťou.

"Pochybujem, že…", alebo systémové nároky

"Pochybujem, že niekto niekedy bude potrebovať viac ako 640 kB RAM", tak takto nejako zneli slová veľkého Billa v časoch, keď sa ľudstvu o "mašine" typu 286 mohlo ešte len snívať! A pozrite sa na to, čo sa deje dnes. V počítačoch sa dnes bežne povaľuje 1 GB RAM, niekoľkogigahertzové procesory, výkonné pevné disky, výkonné 3D grafické karty... No nič nie je dosť výkonné na to, aby to nenarazilo na určitú bariéru. Spomínam to preto, lebo pre nový Windows by ste mali dnešný bežný počítač považovať za rozumné minimum a dnešný high-end za zostavu priemerne vyhovujúcu. Prívlastky typu revolučný, najlepší a podobne si vybrali ako daň systémové nároky, ktoré možno minimálne označiť za zaujímavé.

Microsoft tvrdí, že pre bežnú prácu postačí 512MB, ale určite poznáte jeho výroky o bežnej práci. Inak povedané, budete môcť bez sekania využívať najnovší Microsoft(R) Notepad(TM) 2.0 - práca s textom nikdy nebola komfortnejšia. O niečo lepšie by sa vám malo pracovať, ak bude počítač vybavený 1GB pamäte, pre plynulú prácu budete pravdepodobne ešte jeden GB pridať. Upozorňujem, že teraz hovoríme len o operačnom systéme a nie o aplikáciách, ktoré na ňom budú spustené.

Ako procesor postačí akýkoľvek modernejší model, ale už teraz sú odporúčané procesory na báze x86-64. Z odporúčaní sa nakoniec ale stane nutnosť, ktorá je celkom opodstatnená pamäťovými nárokmi. 32-bitové systémy totiž vedia fyzicky pracovať len so 4 GB RAM, kdežto 64-bitové systémy bez problémov túto bariéru prekonajú exponenciálne na druhú (2^32 oproti 2^64). Otázka viacjadrových procesorov zostáva naďalej nezodpovedaná, no Vista na ne bude zaručene pripravený veľmi dobre, čo už vyplynie z ďalších riadkov článku.

Ako som už spomenul, trochu zarážajúco pôsobia nároky na grafickú kartu. Ak si budete chcieť vychutnať Vistu na plné detaily, vo finále vám bude pravdepodobne stačiť "už" GeForce 6 vďaka jej podpore Shader Modelu 3.0 (ešte raz ale opakujem, že možno bude stačiť Shader Model 2.0) a samozrejme by ste nemali zabudnúť na zbernicu PCI-Express, ktorá bude využívaná ako jeden z bezpečnostných prvkov (už spomenuté šifrovanie dát). Je to dané novým grafickým prostredím, na ktorom bude Windows Vista postavený. Som celý nedočkavý na panel Graphics Options - nastavím detaily na minimum a všetko mi pôjde bez sekania… :)

Požiadavky na diskový priestor nevyzerajú byť nijako prehnané, stačiť vám bude disk s bežnou kapacitou, čiže 160 až 200 GB. Microsoft silne odporúča disk s aspoň 8MB pamäte cache (ale omnoho lepšie asi bude mať disk s 16 MB cache) disponujúcim rozhraním SATAI/II (ale lepšie bude vsadiť na druhé z menovaných) a technológiou NCQ. Ak niekto nevie, čo to NCQ znamená, tak vedzte, že ide o Native Command Queuing, technológiu, vďaka ktorej bude môcť čítacia hlava prechádzať po sektoroch platne bez toho, aby predtým musela prejsť dlhú kružnicovú trajektóriu k danému sektoru. Výkonnostne sa táto technológia prejaví najlepšie, keď pristupujete k viacerým súborom na disk a disponujete viacjadrovým procesorom. Požiadavky na takýto pevný disk sa mi zdá celkom opodstatnená súborovým systémom WinFS, na ktorom všetky operácie budú riešené podobne, ako by ste pracovali s databázou SQL.

Čo by však nikto v prehľade hardvérových nárokov nečakal je monitor (jedine ak by vás zaujímalo odporúčané rozlíšenie). Windows Vista všetko mení. Kvôli lepšiemu zabezpečeniu systému by monitor mal podporovať technológiu šifrovania obrazu.
Ak by to niekoho zaujímalo, na minuloročnom WinHEC bolo opísané priemerné PC, na ktoré bude nainštalovaný nový Windows (vtedy ešte ako Longhorn): Dvojjadrový procesor, frekvencia 4 až 6 GHz, 2 GB RAM, 1 TB pevný disk, grafická karta s výkonom trojnásobne vyšším ako dnešný high-end. Zdá sa, že vývoj asi nešiel dopredu tak, ako sa predpokladalo... :)
Všetky tieto požiadavky ale nemusíte brať úplne doslovne. Vista samozrejme pokojne pobeží aj na dnešných bežných počítačoch. Treba však chápať rozdiel medzi Windows Vista ready (pripravený) a capable (spôsobilý).

Súdiac na základe vyjadrení o hardvérových požiadavkach finálneho Windowsu Vista sa mi zdá, že Microsoft sa silou-mocou snaží dostať dnešné počítače na vyššiu proveň. Rozhodne je to čin zaslúžený, má však aj nemálo vedľajších efektov. Pochybujem, že predajnosť nového Windowsu bude najmä v prvých mesiacoch vysoká. Skôr by som povedal, že používatelia sa budú orientovať radšej na 64-bitovú edíciu Windowsu XP. Veď kto si bude kvôli Viste chcieť kupovať rovno nový počítač?!

Záver

V druhej betaverzii by už malo byť prítomné prezentačné rozhranie WPF, ktoré je jedným z najočakávanejších prvkov nového OS. Takisto sa do systému zapracujú ďalšie nové ovládacie a bezpečnostné prvky. Preto keď vyjde, čakajte na ďalší článok o Windowse Vista, ktorý vám ich predstaví.

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Ribi · Kategória: Software · Dátum: 18.08.2005 17:04

Komentáre

#1 pjotr Web E-mail
00.00.0000 00:00
Bude tá hardvérová konfigurácia taká nenchutná..?
Pretože keď budem mať nejaký komp 2.4 GHz a spol k tomu akurát.. tak hádam pobeží, nie..?

#2 Los.Pavlos E-mail
00.00.0000 00:00
Keď už sme pri tých Windows Vista, to bude tá hardvérová konfigurácia taká nenchutná..?
Pretože keď budem mať nejaký komp 2.4 GHz a spol k tomu akurát.. tak hádam pobeží, nie..?
jj to poběží... všechno se dá osekat, díky bohu za nlite. A nikdo tě nenutí mít zaplí avalon. Už to vidím jak ve Vistě bude zase hafo přebytečných služeb, který ani nebudeš využívat.

#3 ribi E-mail
00.00.0000 00:00
nLite ti s Windowsom Vista veľmi nepomôže, pretože Avalon si nemôžeš vypnúť. Tak isto si nemôžeš vypnúť Indigo a ostatné technológie, na ktorých je postavený - práve tie majú za následok vysoké nároky na výkon počítača (nielen procesor, ale aj RAM, grafická karta, pevné disky)[shades]
Existencia nLite pre Windows Vista je neistá. Keby aj v budúcnosti bol napísaný, akurát ti tak dovolí odinštalovať prehliadač IE a vypnúť motívy pracovnej plochy...[amazed]

#4 Los.Pavlos E-mail
00.00.0000 00:00
no s tím avalonem jsem to myslel takhle: pokud vím tak by tam měli být 3 možnosti vzhledů: ty nejnáročnější (avalon), něco jako je ve win xp ale trochu upravené, vzhled podobný windows 2000.

A nlite samozřejmě zatím není nw Vístu.. zatím. A nepoužívá se jen na osekání jedný věci ale na osekání spousty služeb atd... a tím získáš hodně...

#5 pjotr Web E-mail
00.00.0000 00:00
Sám som zvedavý na finálne hardvérové požiadavky. Zatiaľ pobežím na XP, ale akonáhle bude možnosť na novom stroji spustiť Vista, idem na to.

#6 phpttjournal Web
26.03.2006 21:55
mohu tě pjotr ubezpečit,že Vista nebude žádný zázrak z dílny Microsoftu.Já ji mám,jako beta tester,ale nic valného to není ...

05.08.2006 04:51
Je to SHIT, to aby môj comp nešlapal pre nič iné ako Windows. [mad] och... ja potrebujem vykon, nie maznavé graf. rozhranie. To chce páni stary dobry LINUX... [wink]

#8 Crysis E-mail
05.08.2006 17:57
Prosim vás ak sa môžem spýtať čo je ten Avalon a nLite ?? thx

#9 patie
07.10.2006 22:21
windows je pro lami, linux pre tych co nenavidia windows a bsd pre pre tych bo miluju UNIX.

#10 kuratko
24.10.2006 16:14
Na aku konfiguraciu by mal bezat a co si vyzaduje??je to narocni system???

#11 momes
09.11.2006 10:41
Microsoft to posral Vista je brzda vo vyvoji kazdy potrebuje OS naslapany a nie nejaku vycackanu sracku dufam ze konkurencia bude mat rozum a na trh pride nieco lepsie lebo toto cele je len o reklame.

#12 NMarian Web E-mail
16.07.2007 12:34
Som .NET vyvojar a myslim, ze Vista znamena velky pokrok vpred (sice z pohladu veci ktore si mozno obycajny moc neuvedomuju). Napr. WCF je perfektna platforma a myslim, ze v sucastnosti nema z urcitych hladisk konkurenciu.

#13 h4t3ck
11.07.2008 15:29
[3] ribi, je velka sranda, toto teraz v roku 2008 citat :)
Tusim si si sam slapal na jazyk, svojimi neskutocnymi futuristickymi vyrokmi :)

Poznamka autorovi clanku: 640 kB musi stacit kazdemu. Priblizne v takomto zmysle vyslovil slova Bill.

#14 Ribi Web E-mail
20.07.2008 18:42
Ribi V dobe písania komentáru bola história nLite pre Windows Vista naozaj neistá. Navyše, o Viste sa toho v danej dobe naozaj nedalo veľa "rozumného" napísať a preto aj samotný článok bol len takým bulvárnym preview (a dnes teda aj kompletne neaktuálnym).
Preklep so "64 kB pamäte" opravený.
Mimochodom, Gatesove predpoklady boli omnoho viac prehnané, napr. bežne 6 GHz procesor… ;)

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti