PHP pre začiatočníkov - Úvod, 1.diel

PHP pre začiatočníkov - Úvod, 1.diel

V prvej časti seriálu PHP pre začiatočníkov nemôže chýbať jeho samotná história a ani inštalácia. Ak sa chcete dozvedieť viac prečítajte si tento článok.
Označenie PHP bolo pôvodne skratkou anglickej frázy "Personal Home Page". Túto technológiu vytvoril v roku 1994 Rasmus Lerdorf kvôli sledovaniu návštevníkov na jeho stránke. S postupným nárastom užitočnosti a možností tejto technológie sa ujal názov "PHP: Hypertext Pre-processor".

Podľa oficiálnej prezentácie je "PHP vloženým skriptovacím jazykom". Je to komplexná, ale aj tak popisná definícia. K tejto definícii by som mal dodať, že PHP je technológia nezávislá na platforme, určnenej pre serveri. Skutočnosť, že ide o serverovú techonológiu, znamená, že všetko, čo sa v kóde PHP odohráva, sa odohráva na serveri (nie na klientovi, ktorým je počítač návštevníka webového serveru). PHP sa dá používať na väčšine operačných systémoch vrátane Microsoft Windows , Unix, Linux a aj Macintosh. Ešte dôležitejšia je však skutočnosť, že skript napísaný na jednom serveri bude fungovať prakticky bez úprav, tiež na akomkoľvek serveri.

Je zrejmé, že by bolo najlepšie pracovať na serveri, na ktorom je inštalovaná verzia PHP. PHP je jazyk pre dynamické prezentácie. Medzi jeho prednosti patrí výkon, tesná integrácia s väčšinou dostupných databázových systémov, stabilita a takmer neobmedzené možnosti jeho rozširovania. Všetky uvedené výhody sú zdarma. Jazyk PHP je pre začínajúcich programátorov tá najlepšia voľba a potom si už budú môcť robiť s ich skriptami čo si len pomyslia.

V januári roku 1999 jazyk PHP používalo asi 1.000.000 milión domén a na to o 5 rokov v januári roku 2004 sa jazyk PHP rozšíril na 16.000.000 miliónov domén.

Ako už bolo uvedené jazyk PHP pracuje na strane serveru a to znamená, že kód, ktorý napíšete v jazyku PHP, je uložený na počítači, ktorý ponúka webové stránky návštevníkom. Kedykoľvek užívateľ navštívi webovú stránku napísanú v PHP jazyku, server načíta kód PHP a potom ho zpracuje podľa zadaných parametrov. PHP sa veľmi odlišuje od statických stránok HTML. Ale aby som upozornil s pohľadu koncového užívateľa neni HTML a PHP veľmi odišné i keď obsah stránky je vytvorený podstatne odlišne.

V totmo diely by som mal upozorniť na to, že v sekcií download sa nachádza celý potrebný balíček pomocou ktorého sa vám nainštaluje podpora PHP skriptov, MySQL databáza a server Apache. Preto by som odporúčal pre začiatočníkov navštíviť sekciu download.

Ako prvým začnem samotným PHP. Nájdete ho na stránke www.php.net. Všetko potrebné nájdete v sekcií download. Stahujte podľa toho aký máte operačný systém.

Ďaľej by som pokračoval s databázou MySQL. Navštívime stránku www.mysql.com.

Teraz by sme prišli k Apachu. Server, ktorý udržiava PHP a MySQL pri chode. Stiahneme ho na adrese www.apache.org.

Ďalej máme na internete možnosť stiahnúť si aj hotové balíčky ako napr. "PHP HOME 2" alebo "PHP Triad" a mnoho ďalších.

Osobne používam "PHP HOME 2" a preto všetko čo stačí urobiť pri inštalácií je čakať a po jej ukončení reštartovať počítač. Potom sa už len riadte krokmi, ktoré budú uvedené na obrazovke a nič nepokazíte.

V ďaľšej časti sa dostaneme k základnej syntaxy jazyka PHP.
Alternatívne verzie: Text PDF Voice
Autor: PaBi3 · Kategória: Programovanie · Dátum: 30.04.2005 16:19

Komentáre

#1 Mr. D
31.07.2006 21:54
HOME 2 verziu som fakt nide nenasiel, kde?

#2 robo23 E-mail
29.01.2007 09:22
ako stiahnem databazu mysql a to apache? prosim nejaky navod dik

#3 majo63 E-mail
24.07.2007 00:25
Aj ja by som potreboval navod ako to mam vsetko stiahnut, pripadne presne linky. Neviem ktoru verziu MySQL treba.

#4 admin Web E-mail
29.07.2007 00:07
admin [2] robo23, veď linky sú v článku.

[3] majo63, MySQL 4 alebo MySQL 4.1 a vyššie.
Pri starom MySQL sa museli používať funkcie s prefixom mysql_. Pri nových MySQL sa používajú funkcie mysqli_.

#5 Janchi E-mail
25.09.2008 08:34
http://www.wampserver.com/en/

Tu je to všetko čo k tomu potrebujete pokope, bez doplňujúcich inštalácii....

#6 dubar E-mail
07.09.2010 12:25
aj ja pouzivam wamp server kôli joomla redakcnemu systemu a jesuper lahka instalacia

#7 Filip E-mail
09.09.2010 21:52
Alebo aj tu na mate:
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
Staci si len vybrat ci na windows alebo linux.

Osobné údaje
Captcha
Odpíšte text z obrázku. Rozlišujú sa malé a veľké písmená.
Obsah
Možnosti