Pracuje Opera nesprávne s XHTML?

Dátum: 14.01.2007 13:07 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

XML Parser error Možno sa stalo už aj vám, že pri načítaní stránky v Opere ste videli XML Parser error aj napriek jej bezchybnému a čistému XHTML kódu. Do tejto situácie sa dostanete, pokiaľ stránka používa skutočné XHTML a odosiela Content-Type application/xhtml+xml. Používam najnovšiu verziu Opery – 9.10. Pri načítaní tej istej stránky v prehliadači Firefox takáto chyba nikdy nenastane.
URL chybnej stránky je: http://pabi3.com/blog/windows-vista-icq-a-total-commander/. Veľmi zaujímavé je aj chybové hlásenie, ktoré mi píše: XML parsing failed: syntax error (Line: 419; Character: 12). Na tomto riadku sa v kóde nachádza bežný zápis, ktorý sa začína <li><a href='…. Pred ním je niečo podobné. Môžete si prezrieť aj celý zdrojový kód. S takýmto javom som sa nestretol po prvý raz len na mojej stránke ale aj na iných. Po reloade sa potom chyba záhadne stratila a XHTML sa pritom vôbec nezmenilo.

Predpokladám, že táto chyba je spôsobená mojou nepozornosťou alebo chybou Opery, ktorá nedokáže správne spracovať určitú konšteláciu stránky. Pri najmenšej zmene v XHTML sa chyba stratí.


Windows Vista, ICQ a Total Commander

Dátum: 13.01.2007 22:12 · Kategória: SEO, SEM · Autor: PaBi3

Štatistika Ihneď po uvedení novej verzie tejto stránky som sa potešil zvýšenému záujmu, čo vlastne znamená zvýšenej návštevnosti. Z priemeru 80 vzrástla na 250. Nemyslím si, že je to natrvalo a nechápem to. Väčšina stránok nebola vôbec z refererov ale tí, ktorí prišli z vyhľadávača narazili na SEO friendly články, obsahujúce mnoho kľúčových slov. Medzi najvyhľadávanejšie slová sa zaradili:

 1. Windows Vista alebo len "Vista"
 2. Total Commander
 3. ICQ

Ľudia vyhľadávajú známi software, či už sa pripravujú na nový operačný systém, program pre vzájomnú komunikáciu cez internet alebo správcu súborov.

 • Windows Vista
  Nový operačný systém od spoločnosti Microsoft bude vydaný o niekoľko týždňov. Táto skutočnosť zaujíma veľmi veľa ľudí nielen zo Slovenska a Česka ale aj z celého sveta.
 • Total Commander
  Ide o bezkonkurenčne najlepší program svojho typu. Momentálne je pripravovaná nová, v poradí 7. verzia, čo mohlo zvýšiť záujem.
 • ICQ
  Komunikačný program bol na Slovensku aj v Česku veľmi populárny. Jeho expanziu však podporilo mnoho veľkých portálov ako napríklad Zoznam.sk (ICQ) alebo Atlas.cz (ICQ).

Pokiaľ chcete aj vy zistiť, ktoré kľúčové slová z vašej stránky sa objavujú vo vyhľadávačoch a ľudia na ne klikajú, môžete použiť Google Webmaster Tools. Ak nemáte Google Account, musíte si ho zaregistrovať.

Aké kľúčové slová sú momentálne vyhľadávané si môžete zistiť pomocou Keyword Selector Tool.


Google Sitemap Protocol

Dátum: 11.01.2007 05:00 · Kategória: SEO, SEM · Autor: PaBi3

Google Sitemap Omnoho lepšie riešenie pre vyhľadávače ako mapa webu je vlastný sitemap. Spoločnosť Google poskytuje možnosť vytvoriť si na stránke Sitemap Protocol, ktorý informuje robotov o každej URL na vašej webstránke, ktorá je k diszpozícií pre indexovanie.

Napísal som jednoduchú triedu v PHP pre zostavenie tohto protokolu. Ide v podstate len o zoznam URL adries v XML súbore. Ku každej URL môžete podľa uváženia uviesť dodatočné informácie ako dátum poslednej modifikácie, frekvenciu zmien a prioritu. Hotový príklad si môžete prezrieť: sitemap.xml.gz. Moje skúsenosti so sitemapou sú veľmi dobré, pretože ihneď po navštívení robota boli všetky moje URL zaindexované čo je skvelý výsledok.

Pokiaľ ešte nemáte na stránke mapu webu v XHTML formáte, môžete použiť XSLT pre transformovanie XML súboru na dokonale prelinkovanú mapu webu.


Určenie cieľovej skupiny pomocou štatistiky návštevnosti

Dátum: 10.01.2007 05:00 · Kategória: SEO, SEM · Autor: PaBi3

TOPList štatistiky Osobne ma pri štatistikách návštevnosti zaujíma buď číslo ňávštev, URL odkiaľ ste prišli, aký máte prehliadač alebo aké máte rozlíšenie. Ostatné údaje väčšinou vôbec nesledujem. Predpokladám, že takmer každý to robí rovnako alebo prinajmenšom podobne.

Z návštevnosti však môžete vyťažiť aj omnoho viac. Máte k dispozícií rôzne údaje, pomocou ktorých určíte bezproblémov cieľovú skupinu návštevníkov. Údaje v článku som čerpal zo stránok TOPlist.cz a ich globálnych štatistík. Pre českú verziu štatistík som sa rozhodol z toho dôvodu, že TOPList.sk nie je vôbec rozvinutý (podobne ako celý slovenský internet).

Dôležitosť cieľovej skupiny nemožno podceňovať na žiadnom (hlavne komerčnom) projekte. Prečo je to tak? Povedzme, že vlastním elektronický obchod s počítačmi, mám návštevnosť 5.000 ľudí denne (tvoria ju napr. poľnohospodári), mám skvelé ceny a objednávky stále neprichádzajú. Čím to bude? Áno, hádate správne, tým dôvodom je nesprávna cieľová skupina. Lepšia situácia nastane, keď budete mať 50 ľudí denne, skvelé ceny a správnu cieľovú skupinu, čo predstavuje ľudí, ktorí o počítačoch niečo vedia a možno by si aj niečo radi kúpili.


Nový design a upgrade CMS

Dátum: 07.01.2007 03:32 · Kategória: Ostatné · Autor: PaBi3

Vitajte na novom PaBi3.com. Prečo novom, tak to už starý, pravidelní čitatelia určite vedia. Značne som vylepšil CMS systém a vytvoril nový design. Dúfam, že sa vám páčia obidve novinky. V poslednom čase som na weblog príliš často nepísal, pretože som na to nemal čas. Pokúsim sa to zmeniť, aj keď nič dopredu nesľubujem. Som rád, že tieto zmeny prebehli v poriadku a nenastali žiadne významné komplikácie. Požiadal som totiž môjho hosting providera, aby ma presunul na server s podporou PHP5.

Pokúsim sa rozpísať niekoľko vecí, ktoré sa zmenili a možno zasiahli aj vás.

Tabuľka zmien: "zo starých vecí na nové"
Staré veci Nové veci
Starý design:
Starý design
Nový design:
Nový design
Staré XML exporty:
Atom: http://pabi3.com/feed-atom/
RSS: http://pabi3.com/feed-rss/
Nové XML exporty:
Atom: http://pabi3.com/blog/atom.xml
RSS: http://pabi3.com/blog/rss.xml
RDF
: http://pabi3.com/blog/rdf.xml
Už predchádzajúci CMS obsahoval značné množstvo funkcií. Nový CMS obsahuje o niekoľko desiatok funkcií viac. Je omnoho schopnejší, flexibilnejší a niekoľkonásobne lepší ako predchádzajúci. Nedá sa celý opísať len v jednej bunke tejto tabuľky, a tak mu venujem v blízkej budúcnosti celý článok.
Stará verzia weblogu obsahovala veľké množstvo kategórií. Weblog už teraz pozostáva "len" zo 6 kategórií:
Personalizácia užívateľov. Bude opäť spustená onedlho, s možnosťou registrácie.

Dynamicky tieňovaný CSS layout

Dátum: 29.11.2006 14:30 · Kategória: Webdesign · Autor: PaBi3

Dynamicky tieňovaný CSS layout Dynamické tieňovanie CSS layoutu znamená, že môžete ľubovolne meniť šírku stránky a nemusíte zmeniť obrázok, ktorý vytvára tieňový efekt. Väčšina webdesignérov používa pre tieňový efekt „jeden” dlhý obrázok, čo im znemožní zväčšenie šírky, a tak sú nutení používať fixnú šírku. Takýto layout musí podporovať aj 100% výšku, čo zabezpečuje predĺženie tieňa až na absolútny spodok stránky.


Death Note

Dátum: 25.11.2006 00:14 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely

Death Note Ako by váš život zmenil fakt, že môžete zabiť kohokoľvek sa vám zachce? Stačí vám na to len poznať tvár vami zvolenej osoby, jej meno a jeden už na prvý pohľad neobyčajný zápisník - zápisník smrti.

Raito Yagami je najlepší študent jednej tokijskej strednej školy a vlastne aj najlepší študent v celom Japonsku. Dodržiava pravidlá a na každý deň má presne navrhnutý rozpis činností. Napriek tomu, že je úspešný v súkromnom aj štúdijnom živote, každý deň zažíva ten zvláštny pocit, keď vám niečo vykrúca vnútornosti. Všetko je stále rovnaké - ráno sa zobudí, ide do školy, v škole exceluje a vracia sa domov. Tokijský rozhlas pritom neustále hlási správy o vraždách, o samovradách, či tragických násilných prepadnutiach. Yagami jednoducho konštatuje, že svet je skazený.


Programovanie v Delphi, úvod - 1. diel

Dátum: 05.10.2006 18:06 · Kategória: Programovanie · Autor: NAItReIN
V prvom diele seriálu o programovaní v Delphi sa oboznámime s históriou tohto nástroja, čo vôbec Delphi je, a napíšeme si svoj prvý program v tomto nástroji.

ATI vs. NVIDIA na našom trhu

Dátum: 30.09.2006 16:42 · Kategória: Zo sveta · Autor: Richard Biely

Kto si dnes chce kúpiť grafickú kartu, má vlastne na výber len zo sortimentu dvoch spoločností - ATI a NVIDIA. Obe spoločnosti majú svoju základňu fanúšikov, ktorí by sa svojej značky nevzdali ani keby produkty konkurencie boli trebárs desať krát lepšie. Množstvo produktov, ktoré ponúkajú je veľmi veľké a na mnohých môže pôsobiť dezorientujúco.

Predmetom tohto článku je oboznámiť čitateľa so stručnou minulosťou oboch spoločností a čipov, ktoré vyvinuli a o tom, aké grafické karty s akými vlastnosťami (výkon, technológie, spotreba) v rôznych cenových kategóriách ponúkajú.


Full Metal Panic? Fumoffu!

Dátum: 30.09.2006 11:56 · Kategória: Ostatné · Autor: Richard Biely
Full Metal Panic? Fumoffu!

Jedno z najkomediálnejších anime za posledné roky. Rýchly spád deja, náhle zmeny udalostí a prostredie, v ktorom sa odohráva vás nenechajú na pochybách.

Full Metal Panic? Fumoffu! je pokračovaním militaristicky ladeného mecha anime Full Metal Panic. Na svojho predchodcu sa ale podobá len minimálne, pretože došlo k úplnej zmene jeho žánru. Kým pôvodný seriál bol miestami trochu pochmúrny a zameraný najmä na boje a život na bojovom poli s občasnými humornými scénkami, Fumoffu vsádza práve na humor. Nie že by sa tu bojových scén nenachádzalo veľa, to teda nie! Ich charakter je ale úplne iný a môžete si byť istý, že vo Fumoffu nikto nezomrie.