Core i-nasledovník

Intel Core i5 Core i7 boli doteraz výsadou high-endu. Akoby aj nie - nová pätica LGA1366 so sebou priniesla okrem procesora aj nutnosť kúpy novej základnej dosky. Aby to ale nebolo také jednoduché, tie poskytnú útočisko len pre pamäte DDR3, takže na prípadnú migráciu vašich starých modulov z generačne staršej AMD či Intel platformy ste mohli rovno zabudnúť (česť tým pár výnimkám na strane Intelu, kde sa dá aj pre Core 2 naraziť na hybridné dosky disponujúce ako slotmi pre pamäte DDR2, tak aj DDR3, či rovno len pre DDR3). Podčiarknuté a sčítané, zopakovala sa nám história z pred siedmych rokov, keď nastúpili Pentiá 4 a človek mohol rovno kupovať pol počítača nanovo. Na obranu Intelu ale treba povedať, že architektúra Nehalem priniesla niekoľko významných zmien do dovtedy zaužívaného konceptu jeho procesorov. Za všetky spomeniem predovšetkým integráciu pamäťového radiča na procesor, dokonca hneď trojkanálového. Aj to je dôvod, prečo sa konalo významné navýšenie pinov soketu zo 775 na 1366.

Niekoľko mesiacov sa počkalo a opäť tu máme nový soket. Tentokrát ide o LGA1156 určený pre novopredstavené 'nie-absolútne-high-end' procesory Core i5 (jadro Lynnfield) a Core i3 (Clarkdale). A takisto pre Core i7. Aby to totiž nebolo až také jednoduché, najvýkonnejšie Lynnfieldy pre LGA1156 budú takisto niesť označenie Core i7 (výkonovo by mali výborne konkurovať doterajším i7-mičkám s jadrom Bloomfield). Najdôležitejšou zmenu, ktorá sa oproti doterajším Bloomfieldom udiala, je obmedzenie pamäťového radiča na dva kanály. V prípade Core i5 a i3 takisto môžeme čakať absenciu Hyper-Threadingu. Core i3 osekáva ešte ďalej - vybavený je len dvoma procesorovými jadrami, pridáva však navyše integrovanú grafiku. Mobilné deriváty Lynnfieldu, Clarksfield, ponesú (aspoň pre začiatok) označenie Core i7.

Ako sa Intel postaví k výkonnejším Core 2 zatiaľ nie je jasné, pravdepodobne však ukončí ich výrobu, aby nechal v čo najlepšom svetle vyniknúť nové prírastky do rodiny. Nech už ale urobí ako chce, ich dedičstvo bude ďalej žiť v podobe Pentií a Celernonov, ktoré budú naďalej predstavovať dno ponuky inteláckych procesorov (s výnimkou Atomu, samozrejme).

Takisto je nutné spomenúť, že platformy Centrino a vPro, tak ako sme ich doteraz poznali, zanikajú. Dobre známe marketingové meno z mobilného sveta bude odteraz označovať pravdepodobne zariadenie vybavené bezdrôtovými adaptérmi Wi-Fi a WiMax, v prípade vPro zase bude tvoriť prívlastok procesora (napr. Core i5 vPro).

Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: Richard Biely · Kategória: Ostatné · Dátum: 22.06.2009 00:31

Komentáre

Zatiaľ tu nie sú žiadne komentáre.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti