Základní charekteristika technologie BlueTooth

Základní charekteristika technologie BlueTooth

Tenhle článek je jenom jednoduché shrnutí toho, co je technologie BlueTooth. Je určen spíš pro lidi, kteří vůbec netuší o co jde. Pro ten zbytek tenhle článek nemá cenu.

BlueTooth. Každý tohle slovo asi slyšel, ale každý už neví přesně, co se pod tímto pojmem skrývá. Proto bych se tady chtěl o tom trochu zmínit. Technologie BlueTooth byla původně vyvinutá společností Ericsson v letech 1994-1998 jako nenákladná náhrada kabelového propojení mezí zařízeními výpočetní techniky jako jsou mobily, počítače, notebooky nebo PocketPC. Tato technologie získala název po králi dánském Blatandovi("Modrý zub"), který v 10. století sjednotil Vikingské kmeny. A protože firma Ericsson je Švédská firma, tak má tato technologie název po něm. Technologie slouží k bezdrátovém přenosu dat(textů, obrázků, ostatních souborů) na krátké vzdálenosti(10 až 100 metrů podle výkonu vysílače). Pracuje na frekvenci 2,4 GHz. Signál při vysílání přeskakuje 1600x za sekundu na různé kmitočty. Nejvíce se BlueTooth asi prosadí u mobilních telefonů. Přenosová rychlost může dosahovat až 1 MBit/s.

BlueJacking

BlueJacking je výborná hra, kterou se můžete bavit, pokud zrovna jedete metrem a nemáte co dělat a nebo vůbec kdekoli, když je okolí vašeho phonu dostatek lidí :-)
Uvedl bych zde jeden malý příklad ze serveru MobilMania.cz a hned pochopíte o čem BlueJacking je :

Dnes si takhle sedím v bance čekajíc, až na mne přijde řada. Lidí zde bylo požehnaně a tak nezbylo, než si pohrát s mobilem. Provedl jsem průzkum svého modrozubého okolí a na displeji se mi objevil nápis Nokia 7650, což poukazovalo na nějakého chudáčka, který nechal na své Nokii zapnuto Bluetooh.
Rozhlédnu se, ale nevidím nikoho s cihlou...mám na mysli Nokii 7650. Vytvořil jsem tedy kontakt, který měl všechny položky prázdné, jen na místo jména jsem se škodolibým potěšením napsal „Kup si Ericsson!“ a tuto vizitku odeslal přes Bluetooth právě Nokii 7650. O několik kroků vedle začala Nokia řvát přes celou banku, majitel ji vzal a začal hledět na displej se zmateným výrazem. Nemohl jsem se udržet a raději jsem z banky odešel.

A pak bych tady měl ještě jeden, ale tentokrát se šťastným koncem :

Jel jsem od babičky z oběda domů. Sedím zhruba uprostřed a koukám na dvě krásné, zhruba dvacetileté, blonďaté slečny. Obě vytáhli mobily (T610 a T630) a já už věděl, že BJ je můj... Připravuji si hlášku DÁMY SE MAJÍ RÁDY??? a poslal jsem to na oba dostupné telefony. Rázem se začali dohadovat, kdo jim to poslal a co si to kdo dovoluje. Jako druhou hlášku jsem poslal COPAK, SNAD SE BUDETE HÁDAT??? . Po chvilce jsem to nevydržel a poslal další zprávu: SEDÍM NAPROTI VÁM!!! :) . Opravdu, naproti nim seděl muž středního věku, který zrovna psal textovou zprávu na svém stařičkém Alcatel One Touch Easy. Obě se na něj tak zadívaly, až mi ho bylo skoro líto. Ale abych to nenechal úplně na něm, tak jsem poslal KDE VYSTUPUJETE? . Po chvilce mi přišlo jméno zastávky. Chtěl jsem jet sice ještě další tři, ale tohle jsem si nemohl nechat ujít. Vystupuji za nimi a posílám KAM JDEME? . Když už si začaly něco šeptat, tak jsem jim poslal OTOČTE SE!!! TO JSEM JÁ :) . Neuplynulo ani 5s a už na mě koukaly jako na vraha... Nejprve jsem ze sebe vypustil něco jako omluvu a potom se hned vyptávaly, jak to pracuje. Chvilku jsme si povídali a zjistil jsem, že obě jsou opravdu stejně zaměřené a bydlí kousek ode mě. Vzal jsem si na ně číslo a jsme domluveni, že někam půjdeme posedět.

Myslím, že tady z toho jste určitě pochopili o čem BlueJacking je. Pochopili jste, že nejde o to "zahltit" někomu phone zprávama (i když je to taky možnost :-D), ale o tom si z někoho vystřelit. Doufám, že je to všem jasný a teď se podíváme, jak na to.

Pro odeslání zprávy si stačí v Kontaktech vytvořit nový a do Jména a Příjmení napsat zprávu, kterou chcete posílat. Pak už stačí jenom daný kontakt normálně odeslat přes BlueTooth a vybrat phone, kam to pojede. Výhodou posílání vizitek je, že starší telefony s BT nemusejí potvrzovat příjem, takže jim to dojde, ať chtěj a nebo nechtěj. U novějších phonů už se to bohužel (bohudík) ptá.

Na závěr bych chtěl ještě zmínit 2 užitečný prográmky pro OS Symbian, který trochu možná usnadňují BlueJacking.
Jedním z nich je BlueJackX, který je takovým nástrojem All-in pro BlueJacking...
Druhý se jmenuje MobilLuck, který má tu výhodu, že se může nechat běžet na pozadí ve Vašem phonu a když se objeví nějaký mobil okolo se zapnutým BT, tak Vám tenhle prográmek zapípá, což taky docela ulehčuje práci.
Samozřejmě použití těhle softů není nutné a vyhrát si lze i pomocí obyčejných vizitek. :-)

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Profik123 · Kategória: Ostatné · Dátum: 01.05.2005 23:01

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti