Windows Vista v predaji

Dátum: 07.03.2007 11:05 · Kategória: Software · Autor: Richard Biely

Windows Vista Príchodom českých a slovenských verzií Windows Vista na náš trh sa tento nový operačný systém spoločnosti Microsoft konečne stal dostupným aj pre Slovákov - nie každý predsa ovláda anglický jazyk. Napriek tomu, že o Windows Vista sa na PaBi3.com už čo-to napísalo, onen článok z augustu 2005 sa dnes inak ako absolútne neaktuálny nazvať naozaj nedá.

Ak si neviete dať rady s otázkami, akými novými vlastnosťami vlastne Windows Vista disponuje, čo so sebou obnáša prechod na ňu alebo či sa prechod vôbec oplatí, čítajte ďalej.


Progress Bar cez JavaScript a CSS

Dátum: 01.03.2007 23:41 · Kategória: Programovanie · Autor: PaBi3

Progress Bar Progress Bar slúži na vyjadrenie aktuálneho stavu určitej činnosti. Stretávame sa s ním denne, či už pri kopírovaní súborov, inštalácií aplikácií alebo na internete. Je možné ho vytvoriť za pomoci krátkeho JavaScript a CSS kódu. Všetko funguje na veľmi jednoduchom princípe s funkciou setTimeout() a 3 elementmi <div>. Vlastná funkcia stats() má 3 parametre. Prvý určuje odkiaľ sa má začať zobrazovať stav, druhý určuje pokiaľ sa má zobrazovať a posledný nastaví čas, za ktorý sa všetko toto udeje. Ďalšou a zároveň poslednou funkciou je process(). Volá sa len cez funkciu setTimeout() a nastavuje šírku elementu <div>. Výsledok si môžete prezrieť tu, stiahnúť tu a zdrojový kód nájdete po otvorení celého článku.


SPAW 2 - ďalší WYSIWYG editor pre text/html

Dátum: 26.02.2007 23:47 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

SPAW 2 - WYSIWYG editor SPAW je ďalším WYSIWYG editorom, ktorý je nabitý obrovským množstvom funkcií. Vyvíja ho spoločnosť Solmetra a dostanete ho pod GNU/GPL alebo Commercial licenciou. Je možné ho jednoducho rozšíriť pomocou pluginov. Vysokú flexibilitu zabezpečuje šíroká škála nastavení, v ktorej autori mysleli na každý detail. Jediné, čo ma trochu hnevá je absencia podpory application/xhtml+xml. Pokiaľ ste ochotný túto skutočnosť ignorovať, je SPAW 2 výborným riešením pre váš CMS. Systémové požiadavky sú len PHP4 alebo PHP5. Pre ASP.NET sa už asi SPAW nevyvíja, pretože posledná verzia vyšla pred niekoľkými rokmi. Zo strany klienta sa odčakávajú prehliadače MSIE 5.5+, Firefox, Mozilla, Netscape alebo Opera 9. Oproti ešte slabej prvej verzií obsahuje SPAW 2 mnoho užitočných funkcií. Napríklad upravovanie viacerých dokumentov v jednej inštancií editoru pomocou tabov (rovnaké ako v prehliadačoch), upravovanie a rozširovanie GUI, bohaté API pre tvorcov pluginov, multijazyčnosť (momentálne podporuje viac ako 30 jazykov vrátane slovenčiny a češtiny), SpawFM - súborový manažér, podpora vzhľadov/tém atď. Solmetra na svojej stránke ponúka aj demo.


Raidsonic IB-360StS-BL

Dátum: 22.02.2007 15:08 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Článok vydaný s dovolením www.pretaktovanie.sk

Je tomu už asi pol roka, čo si čitatelia pretaktovanie.sk mohli naposledy prečítať recenziu na externý box pre pevný disk. Vtedy išlo o model IB-360U-BL, nemeckej spoločnosti RaidSonic, orientujúcej sa takmer výhradne na riešenia tohto typu, určený pre Paralel ATA disky, ktorý sa k počítaču pripájal prostredníctvom USB konektoru. Dnes sa pozrieme na pokračovateľa produktovej línie, tento krát však už určeného pre modernejší typ pevných diskov Serial ATA.


Prečo je Firefox (ne)použiteľný?

Dátum: 17.02.2007 08:30 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Opera je najlepší internetový prehliadač na svete Už značnú dobu používam prehliadač Opera. Je to dávno, čo som surfoval cez Firefox, ktorý toho veľa nevedel ale predsa som ho používal. Najnovšia verzia Opery je priveľmi dokonalá, aby ju Firefox stihol dobehnúť. Obsahuje také množstvo funkcií, že je ich možné nahradiť iba stovkami rozšírení, ktoré budete po prvý krát hľadať niekoľko hodín. Keď nechcem uvažovať o funkciách prehliadačov, taktiež je Firefox horší ako Opera, pretože má absolútne neschopné ovládanie. Medzi Firefoxom a Operou sa nájde aj kontrast rýchlosti. Svedčí o tom speed benchmark. Studený štart na Windows XP SP2 trvá Firefoxu takmer 12 sekúnd. Opere trvá 2,5 sekundy. Spúšťanie Opery je rýchlejšie na každom operačnom systéme a je jedno o koľké spustenie sa jedná. Firefox je pritom optimalizovaný pre *UNIX systémy. Rýchlosť samozrejme nespočíva iba pri spúšťaní prehliadača ale aj pri renderovaní stránok. Skúste si tipnúť ktorý rýchlejšie generuje tabuľky alebo CSS. Samozrejme, že vo všetkom vedie Opera.


Developer Console v Opere 9.2

Dátum: 13.02.2007 23:07 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Opera Developer Console Vývojový tým prehliadača Opera ponúka na stiahnutie takmer každý týždeň tzv. weekly build, v ktorom pribúdajú nové veci, opravujú sa známe chyby a zároveň sa pripravuje na oficiálne vydanie. Pripravovaná Opera 9.2 by mala mať vylepšenú ochranu proti phishingu a autentifikáciu cez proxy + menšie opravy chýb a ďalšie drobné vylepšenia. Jedna z hlavných noviniek má byť vývojárska konzola (Developer Console), ktorá bude fungovať len pri povolenom JavaScripte a Cookies, čo je škoda. Táto funkcia je zatiaľ len experimentálna a dúfam, že na nej Opera ešte popracuje. Inak ide o celkom zaujímavé okno nástrojov. Pokiaľ by ste podobné chceli mať vo Firefoxe, museli by ste si stiahnúť desiatky pluginov.


Hlasujte v anketách a (možno) vyhráte

Dátum: 10.02.2007 10:00 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

V stredu 7. februára 2007 ma po príchode domov čakalo v schránke prekvapenie. Bola ním obálka zaslaná od spoločnosti iHOTSPOT ZONE. Spoločnosť je prevádzkovateľom verejných WiFi hotspotov rozmiestnených, ako ona tvrdí, po celom území Slovenska (v skutočnosti však len v Bratislave), so zdieľanou rýchlosťou pripojenia 1,5 až 8 Mbps na jeden hotspot.

Spočiatku som nechápal, z akého dôvodu by mi "nejaký" iHOTSPOT ZONE posielal zásielku. Po rozbalení obálky mi ale bolo hneď všetko jasné. V texte okrem iného stálo:
"Srdečne blahoželáme k Vašej výhre a ďakujeme, že ste sa zúčastnili ankety, kde sme cenu venovali."
Vyhral som voucher za 720 korún, ktorý mi umožňuje pripojenie do internetu prostredníctvom verejných hotspotov iHOTSPOT ZONE na plných 72 hodín s maximálnym limitom prenesených dát 1,5 GB. Vhodný je teda len na surfovanie, ale aj tak poteší.

Škoda len, že nebývam v Bratislave, ale ďaleko východnejšie, v Leviciach. Tam je mi táto výhra úplne zbytočná. Preto ak by mal niekto o voucher záujem, kontaktujte ma emailom a na cene sa určite dohodneme. Pripomínam, že vouchera som sa ešte ani nedotkol, nevybalil som ho z obalu a ani nezotrel heslo.

Zúčastňujem sa mnohých ankiet, zo všetkých najradšej tých, v ktorých sa dá niečo vyhrať, no po mnohých mesiacoch sa na mňa šťastena usmiala až teraz. Preto ani vy neváhajte, buďte vytrvalí a aj vy sa zúčastňujte ankiet, v ktorých sa dá niečo vyhrať - možno sa aj vám pošťastí. A ak nie, aspoň prispejete jedným cenným hlasom k rozvoju štatistiky ;)


Gmail je možné si registrovať bez pozvánky

Dátum: 09.02.2007 15:03 · Kategória: Zo sveta · Autor: PaBi3

Gmail Gmail je e-mailová služba, ktorú poskytuje firma Google. Donedávna ste ju nemohli používať bez pozvánky. Teraz si však už Gmail môže registrovať takmer ktokoľvek. Prečo by ste mali používať Gmail? Pretože momentálne poskytuje skoro 3GB priestoru, ktorý stále rastie. Ďalej poskytuje vyhľadávanie, zoskupenie pošty do konverzácií, automatické preposielanie, prístup cez POP3 a skvelé užívateľské prostredie spustiteľné v majoritných prehliadačoch a preložené v niekoľkých svetových jazykoch.


Code::Blocks

Dátum: 06.02.2007 14:07 · Kategória: Software · Autor: Richard Biely

Code::Blocks Nie každý si môže dovoliť kúpiť profesinálny nástroj na vývoj aplikácií (a nie každý kto si to dovoliť môže, chce). Preto v minulosti začali vznikať skupinky programátorov-nadšencov, odhodlaných vytvoriť pre svojich kolegov voľne šíriteľné vývojové prostredie, ktoré by dokázalo čo najlepšie nahradiť platený software.

Jednou z mnohých takýchto skupiniek je tým ľudí stojacich za IDE Code::Blocks. Ide o multiplatformové IDE, štandartne vybavené kompilátorom MinGW, ktoré, ako autori tvrdia, je najlepším v obore. Podľa vlastných skúseností s Code::Blocks mi nezostáva nič iné, len ich slová potvrdiť. Rukami mi už prešlo veľké množstvo freewarových IDE, no Code::Blocks je jedným z mála, pri ktorom som si povedel, že naozaj za niečo stojí.

Code::Blocks Program sa momentálne už niekoľko mesiacov nachádza vo verzii 1.0RC2. Na základe toho by si potenciálny záujemnca mohol myslieť, že program sa už ďalej nevyvíja, opak je však pravdou. Takmer každú noc vývojári Code::Blocks vypustia tzv. Night Build (nočné zostavenie aplikácie), ktoré program nejakým spôsobom vylepšuje (pribudne nová vlastnosť, opravia sa známe bugy a pod.). Dnešné Night Buildy sú oproti oficiálnej verzii 1.0 RC2 o dosť pokročilejšie nielen po stránke stability, ale aj priateľskosti samotného vývojového prostredia, množstva šablón programov a vzťahov Code::Blocks a kompilátory.
Pre niektorých môže byť nevýhodou, že Night Buildov nie sú dostupné ako inštalátor s kompilátorom MinGW, ale len ako archív, ktorý potom už len rozbalíte do cieľového adresára. Kompilátor si teda budete musieť zadovážiť dodatočne.

Základnou črtou Code::Blocks je jeho rozšíriteľnosť a multiplatformovosť. Celý program je postavený na systéme pluginov. Nové vlastnosti sa tak do programu dostávajú bez nutnosti rekompilácie kódu. Autori ku Code::Blocks dodávajú aj SDK, vďaka ktorému si môžete naprogramovať svoj vlastný plugin a poprípade sa s ním aj podeliť s ostatnými ľudmi z komunity. Pre tých, ktorí vytvárajú multiplatformové aplikácie príde určite vhod wxWidgets, knižnica, ktorá dovoluje programu fungovať na niekoľkých platformách bez nutnosti väčšieho zásahu do programového kódu.

Okrem kompilátora MinGW program podporuje množstvo ďalších - VC++ 6, CygWin, Borland C++ 5.5, Open Watcom, pričom aktuálne Night Buildy pridávajú mnoho ďalších (napr. VC++ 7.1 a 8). Každému z podporovaných kompilátorov sa dá nastaviť široká škála správaní na globálnej úrovni, alebo aj na úrovni projektu, na ktorom práve pracujete.

http://www.codeblocks.org


Prišla mi predplatená SIM karta od O2

Dátum: 05.02.2007 19:55 · Kategória: Zo sveta · Autor: PaBi3

Telefónica O2 - SIM karta Nový mobilný operátor O2 začal odosielať v priebehu februára SIM karty pre zákazníkov, ktorí sa stihli registrovať do určitého dátumu a zároveň chceli platiť za hlasové hovory len 2 Sk/min. Celkovo sa registrovalo približne 600 000 ľudí, čo výrazne prispelo k penetrácií SIM kariet na Slovensku. V predchádzajúcom príspevku som zaradil medzi výhody O2 aktivovaný prenos dát za pomoci GPRS/EDGE. Opak je však pravdou, pretože v skutočnosti som sa dočítal, že za aktiváciu je potrebné zaplatiť 99 Sk. To je veľké mínus. Ďalšia vec, ktorá sa mi nepáčila boli podmienky. Hneď na prvej stránke zistíte, že sú preložené z češtiny. Dôkazom je výraz "dále jen". Je umiestnený v zátvorkách, hľadajte. To bol len taký malý postreh inšpirovaný predchádzajúcim prieskumom. Potom som už radšej ďalej nečítal. Inak sa samozrejme teším novej SIM karte. Tí, ktorí kartu ešte stále nedostali, môžu čakať takmer do konca februára.